שלישי 14 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 05.10.2019
  שכנים עם לב
  יולדת מקפריסין גססה בשבוע שעבר בשל קרע באחד מעורקי הלב שלה • הרופאים המקומיים היו חסרי אונים, וצילצלו לחבריהם מ"שיבא" • תוך שעה וחצי המריא צוות ישראלי עם מכשיר אקמו - והציל את חייה
  רותם אליזרע

  שכנות טובה משולבת בתושייה: תוך שעה וחצי מרגע שהגיעה השיחה מקפריסין, צוות רופאים מבית החולים "שיבא" כבר היה על המטוס ובידו הציוד שהציל את חייה של אישה בת 29 מניקוסיה.

   

  הדרמה החלה ביום חמישי. ד"ר ליאוניד סטרניק, מנהל המערך לניתוחי לב ב"שיבא", קיבל שיחה מרופאים מבית חולים בניקוסיה. "הם סיפרו לי על מטופלת, שבוע אחרי לידה, שנמצאת במצב אנוש בשל קרע בעורקי הלב. זו תופעה נדירה מאוד, אך היא יכולה לקרות לאחר לידות", סיפר ד"ר סטרניק, "הרופאים בקפריסין זיהו את הבעיה, עשו לה ניתוח מעקפים, אבל מצבה הלך והידרדר".

   

  בשלב מסוים הבינו הרופאים המקומיים שאין להם כלים לטפל בחולה, ופנו לחברים ב"שיבא". הקשר בין הצדדים התחיל לפני כמה שנים, כאשר מנהל מערך כירורגיית לב בבית החולים בניקוסיה הגיע לתל השומר כדי ללמוד על הטכנולוגיות המתקדמות שקיימות שם.

   

  "אחרי שדיברתי עם הכירורגים שניתחו אותה הבנתי שאין מנוס מלחבר אותה למכשיר אקמו - מכשיר שמחליף את פעולות הלב והריאות באופן מלאכותי", מספר ד"ר סטרניק, "הבעיה היא שבכל קפריסין אין מכשיר כזה, ולכן החלטתי שאנחנו טסים אליה ומנסים להציל אותה".

   

  תוך פחות משעה וחצי היו ארבעה רופאים בשדה התעופה כשבידיהם מכשיר אקמו. "צילצלתי לשחר וביקשתי ממנה להביא לי כמה שיותר מהר את הדרכון שלי", סיפר ד"ר אילון רם, בעלה של הטניסאית לשעבר שחר פאר, "היא חודשיים אחרי לידה אבל הבינה את הדחיפות. היינו צריכים להתאפס תוך דקות ולהחליט איך לוקחים את הציוד ואיך מתארגנים מהר".

   

  כשנחתו בניקוסיה, הם מיהרו לבית החולים וד"ר רם חיבר את החולה למכשיר האקמו בתוך חדר ניתוח. "המבצע הזה היה אתגר לא פשוט כי הציוד בקפריסין מאוד ישן ופרימיטיבי", הוא מודה.

   

  "בלעדינו, הסיכוי של החולה לחיות היה אפסי. ידענו שאם לא נעשה את זה - תוך שעות היא תמות", סיפר ד"ר סטרניק, "הצוות שם היה אסיר תודה על הסיוע, ותוך כמה שעות היינו מוכנים לחזור לישראל".

   

  הציוד הרפואי, ארבעת הרופאים, החולה ומכשיר האקמו נדחסו יחד לתוך מטוס סילון קטן והמריאו לישראל. מנמל התעופה בן־גוריון הם נסעו למחלקת טיפול נמרץ לב ב"שיבא". ביממה האחרונה מצבה של המטופלת התייצב ובשבוע הבא תישקל אפשרות להשתיל לה לב מלאכותי.

   

  ד"ר יגאל כסיף, מנהל שירות האקמו בשיבא ויו"ר החברה הישראלית לאקמו, סיכם: "מדובר היה באתגר לוגיסטי ומקצועי. לא פשוט להעביר חולה שחייה תלויים על חוט השערה, בחיים, דרך כל ההרפתקה המורכבת הזו. זה כבוד וגאווה גדולה לבית החולים ולמדינת ישראל".

   


  פרסום ראשון: 05.10.19 , 22:51