yed300250
הכי מטוקבקות
  "יש לי מ"פים ומג"דים נהדרים בגזרה", תא"ל אליעזר טולדנו | צילום: גדי קבלו
  חדשות • 06.10.2019
  "יש פטיש של אלף טון מעל עזה"
  לא מפסיק את החיפושים אחרי מנהרות החמאס, מתייחס ברצינות רבה מאוד לאיום הרחפנים ולא חושב שההרתעה נשחקה. תת־אלוף אליעזר טולדנו סוגר שנה ראשונה בפיקוד על אוגדת עזה ומתאר בראיון ל”ידיעות אחרונות”את ההתמודדות עם הגזרה הכי מורכבת
  יוסי יהושוע וראובן וייס

  "בכל יום שישי, סביב השעה 16:00, יש לנו כאן דייט", אומר בציניות מפקד אוגדת עזה, תת־אלוף אליעזר טולדנו, כשאנחנו חולפים במוקדי הפרות הסדר שלאורך הגדר.

   

  "בהתחלה מגיעים הילדים", מתאר טולדנו בראיון ל"ידיעות אחרונות" את מה שכבר הפך לשגרה. "הם מנסים להגיע לגדר התיל שבמרחק 30 מטרים ולזרוק אבנים. אנחנו מגיבים בעיקר בגז מדמיע. בהמשך מגיעים מלא אוטובוסים, ואז מתחילים מבחני האומץ של אלה שמנסים לחדור לשטחנו. ככה זה כבר 74 שבועות, בכל יום שישי, בכל חמשת המוקדים, בערך שעתיים בכל פעם".

   

  יש טענות שאנחנו עדינים מדי בתגובה שלנו כלפי ההתפרעויות האלה.

   

  "זה לא אירוע צבאי או מלחמתי נטו. מול ילד בן 12, אפילו בן 6, אנחנו לא יכולים להשתמש בארגז הכלים הרגיל שלנו. מלבד הילדים יש הרבה מאוד נשים וגם הרבה מאוד מסוממים. הגישה שלי היא קודם כל הגנה. יש שלושה כללים: 1 - אף אחד לא חודר, 2 - ביטחון כוחותינו, 3 - מינימום נפגעים בצד השני. לשמחתי יש לי כאן באוגדה מ"פים ומג"דים נהדרים, וכצנחן זו גם הגשמת חלום עבורי שעכשיו אני מפקד על גולני".

   

  תא"ל טולדנו, 46, מציין שנה לפיקוד על האוגדה שנחשבת אולי לרגישה ביותר בצה"ל, ושבכל רגע עלול להתלקח בה סבב הלחימה הבא. הוא גדל בצנחנים, מחייל ועד מח"ט, כשבדרך עבר גם בסיירת מטכ"ל ופיקד על מגלן, ובתפקידו הקודם כיהן כמזכיר הצבאי של ראש הממשלה. "נכנסתי לפיקוד על האוגדה חצי שנה אחרי תחילת צעדות השיבה ומה שאני קורא לו 'טרור אפור' - הכלים שהם פיתחו כדי לייצר לחץ: הפרות סדר או התפרעויות בגדר, עפיפונים, בלונים, הטרדה לילית".

   

  התחושה היא של שחיקת ההרתעה.

   

  "הרתעה היא מושג חמקמק וחלקלק שהפך להיות פילוסופי. עזה יודעת שיש פטיש של אלף טון מעל ראשה. מה יקרה עד שהפטיש ייפול? זו כבר מדיניות, החלטה שמסתכלת על כלל הזירות. אני, מבחינתי, צריך לדאוג שכשיחליטו להפיל את הפטיש - החלק שלי יהיה קטלני מאוד".

   

  אחרי ירי הרקטות על אשדוד בזמן נאום ראש הממשלה היינו כבר קרובים למערכה?

   

  "אנחנו כל הזמן על סף מלחמה".

   

  מאז צוק איתן, אומר טולדנו, נתגלו בגבול עזה 18 מנהרות. "הנחת העבודה שלי היא שיש עוד מנהרות תקיפה. המכשול שמתקדם עושה עבודה טובה, אבל אני ממשיך לחפש כל הזמן".

   

  אתם סוגרים להם את המנהרות, והם עוברים לרחפנים.

   

  "הרחפן הוא כבר מזמן לא צעצוע", מודה תא"ל טולדנו. "לרחפנים יש יכולת המראה, נשיאה והטלה. אנחנו מתייחסים לאיום הזה ברצינות רבה מאוד. חווינו כאן כבר שלושה אירועי רחפן. מבחינתנו זה איום חמור בדיוק כמו ירי נ"ט". הרצינות הזאת היא הסיבה שבצה"ל יש כבר אפילו ראשי תיבות מוסדרים לתחום הרחפנים: רוק"ק - "רום קרוב לקרקע".

   

  כארבעה חודשים לאחר שנכנס לתפקידו הפיץ טולדנו לקציניו איגרת בכתב ידו, שבה ביקש מהם לא לשכוח גם את חובתם המשפחתית. "כדי לשמור על הבית הלאומי צריך לשמור על הבית הפרטי", כתב טולדנו. "אני מצפה שפעם בשבוע תצאו לביתכם בזמן שמאפשר לכם לקפל כביסה ולשבת לארוחת ערב משפחתית".

   

  "לא חשבתי שהבקשה הזאת תעשה כזה רעש", הוא צוחק. "היו קצינים שאמרו שסיבכתי אותם. לוחמים הכי אמיצים שיש נלחצו מהעובדה שהם צריכים עכשיו לקפל כביסה".

   

  הראיון המלא מחר במוסף יום כיפור

   


  פרסום ראשון: 06.10.19 , 22:57
  yed660100