ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  WEB
  ממון • 07.10.2019
  מסע בעקבות הצל האבוד בגינות המשחקים
  בארץ חמה ושטופת שמש כמו ישראל כל פיסת צל היא מצרך מבוקש, במיוחד בגינות ציבוריות שבהן הילדים משחקים • תקנה חדשה מחייבת את העיריות להתקין הצללה בכל הגינות הציבוריות • כתבי "ממון" בדקו באילו ערים מיישמים את החוק החדש ואיפה הילדים ייאלצו לשחק בשמש הקופחת
  מאת איריס ליפשיץ־קליגר, ליאור אל־חי, אילנה קוריאל ויעל פרידסון

  יוצאים עם הילדים לשחק בגינה הציבורית אחר הצהריים? מה הסיכוי שהילדים יוכלו להשתעשע במתקנים השונים בלי לסבול מהשמש הקופחת? לרווחתם של הילדים וההורים הותקנה תקנה, שנכנסה לתוקף ב־1 בספטמבר ולפיה על הרשויות המקומיות חלה חובת הצללה של גני שעשועים ומשחקים ברחבי הארץ.

   

  התקנה נחתמה על ידי שר האוצר משה כחלון לפני חצי שנה, כך שלעיריות היה מספיק זמן להיערך ולהתקין את ההצללות הדרושות. "אין תכלית לגני משחקים אם אין בהם צל ברוב שעות היום. מה שיפה בהדמיות בשלבי התכנון חייב להיות גם שמיש לציבור", ציין כחלון עם כניסת התקנות החדשות לתוקף בנושא הצללת גנים.

   

  יצאנו למסע ברחבי הארץ מחיפה עד אילת כדי לבדוק האם גני השעשועים העירוניים שהוקמו להנאת הילדים אכן מוצללים. המסקנה העצובה: למרות שלעיריות היו כמה חודשי התארגנות לטפל בהצללה בכל הגנים הציבוריים בכל עיר, ההצללה טרם בוצעה עד תומה. יש מקומות עם הצללה מלאה תוך שימוש בעצים ובסככות מעל מתקני השעשועים, אך יש לא מעט גנים שבהם נראה שנתנו את הדעת לסוגיית ההצללה אבל לא עד הסוף. כך למשל ניתן למצוא פינה מוצללת בגן רחב הידיים, אבל הצל הוא מעל ספסלים, ברזייה או משטח דשא, אך לא מעל מתקני המשחקים עצמם שבהם הילדים מרבים לבלות.

   

  ירושלים: 100 גינות חשופות

  ירושלים היא העיר עם הכי הרבה ילדים בישראל, ומטבע הדברים הם זקוקים להרבה גינות ציבוריות. מזג האוויר בעיר הוא קצת יותר קריר מאשר במרכז הארץ, אבל בשעות החום אי אפשר לשחק בחוץ בלי צל. בשנים האחרונות העירייה החלה להצליל הרבה מממתקני השעשועים בגינות ובפארקים וחל שיפור בנושא, אך עדיין יש גני משחקים רבים נטולי צל. כך למשל המתקנים בגן הפעמון, אחד הפארקים המרכזיים בירושלים, נמצאים צמוד לטיילת עם צמחייה מטפסת שנותנת צל מכובד, אבל אין הצללה על המתקנים והילדים חשופים לשמש. גן אורליך בשכונת פת אמנם מוקף בעצים, אך רובם עצי ברוש שלא נותנים צל ראוי.

   

  על פי נתוני עיריית ירושלים, ישנם כ־750 גנים ציבוריים בבירה, מתוכם כשני שלישים עם הצללה. לטענת העירייה, בחלק מהגינות יש צל טבעי מהעצים סביב. עם זאת, יותר ממאה גינות ברחבי העיר חשופות לשמש ודורשות שדרוג.

   

  תל ־אביב: "יש עצים"

  בתל־אביב סיירנו בעשרות גנים ציבוריים בשכונות שונות בדרום העיר ובצפונה, וכמעט כל הגנים שנבדקו היו מוצלים. עם זאת, מצאנו כמה גינות ציבוריות שבהן נושא הצל לא הוסדר באופן מספק. כך למשל גינת המשחקים בפארק גני צהלה חשופה לגמרי לשמש, בגן הגת ובגן גונדה חלק מהמתקנים לא מוגנים בהצללה בשעות הצהריים החמות.

   

  תגובת עיריית תל־אביב–יפו: "השקענו השנה מיליוני שקלים בהצללת הגנים והמרחב הציבורי. גן הגת ופארק גני צהלה מוצלים באמצעות עצים. בגן גונדה תוקם הצללה חדשה במהלך החודשיים הקרובים".

   

  נתניה: "167 מתחמים מוצלים"

  לעיריית נתניה נותרה לא מעט עבודה בכל הקשור להצללה. בין הגנים שבהם מצאנו ליקויים בכל הקשור להצללה הם: גן משחקים בשכונת לוי אשכול, גן שעשועים ברחוב המייסדים, גן טיומקין, גן גורדון, גן ברחוב בני בנימין, גן ברחוב מודעי, גן ברחוב אבא הלל וגן יהושוע ברחוב בארי פינת שרת.

   

  תגובת עיריית נתניה: "אנו משקיעים עשרות מיליוני שקלים בהצללות המרחב הציבורי. עד כה השקענו העירייה ב־167 מתחמים מוצלים מתוך 182 גנים ציבוריים מרכזיים. בד בבד משקיעה העירייה בנטיעת עצים וכן טיפול ותחזוק עצים קיימים במטרה לקבל צל טבעי".

   

  פתח־תקווה: "הצללה טבעית"

  לצד גנים שבהם הותקנה הצללה מצאנו גם כמה גנים נטולי צל. לדוגמה: גן שעשועים ברחוב שרגא רפאלי, גינת יום הולדת ברחוב ראשון, גן ממה ברחוב יצחק שדה וגן מבצע קדש בשכונת אם המושבות. גן בת שלמה ברחוב זכרון יעקב הוא דוגמה לגן שבו מעל מתקני המשחקים של הילדים אין כל הצללה, אך יש הצללה באזור הספסלים להורים.

   

  תגובת עיריית פתח־תקווה: "בחלק מהגינות יש הצללה טבעית מעצים ואין במקומות אלה צורך בהצללה מלאכותית. נמשיך בביצוע ההצללות בגינות השונות".

   

  חולון: "יטופל בקרוב"

  חולון מכנה את עצמה "עיר הילדים", ואכן עשרות גני משחקים פזורים בעיר, רובם מטופחים ומוצלים. עם זאת, מצאנו גם כמה גנים ציבוריים בעייתיים. כך, גן ברחוב פרופסור שור עם פינת הליטוף לא מוצל, גם הגינה הציבורית שנמצאת מולו אינה מוצלת כלל. גן בלבן בשכונת הבלוקונים אינו מוצל, וכך גם גן עמוס ברחוב זבולון. גן שכטר מוצל רק באופן חלקי.

   

  תגובת עיריית חולון: "הקמת הצללה מלאכותית מחייבת הוצאת היתר בנייה כחוק, והפרויקט יצא לדרך. הגנים שצוינו יטופלו בחודשים הקרובים".

   

  הרצליה: "נקים סככות חדשות"

  ברוב הגנים שבהם ביקרנו מצאנו הצללה מספקת, אך יש כמה שעדיין דורשים טיפול. למשל גן ציבורי ברחוב שמחה אוריאל, גן אורן וגן ציבורי ברחוב אלימלך אפרתי אינם מוצלים. גן טננבאום מוצל חלקית ודווקא מתקן המשחקים אינו מוצל.

   

  תגובת עיריית הרצליה: "בכל הגינות החדשות בעיר מותקנת הצללה מעל מתקני המשחק והעירייה פועלת להצללת גינות ותיקות ולהקמת סככות חדשות".

   

  הוד ־השרון: "הגנים ישודרגו"

  רוב הגנים מוצלים, אך היו גם כאלה נטולי הצללות כמו גן האחים וגן ספיר.

   

  תגובת עיריית הוד־השרון: "גן האחים אמור לעבור שדרוג כללי ותוקם בו הצללה עם תאורה. גן ספיר יחודש ולאחר התקנת המתקנים תוקם הצללה".

   

  רעננה: "נשלים בקרוב"

  ברוב הגנים ברעננה יש הצללה, אך התקשינו למצוא צל בגן העלייה ובגן חפץ חיים.

   

  תגובת עיריית רעננה: "גינת חפץ חיים מוצללת באופן טבעי באמצעות עצים וככל שיידרש תסופק הצללה נוספת. הגינה ברחוב העלייה מוצללת אף היא בחלקה באופן טבעי, והצללתה תושלם בקרוב".

   

  כפר־סבא: "90% מוצל"

  חלק מהמתקנים שמצאנו בגן המשחקים בספורטק לא היו מוצללים, בגן משחקים רחב ידיים ברחוב המוביל בשכונת הדרים כל המתקנים חשופים לשמש, בגן פארק טבע מתקן החבלים לא מקורה כלל.

   

  תגובת עיריית כפר־סבא: "כ־90% מהגינות הציבוריות בעיר מוצללות, ובימים אלו יצאה לדרך תוכנית שדרוג גינות ציבוריות בעיר. נבחן את הנתונים שהוצגו ונתקן את הדרוש תיקון".

   

  חיפה: "יש 142 גנים מוצלים"

  בחיפה מצאנו שרוב מרבית גני השעשועים מוצללים, אך ישנם גם כאלה שלא. בגן התותחים ברחוב שוהם אין הצללה, כך גם בגן השעשועים בגן האם במרכז הכרמל. בגן השעשועים ברחוב שומרון ישנה הצללה, אם כי חלק מהמתקנים, בהם נדנדות, אינם תחת הצללה וחשופים לשמש. גן מנוחה, ברחוב הפלמ"ח בשכונת רוממה, נשרף כליל בשריפה הגדולה שהתרחשה לפני שלוש שנים בחיפה, אך שוקם והוא מוצלל.

   

  תגובת עיריית חיפה: "בחיפה 175 גני שעשועים, וב־142 מהם בוצעו הצללות. בגנים הנותרים חסרות הצללות בנויות אך יש הצללות על ידי עצים. העירייה תפעל להתקנת מתקני הצללה גם בהם".

   

  באר־שבע: מחצית מהגנים ללא צל

  אחד האתגרים הגדולים ביותר בעיר מדברית כמו באר־שבע הוא צל. רק במחצית גני השעשועים הרבים הפזורים ברחבי העיר יש הצללה — 132 גנים מתוך 240. בעיר שטופת שמש רוב ימות השנה מדובר בבעיה לא קטנה. לדוגמה, בפארק הילדים הענק, שנבנה סמוך ללונדע בשכונה ט', ישנם מתקני שעשועים מוצלים, אך סירת הפיראטים הענקית וכל אזור הדשא נעדרי צל. העצים הצעירים שנשתלו ייתנו צל רק בעוד שנים. בפארק הסופרים, סמוך לאצטדיון העירוני הישן שנהרס, יש הצללה אולם היא מספיקה בקושי. בפארק השעשועים הגדול בשכונה ד', הסמוך למכללת קיי, אין בכלל הצללה. בשעות היום בקיץ הוא עומד ריק כמעט לחלוטין. בפארק מרמלדה יש הצללה אבל לא בכל המתקנים.

   

  תגובת עיריית באר־שבע: "התקנת הצללות ב־12 אתרים נוספים שקיבלו היתר בנייה תבוצע בקרוב. העירייה תמשיך לפעול עד להשלמת התקנת הצללות בכל גני השעשועים במרחב הציבורי לרווחת התושבים".

   

  אילת: "מגבלות של חברת החשמל"

  לא כל הגנים באילת הלוהטת עומדים בדרישות של התקנות החדשות. גני המשחקים החשופים לשמש נמצאים בעיקר בשכונות הישנות, לדוגמה: גינת השעשועים ברחוב צין, ברחוב מואב וברחוב הגשרון.

   

  תגובת עיריית אילת: "מרבית גני המשחקים בעיר מוצללים. בחלק מגני המשחקים לא ניתן לבצע הצללה עקב מגבלות של חברת החשמל".

   

  מה אומרות התקנות | איריס ליפשיץ קליגר

  הרשויות המקומיות אמורות לתקצב את הצללת הגנים בתחומן, ולמעשה היו מחויבות לעמוד בתקנות תוך 180 יום מהחתימה, כלומר מ־1 בספטמבר. כמות הצל המינימלית צריכה להיות על פני 70% משטח המרחב החופשי של המתקנים בגן השעשועים.

   

  בהתחשב בעובדה כי הצל משתנה בהתאם לשעות היום ולעונות השנה, הרי שתכנון ההצללה יהיה כך שהיא תספק את כמות הצל הנדרשת.

   

  בתקנות אף מצוין כי כמות הצל תיבדק בכל גני השעשועים בארץ ביום הארוך ביותר בשנה - 21 ביוני - בשעות 10:00, 13:00 ו־16:00.

   

  כמו כן, התקנות קובעות כי "יש לעודד שההצללה תבוצע באמצעות עצים", אולם הצללה כזאת תארך מספר שנים עד לצמיחת העץ, כך שממליצים בינתיים לבצע הצללה באמצעים מלאכותיים.

   

  במקרה של הפרת התקנות החדשות יינקטו צעדים מחמירים נגד הרשויות המקומיות.

   

   


  פרסום ראשון: 07.10.19 , 18:24