שלישי 25 בפברואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הכוונת מול דלת בית הכנסת, שנותרה איתנה
  חדשות • 10.10.2019
  המטרה: לרצוח יהודים
  צוהרי יום כיפור • חברי הקהילה היהודית בעיר האלה שבגרמניה היו שקועים בתפילות • לפתע הגיע לבית הכנסת גבר לבוש מדים, חמוש ברובה ציד ורימוני יד, וניסה לחדור פנימה • הדלתות המבוצרות עמדו במתקפה, והאיש החל לירות בעוברי אורח ובלקוחות של מסעדה סמוכה • לאחר שרצח שני אנשים הוא ברח, נתפס וזוהה כפעיל ימין קיצוני בן 27 • עד ראייה: "הוא זרק רימון והחל לירות. רצתי ונעלתי את עצמי בשירותים" • ראש הקהילה היהודית: "אלוהים שמר עלינו"
  תמר שבק

  לבוש במדים, קסדה על ראשו, רובה ורימוני יד בידיו ועל גופו מצלמה שהנציחה 35 דקות של טירוף, ניסה פעיל הימין הגרמני שטפן בליה (27) לפגוע בחברי הקהילה היהודית בעיר האלה במזרח גרמניה – ובאופן הכי סמלי: ביום הכיפורים.

   

  הרוצח שטפן בליה | צילום מהטוויטר
  הרוצח שטפן בליה | צילום מהטוויטר

   

  המטרה הייתה בית הכנסת המרכזי ברובע פאולוס בעיר, בו שהו ב־12 בצהריים עשרות רבות של מתפללים. אלא שכמו מרבית בתי הכנסת במדינה, האתר היה מבוצר והוא לא הצליח לחדור פנימה. "הכל ארך חמש או עשר דקות", סיפר מקס פריבורוצקי, ראש הקהילה היהודית בהאלה. "התוקף ירה מרובה, זרק רימוני יד – אבל הדלת לא נפרצה. אלוהים שמר עלינו. היינו כ־60־70 איש בתפילה, ובינינו קבוצה של צעירים יהודים אמריקאים. כשהתחיל הירי התקשרתי למשטרה ואלה הגיעו רק אחרי 10 דקות. בזבזו זמן בלשאול אותי מי אני. מה אני. שאלות מטופשות".

   

  היורה, שטפן בליה: מדים, קסדה, נשק | צילום מהטוויטר
  היורה, שטפן בליה: מדים, קסדה, נשק | צילום מהטוויטר

   

  מתוך תסכול, ואולי גם מתוך שנאת זרים כללית, התוקף פנה למטרה אחרת: חנות קבב מוסלמית שנמצאת ליד בית הכנסת. "הייתי בתוך החנות כשאיש לבוש במדי צבא וחמוש ברובה הגיע לפתח שלה", העיד קונרד רוסלר (28), עובד של רשות הרכבות הגרמנית, "הוא זרק משהו שנראה כמו רימון יד, אבל זה נהדף החוצה מהדלת, ואז הוא החל לירות לתוך החנות. רצתי לשירותים ונעלתי את עצמי ואז שמעתי עוד פיצוץ אחד. יצאתי רק כששמעתי את השוטרים".

   

  מהירי נהרגו שני אנשים. בליה שיגר רימוני יד נוספים, אחד מהם לכיוון בית הקברות היהודי הסמוך, ניהל קרב יריות עם כוחות המשטרה שהגיעו למקום, והחל להימלט מזרחה.

   

  בית העלמין ליד בית הכנסת. גם לשם נורה רימון | צילום: אי־אף־פי
  בית העלמין ליד בית הכנסת. גם לשם נורה רימון | צילום: אי־אף־פי

   

   

  הוא ברח תחילה במכוניתו, אבל לאחר 15 קילומטר הגיע לעיירה לאנדסברג, בלם מונית, פצע את הנהג שלה ואת אשתו שהייתה איתו, והמשיך עימה בנסיעה. משטרת גרמניה ערכה אחריו מצוד וסגרה את כל כבישי האזור. בשעה שתיים לערך, במהלך המרדף אחריו על כביש בי־91, הוא היה מעורב בתאונה ונפצע קשה.

   

  הקלטת הווידיאו ממצלמת הגוף של התוקף הראתה כי הוא ניסה תחילה לפוצץ באזור בית הכנסת חומרי נפץ, אך לא הצליח בכך. אחר כך החל במסע הירי – תחילה על בית הכנסת, אחר כך לעבר עוברים ושבים, ולבסוף על מסעדת הקבב.

   

  בסרטון נראה התוקף דופק על דלת בית הכנסת ומצלצל בפעמון. אנשי האבטחה במקום לא פתחו לו, והוא החל לזרוק רימוני יד ולירות ברובה – אך הדלת לא נפרצה והוא נשמע בהקלטה זועק "שייסה!" (חרא).

   

  בשלב זה עברה אישה ברחוב, ניסתה לדבר איתו – והוא ירה בה למוות. אחר כך עבר למסעדת הקבב וירה בשני לקוחות – שאחד מהם נהרג. רגע לפני הירי נשמעים השניים מתחננים על חייהם. משם חזר בליה לרכבו, שיגר רימונים לעבר כוחות המשטרה ובית העלמין בעודו מקלל ללא הפסקה, ואז נמלט.

   

   

  לאורך 35 הדקות של הסרטון נשמעות שלל הערות גזעניות של היורה: "היהודים הם שורש כל הבעיות", "השואה לא קרתה", וגם כינויי גנאי כלפי "קאנאקאן" (כינוי גנאי למהגרים שחומי עור), הגירה, פמיניזם ונושאים אחרים.

   

  שטפן זייברט, דוברה של הקנצלרית אנגלה מרקל, מסר: "אלה חדשות נוראות. אנחנו אבלים על שני הקורבנות".

   

  כתבנו איתמר אייכנר מוסיף כי נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, התייחס בצאת יום הכיפורים לפיגוע ומסר: "אנחנו המומים וכואבים את הרצח הנורא ואת הפיגוע האנטישמי, בעיצומו של היום הקדוש והמשמעותי מכל עבור יהודים. אני קורא להנהגה בגרמניה ובעולם החופשי כולו למצות את הדין ביד קשה ובלתי מתפשרת מול האנטישמיות ותוצאותיה".

   

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר: "הפיגוע הוא עוד ביטוי לכך שהאנטישמיות באירופה מתגברת. בשם העם בישראל אני שולח תנחומים למשפחות הקורבנות ואיחולי החלמה מהירה לפצועים. אני קורא לשלטונות בגרמניה להמשיך לפעול בנחישות נגד האנטישמיות".

   

  אחד מהרוגי הפיגוע ליד בית הכנסת | צילום: אבאקה
  אחד מהרוגי הפיגוע ליד בית הכנסת | צילום: אבאקה

   

   

  יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר: "ליבנו עם הקהילה היהודית בהאלה. הפיגוע מצטרף לשורה של תקריות חמורות כנגד יהודים ברחבי העולם בשבועות האחרונים, שמדגישות את הצורך לגדוע את האנטישמיות – בכוח, בהרתעה וגם בשינוי השיח".

   

  שגרירת גרמניה בישראל, סוזנה ואזום־ריינר: "אני מזועזעת עמוקות מכך שהקהילה היהודית בגרמניה צריכה להתמודד עם זוועה כזאת במהלך יום כיפור ומגנה בחריפות את כל צורות האנטישמיות".

   


  פרסום ראשון: 10.10.19 , 00:04
  מנוי סופש