ראשון 12 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: AP
  חדשות • 10.10.2019
  בלי להניד עפעף
  הביקורת מבית לא מעניינת אותו, והביקורת בעולם אפילו פחות • נשיא ארה"ב טראמפ נחוש להוציא את הכוחות האמריקאים מהמזרח התיכון, ואף הכריז: "לא היינו צריכים להיות שם" • בדרכו לרצות את קהל מצביעיו לקראת הבחירות של 2020, הנשיא ישאיר אחריו שובל של בני־ברית מאוכזבים • לא פלא שבירושלים מביטים בדאגה
  אורלי אזולאי

  איש לא צריך להיות מופתע, לא מהחלטתו של נשיא ארצות־הברית דונלד טראמפ להסיג את כוחותיו מצפון סוריה ולא מההשלכות ההרסניות של החלטה זו. הכתובת הייתה על הקיר מהרגע שבו הנשיא האמריקאי החל לשחק במגרש הפוליטי, בחוסר הבנה מוחלט.

   

  זהו הרי אותו טראמפ שאמר שהסכם הגרעין עם איראן הוא רע, ואז נטש אותו בלי חלופה ובעודו מבהיר כי אם ישראל רוצה לתקוף באיראן, זו בעיה שלה, והוא עם מלחמות כאלו גמר. זהו אותו טראמפ שהבטיח להביא את "עסקת המאה" בין ישראל לפלסטינים, ביחד עם הסכם גרעין חדש, ובשני המקרים ההבטחות שלו כמו נרשמו על הקרח.

   

  וכעת הגיעה החלטתו לתת לארדואן את המפתחות לטבוח בכורדים. כשאמרו לו שזה בניגוד לאינטרס האמריקאי לנטוש בנות ברית, הוא אמר שהוא מבין יותר טוב מכולם ושתבונתו היא אדירה ואין כמותה. לכן הוא החליט לפעול בניגוד לעמדת הקהילה המודיעינית ואף בניגוד לדעתם של מרבית עמיתיו במפלגה הרפובליקנית. כשהמתקפה הטורקית החלה אתמול, הבית הלבן פירסם הודעה בשם הנשיא, שבה נאמר: "ארצות־הברית לא תומכת במתקפה והבהירה לטורקיה שמבצע כזה הוא רעיון רע". בהמשך גם נכתב: "טורקיה התחייבה להגן על אזרחים ועל מיעוטים דתיים, בהם נוצרים, ולהבטיח שלא יהיה משבר הומניטרי ואנחנו מצפים ממנה לעמוד בהתחייבות זו". מי כבר זוכר את הבטחתו להחריב את הכלכלה הטורקית, שככל הנראה לא השפיעה יותר מדי על ארדואן.

   

  מבחינת טראמפ, מהלכיו הם חלק מתוכנית שבסופה לא יהיו חיילים אמריקאים במזרח התיכון. "אני מתנגד לנוכחות אמריקאית במזרח התיכון", הוא צייץ אתמול. "ארצות־הברית מעולם לא הייתה צריכה להיות במזרח התיכון". בציוץ אחר הוא הוסיף: "המלחמות המטופשות והאינסופיות מסתיימות עבורנו".

   

  |
  |

   

   

  ישראל צריכה להביט על כל זה בחשש. החלטתו הפזיזה של טראמפ, בניגוד לעמדת הממסד הביטחוני, לנטוש את בני בריתו הכורדים, מדאיגה: היום הכורדים, מחר אנחנו. הרי אמש אמרו בסביבתו כי הכורדים נלחמו לצד האמריקאים רק משום שקיבלו סכומי כסף אדירים. מעניין כמה זמן יעבור עד שאמירות מסוג זה יאומצו על ידי חלק גדול ממצביעיו, אנשי התנועות הגזעניות והאנטישמיות, שטוענים כי ישראל שותה את כספי משלם המסים האמריקאים ואין צורך לבזבז מיליארדים על הגנתה. האם נטישת ישראל אפשרית? אסור לשלול זאת. הרי מדובר במנהיג שחף מכל ראייה היסטורית ונטול שביב של מוסר.

   

  בארצות־הברית הבינו מזמן את מה שהעולם, ובמיוחד המזרח התיכון, מבין עכשיו: חברים ובני ברית לא מעניינים את טראמפ, רק הישרדותו הפוליטית בבחירות 2020. אם הבייס הפוליטי ירצה, הוא יתנתק לגמרי מהמזרח התיכון בלי להניד עפעף.