חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאטרסטוק
  ממון • 14.10.2019
  החשש: רפורמת התמרוקים תעלה את מחירי הבשמים
  משרד הבריאות צפוי להכניס את מוצרי הבישום, שהיו באחריות משרד הכלכלה, ל"רפורמת התמרוקים" שתצא בקרוב סופסוף לדרך • המשמעות: יותר דרישות מהיבואנים שיגולגלו לצרכן
  מאת אורנה יפת

  שנתיים לאחר שהוחרגו מרפורמת התמרוקים המתגבשת, משרד הבריאות יכניס אליה את מוצרי הבישום. כך נודע ל"ידיעות אחרונות". המשמעות: יבואנים מקבילים של בישום יידרשו לרגולציה מסוימת, וחוששים שחלק מהבשמים יתייקרו.

   

  אף שסבון נוזלי נמצא באחריות משרד הבריאות, בקיץ 2017 הודיע מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, כי בישום וסבונים מוצקים יישארו באחריות משרד הכלכלה לשנתיים. אלה היו תמיד באחריות משרד הכלכלה, והמצב לא השתנה גם בתקנות הקודמות של הרפורמה, שהתבססה על רגולציה אירופית; יו"ר חטיבת הקוסמטיקה באיגוד לשכות המסחר, ראובן בילט, אף מחה בכנסת על כך שמשרד הבריאות מאפשר יבוא מקביל חופשי של בשמים, ואמר כי "בושם מסוכן לציבור בדיוק כמו איפור או מוצר טיפוח. פתאום בריאות הציבור לא חשובה למשרד הבריאות?". המצב ישתנה ברפורמה שמשרד הבריאות הפיץ באוגוסט טיוטה שלה לגורמים בענף, ומבוססת על רגולציה שווייצרית.

   

  בושם וסבון מוצק נחשבים "תמרוק", אך עד כה לא חייבו הצגת רישיון פרטני והחזקת תיק מוצר, בו מצוינים רכיביו, נוסחאות הייצור, והצהרה שהאצווה משווקת בעוד מדינות באירופה. כעת יידרשו יבואנים מקבילים של בושם להיות אחראים לבטיחות המוצר, ולעמוד בדרישות חוק זהות לנדרש מיבואן רשמי או יצרן ובדרישות חלופיות להחזקת תיק מוצר.

   

  והם כבר נערכים. "אנחנו מאוד חוששים", אמר יבואן מקביל של בישום שעובד עם רשתות שיווק רבות. "ברפורמה הקודמת ניסו להעיף אותנו מהענף, דרשו מסמכים שלא יכולנו להציג כיבואנים מקבילים, ובסוף החריגו בשמים מהרפורמה. עברו שנתיים, ושוב מחזירים. מה השתנה? שוב יהיה לובי נגדנו מצד יבואנים רשמיים. עד כה לא היה פיקוח על יבוא מקביל של בושם, ואנו חוששים שנידרש להביא ניירת מספקים בינל'. כעת אנו לוקחים עורכי דין שיבהירו לנו את הדברים".

   

  התקנות אמנם מפחיתות דרישות מהיבואנים ביחס לרגולציה האירופית, אך גם מסירות אחריות ממשרד הבריאות ומעבירות את כולה ליצרנים וליבואנים. ייתכן שגם מזה חוששים היבואנים המקבילים, שכן כיום תלונות רבות על מוצרים ביבוא מקביל מגיעות ליבואן הרשמי בישראל.

   

  השינוי העיקרי הוא בקיצור הליכי האישורים לשיווק תמרוק. הרגולציה השווייצרית כלל לא דורשת אישור מוקדם לכך. זהו היפוך מצד משרד הבריאות, שעד כה פיקח בדקדקנות על כל מוצר שנכנס לארץ, וכל שיידרש ממנו כעת הוא בקרה על המדפים. היא גם לא מחייבת יבואנים מקבילים להציג שרשרת אספקה. אפילו החסם של יבוא רק ממדינות מוכרות הוסר – כעת ניתן לייבא הכל, מכל מדינה.

   

  בענף התמרוקים המומים. "הרפורמה השווייצרית היא יותר מס שפתיים מדבר אמיתי, זה משהו הזוי", אומר שחקן בענף. "אני לא רואה את זה קורה בקרוב, כי זה רגולטור שצריך עכשיו להתפרק מכל בקרה. תמיד הסבירו לנו שמוצרי החלקת שיער הם מסכני חיים. עכשיו זה מותר? הרפורמה הזו אומרת 'אפס אחריות לרגולטור'. איך יכול לבוא רגולטור ולומר שמ־100% שליטה הוא יורד לאפס?".

   

  משרד הבריאות מסר: "העבודה על התמרוקים עדיין בדיונים. כשיתקבלו החלטות סופיות, תפורסם טיוטת התקנות להערות הציבור".

   


  פרסום ראשון: 14.10.19 , 18:57