yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: AFP
  חדשות • 18.10.2019
  מארס טורקי
  זה נגמר בהסכם שכולו ניצחון לארדואן • המבצע הטורקי בצפון סוריה ייעצר למשך 120 שעות כדי לאפשר לכוחות הכורדים להתפנות מהאזור • לאחר מכן יוקם אזור ביטחון בשליטה טורקית בעומק של כ־35 קילומטרים, בדיוק כפי שדרש ארדואן מלכתחילה • למרות זאת טראמפ לא היסס להצהיר בגאווה: "חדשות נהדרות מטורקיה"
  סמדר פרי וציפי שמילוביץ | כתבתנו בניו־יורק

  "תודה לך ארדואן! חייהם של מיליונים יינצלו", כך, בציוץ טוויטר, סיכם אתמול נשיא ארצות־הברית, דונלד טראמפ, פגישה טעונה שארכה כמעט חמש שעות, בין סגנו מייק פנס לבין נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן, באנקרה.

   

  אלא שהמפגש המתוח והמאולץ, שבסיומו צייץ טראמפ: "חדשות נהדרות מטורקיה", הסתיים בפועל במפלה מוחצת לנשיא האמריקאי. או כפי שהגדיר זאת אתמול בן רודס, מי ששימש כיועצו הביטחוני של הנשיא הקודם, ברק אובמה: "זו 'עיסקה' שלא עוצרת שום דבר שכבר קורה ונותנת לטורקיה מה שהיא רוצה".

   

  המפגש בין סגן נשיא ארה"ב לבין הנשיא הטורקי הגיע בעקבות מתיחות עזה שהתפתחה בין המדינות. לאחר שיחת טלפון עם הנשיא ארדואן, הורה טראמפ במפתיע על הוצאת כוחות הצבא האמריקאי מאזור צפון סוריה, שגובל בטורקיה. בתגובה מיהר ארדואן להכניס את כוחות הצבא הטורקי לאזור, במטרה לכונן אזור ביטחון לאורך הגבול בין המדינות, כפי שהצהיר במשך כמה חודשים שבכוונתו לעשות.

   

  תוכניתו של ארדואן היא להרחיק את כוחות המורדים הטורקים מגבול טורקיה ולהחזיר לאזור פליטים סורים שנמלטו לטורקיה במהלך מלחמת האזרחים במדינתם.

   

   
  הפנים אומרות הכל. פנס )מימין( וארדואן בפגישתם אתמול | צילום: AP
  הפנים אומרות הכל. פנס )מימין( וארדואן בפגישתם אתמול | צילום: AP

   

   

  הכורדים בצפון סוריה, שהיו בעלי בריתם של האמריקאים חשו נבגדים ונאלצו לפנות לסיוע של כוחות אסד ורוסיה לצורך הגנה מהטורקים. לפי הודעת הרשויות הכורדיות, המבצע הטורקי גבה עד כה את חייהם של לפחות 220 איש.

   

  בעקבות הביקורת מהבית ומהעולם על "תקיעת הסכין" בגב הכורדים והשארתם חשופים לתקיפת הטורקים, טראמפ ניסה למזער נזקים ואיים על טורקיה בסנקציות שונות ובהטלת מכסים.

   

  הבית הלבן, בניסיון לחזק את טענתו של טראמפ שלפיה הוא לא אישר לארדואן לתקוף את הכורדים בצפון סוריה, אף שיחרר שלשום בלילה לפרסום את המכתב ששלח טראמפ לארדואן. מדובר במכתב חריג ביותר, שלא דומה לאף איגרת רשמית שיצאה אי פעם לראש מדינה כלשהי. הוא כולל משפטים כמו: "בוא נעבוד על עיסקה טובה", "אתה לא רוצה להיות אחראי לטבח המוני ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה - ואני אהרוס אותה אם אצטרך", "ההיסטוריה תביט עליך בחיוב אם תעשה זאת באופן הומני, ותסתכל עליך כעל השטן אם לא יקרו דברים טובים", ו־"אל תהיה בחור קשוח, אל תהיה טיפש".

   

  המכתב פורסם לראשונה בערוץ העסקים של "פוקס ניוז" ובשל נוסחו החריג כל כך מיהרו הכתבים שמסקרים את הבית הלבן לטלפונים, כדי לוודא שאכן מדובר במכתב אמיתי ולא בסאטירה.

   

  הבית הלבן לא רק שמח לאשר שהמכתב אמיתי, אלא שגם טראמפ עצמו, במהלך פגישה עם נציגי הדמוקרטים, התגאה בכך ששלח מכתב "נבזי", כלשונו, לארדואן. בטורקיה פורסם אתמול בבוקר שהנשיא הטורקי "זרק את המכתב לפח".

   

  על אף המתיחות התקבלו אתמול סגן הנשיא פנס ומזכיר המדינה מייק פומפאו באנקרה, ופנס נועד לפגישה ממושכת עם ארדואן, שבסיומה הוכרז על הפסקת אש זמנית בצפון סוריה למשך 120 שעות.

   

  מטרת הפסקת האש היא לאפשר נסיגה של הכוחות הכורדים, ובסיומה התחייבה ארה"ב להסיר את הסנקציות על טורקיה.

   

  על פי פנס, נסיגת הכורדים, שנעשית בסיוע אמריקאי, כבר החלה ולאחר שתסתיים יוקם אזור הביטחון בעומק של כ־35 קילומטרים, כפי שדרש ארדואן מלכתחילה. "ארצות הברית וטורקיה מחויבות לאפשר יצירת אזור בטחון בדרכי שלום", אמר פנס בסיום הפגישה וגם טראמפ לא חסך שבחים: "ארדואן הוא בחור קשוח והוא עשה את הדבר הנכון", אמר. "העסקה הזאת היא תוצאה של 'אהבה קשוחה'. גאה בכל הצדדים!"

   

  ‏‏בסיום הודעתו של פנס אישר שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, את עיקריה, אך הבהיר: "אנחנו עוצרים את המבצע רק כדי לתת לארגוני הטרור לעזוב את אזור הביטחון. זו לא הפסקת אש – הפסקת אש מתקיימת רק בין שני צדדים לגיטימיים".

   

  הנהגת הכוחות הכורדים הודיעה אתמול שבכוונתה לעמוד בתנאי הפסקת האש, אך תגן על עצמה במקרה שתותקף. אזרחית כורדית אמרה אמש ל"ידיעות אחרונות": "אני לא מאמינה לטורקים. האם הפסקת האש תחזיק מעמד? ארדואן איים עלינו וטראמפ בגד בנו. עכשיו ארדואן רוצה להפוך רצועה באזור הגבול למקום שאליו יביאו את המהגרים הסורים מטורקיה. מדברים על שני מיליון מהגרים. הם לא כורדים, אני לא יודעת איך זה יסתדר ואם ארדואן יקיים בכלל את הבטחתו. הוא קורא לנו 'טרוריסטים'. נראה מה יקרה בעוד שבוע. זאת הפסקת אש שמתבצעת מתוך אילוץ של כל הצדדים, לא מרצון".

   

  yed660100