ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צוללת של צה"ל במהלך אימון | צילום: גדי קבלו
  חדשות • 26.10.2019
  צה"ל מוכן לוותר על צוללת שישית
  במסגרת התוכנית הרב־שנתית שגיבש הרמטכ"ל כוכבי: הצבא יציע להסתפק בחמש צוללות • במיליארד השקל שייחסכו יתעצם צה"ל בתחומים חיוניים אחרים: הגנה אווירית, חימושים מדויקים מלאים וחיזוק צבא היבשה
  יוסי יהושוע | כתבנו לענייני צבא

  צה"ל יהיה מוכן לוותר על הצוללת השישית ולהישאר עם חמש, ובכך לחסוך מיליארד שקל לטובת התעצמות חיונית בתחומים אחרים.

   

  זאת במסגרת התוכנית הרב־שנתית שגיבש הרמטכ"ל אביב כוכבי, הצפויה להגיע בקרוב לאישור הדרג המדיני. במקום לרכוש צוללת שישית יציע כוכבי לחזק את הצבא בהגנה אווירית, בחימושים מדויקים מלאים ובחיזוק צבא היבשה. בעשור האחרון התנהלו דיונים במערכת הביטחון בנוגע לגודל צי הצוללות הדרוש. הרמטכ"לים הקודמים, מגבי אשכנזי דרך בני גנץ וגדי איזנקוט, חשבו שניתן להסתפק בחמש צוללות. אבל ראש הממשלה בנימין נתניהו חשב אחרת וקיבל לבדו את ההחלטה על רכישת צוללת נוספת. במערכת הביטחון סבורים כי צוללת שישית היא החלטה מקצועית לגיטימית של דרג מדיני, אולם הבעיה הייתה באי־שיתוף הדרג הצבאי ושר הביטחון הקודם משה (בוגי) יעלון. טענה נוספת שהועלתה נגד נתניהו הייתה שהוא ביקש לקדם רכש של שלוש צוללות נוספות, כך שהצי הישראלי ימנה תשע צוללות. נתניהו טען כי כוונתו הייתה להחליף את שלוש הראשונות, שיוצאו מכלל שירות.

   

  לצה"ל דרושה תוספת תקציב משמעותית נוכח האיומים שהתפתחו במזרח התיכון, ובעיקר בשל החלטת הנשיא טראמפ להסיג את כוחות צבא ארה"ב. כוכבי מחפש מקורות תקציביים פנימיים, ואחד מהם הוא ויתור על צוללות. כיום יש לחיל הים חמש צוללות. השישית אמורה להגיע בעוד שנתיים. על פי תוכנית הרכש, עד סוף העשור הבא אמורות להגיע עוד שלוש צוללות במקום שלוש ישנות שיצאו משימוש, וכעת מציע הצבא לוותר על אחת מהן. צוללת עולה כחצי מיליארד יורו: שליש במימון גרמניה ושני שלישים במימון ישראלי. עלות אחזקת צוללת בשנה היא למעלה מ־200 מיליון שקל.

   

  הצעת הצבא תלויה בזהות ראש הממשלה הבא. סביר להניח שאם גנץ יעמוד בראשה, הוא וחברי מפלגתו יעלון וגבי אשכנזי יאמצו אותה. אם נתניהו ימשיך לכהן, ספק רב אם יקבל אותה.

   


  פרסום ראשון: 26.10.19 , 23:35