ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: חיים צח, לע"מ
  חדשות • 27.10.2019
  אישית לוחצת
  בידיים של גנץ: עם רוח גבית מבית הנשיא ומנדט להרכבת הממשלה, ייפגש היום יו"ר כחול לבן עם ראש הממשלה נתניהו בקריה בתל־אביב • הערכה בשתי המפלגות ‑ אפשר להקים ממשלה אם כל אחד משני המנהיגים יוותר על אחד התנאים המרכזיים שלו • נתניהו יציג בפני גנץ סקירה ביטחונית על האתגרים באזור, אבל האקשן יחל באמת כשידברו על הרוטציה ביניהם ועל הבלוק
  יובל קרני ומורן אזולאי

  האם פגישה בארבע עיניים בין יו"ר כחול לבן בני גנץ לראש הממשלה בנימין נתניהו יכולה להפשיר את המו"מ הקואליציוני התקוע להרכבת הממשלה? ייתכן שלאחר הפגישה שתיערך ביניהם הערב בקריה בתל־אביב נדע לאיזה כיוון נושבת הרוח: מגעים ראשוניים להרכבת ממשלה או המשך הקיפאון והמשבר הפוליטי בדרך למערכת בחירות בפעם השלישית.

   

  הפגישה בין גנץ לנתניהו תהיה הפגישה הראשונה בין השניים מאז קיבל גנץ את המנדט להרכבת הממשלה ביום רביעי האחרון.

   

  בעקבות ההחלטה של הנשיא ריבלין להעביר לגנץ את המנדט להרכיב את הממשלה הבאה, התקשר גנץ לנתניהו ביום רביעי בלילה והזמין אותו להיכנס למו"מ להרכבת ממשלת אחדות. נתניהו נענה ונציגי שני האישים סיכמו אמש כי גנץ ונתניהו ייפגשו בארבע עיניים היום בשעה חמש וחצי אחר הצהריים בלשכתו של נתניהו בקריה בתל־אביב. ייתכן כי למיקום הפגישה יש יותר מערך סמלי: נתניהו מתכוון להציג בפני גנץ פרטים וסקירה על המצב הביטחוני ולהגיד לו שממשלת אחדות של שתי המפלגות הגדולות היא צו השעה לנוכח האיומים הביטחוניים הצפויים.

   

  השאלה המסקרנת ביותר היא האם גנץ ונתניהו ידברו על המכשול המרכזי המונע הקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן: מי יהיה הראשון שיתחיל את הרוטציה על ראשות הממשלה. גנץ דורש להתחיל לכהן ראשון כראש הממשלה ברוטציה מאחר שכחול לבן היא המפלגה הגדולה בכנסת וכי הוא זה שקיבל את המנדט להרכיב ממשלה אחרי שנתניהו נכשל פעמיים לאחר שתי מערכות בחירות. נתניהו דורש להתחיל בכל מקרה את הרוטציה ראשון ומוכן להתפשר על מתווה הנשיא, כך שאם יוגש נגדו כתב אישום הוא ייצא לנבצרות ואת מקומו יתפוס גנץ. במקרה של נבצרות נתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה באופן רשמי כאשר הוא ימשיך להתגורר במעון השרד בבלפור ואילו גנץ יכהן כראש הממשלה בפועל. בכחול לבן חוששים כי אם נתניהו יתחיל לכהן ראשון ברוטציה הוא ימנע את הסכם הרוטציה ברגע שיגיע הזמן לחילופי ראשי הממשלה בין השניים.

   

  אביגדור ליברמן | צילום: שאול גולן
  אביגדור ליברמן | צילום: שאול גולן

   

   

  בשתי המפלגות מעריכים כי רק אם גנץ ונתניהו יסכימו לוותר על תנאי מרכזי שלהם במו"מ להרכבת ממשלה – יהיה ניתן להתקדם במגעים ביניהם. גנץ יצטרך לוותר על עניין הגוש או להסכים כי נתניהו יתחיל ראשון את הרוטציה. במקרה כזה - גנץ יסכים לקבל את הגוש כולו בממשלת האחדות מאשר לוותר על תחילת הרוטציה. גם נתניהו יצטרך להתפשר: על תחילת הרוטציה או האם לוותר על הגוש שהתחייב לו.

   

  על פי הערכות, גם במקרה הזה נתניהו יסכים לוותר על הגוש ולא על תחילת הרוטציה. גורם בכיר בכחול לבן אמר כי לא ניתן יהיה להתקדם בהקמת ממשלת אחדות אם נתניהו ימשיך להתבצר בשני תנאים "שאינם מתקבלים על הדעת", כלשונו. "הבטחנו במערכת הבחירות לא לשבת עם נתניהו תחת כתב אישום ולא להיות בממשלה עם הקיצוניים. ברור לנו שלא נוכל להתפשר על שני הדברים האלה יחד".

   

  בגוש הימין עדיין מתעקשים להישאר בינתיים מאוחדים כך שצוות המו”מ של הליכוד, השרים יריב לוין וזאב אלקין, ינהלו את השיחות בשם כל מפלגות הגוש למרות ההזמנות שקיבלו לפגישות אישיות.

   

  בליכוד נחושים לשמור על הגוש בכל מקרה ובכל קונסטלציה פוליטית שתיווצר, משום שעולה החשש שאם מי משחקני הגוש יקבל את הרושם שנתניהו עשוי להקים ממשלת אחדות בלעדיהם, חלק מחברי הגוש עשויים להקדים אותו ולהקים ממשלה עם כחול לבן ללא הליכוד.

   

  עוד לפני פגישת נתניה וגנץ בערב, ייפגשו היום בצהריים צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד בכפר המכבייה ברמת־גן. בראש צוות המו"מ של הליכוד עומד השר יריב לוין ואילו יו"ר צוות המו"מ של כחול לבן הוא פרופ' יורם טורבוביץ'.

   

  לאחר מכן תתקיים פגישה של צוותי המו"מ של כחול לבן וישראל ביתנו. ההערכה היא שברוב הנושאים בענייני דת ומדינה ישנה הסכמה רחבה, אולם בנושאים מדיניים ייתכן שיעלו מחלוקות. מחר ייפגשו בארבע עיניים בני גנץ ואביגדור ליברמן בעקבות הזמנתו של גנץ להיפגש עם יו"ר ישראל ביתנו. בישראל ביתנו אף מסרבים לתמוך בכל חקיקה שתובא בזמן ממשלת המעבר והבהירו שיתמכו רק אם יהיו נושאים קריטיים המחייבים חקיקה לטובת האזרח.