חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 05.11.2019
  איומים בחדר החקירות: התרגיל ששבר את ניר חפץ
  ״אנחנו יודעים הכל״, אמרו חוקרי המשטרה ליועצו העצור של נתניהו, "ואנחנו" גם יודעים להבין בדיוק מי אתה ומה אתה, לא נשאיר אבן אחת שלא נהפוך״ • לאחר החקירה הזו נשבר חפץ וחתם על הסכם עד מדינה • היועמ״ש: לא אישרתי את הפעולות הנטענות
  אתי אברמוב

  בדיוק לפני חודשיים חשף "ידיעות אחרונות" את מכבש הלחצים שהפעילו חוקרי המשטרה על יועצי ראש הממשלה ניר חפץ וארי הרו במטרה לגרום להם לחתום על הסכמי עד מדינה בתיקי נתניהו. אמש התברר עד כמה עמוק היה הלחץ שהופעל: עמית סגל פרסם בחברת החדשות קטעים מחקירתו של ניר חפץ, ותמלילי שיחות בינו לבין החוקרים בהם הם נשמעים לוחצים ומאיימים עליו.

   

  חפץ הוחזק במעצר במשך 15 ימים. טענותיו על עקיצות פשפשים בתא המעצר פורסמו בעבר, אבל כעת מתברר שהחוקרים סירבו להתרגש: באחת החקירות הוא אמר לחוקר: "יניב תן לי טיפול למה אני יוצא מדעתי מהגירודים האלה, זה פשוט משגע אותי הגירודים". החוקר השיב: ״מה אתה רוצה שאני אעשה? זה לא מסכן חיי אדם. תפתח כפתור, קצת תעשה פו על המקום. תשובה אחת שווה לך את כל הגירודים והבלאגן והסבל וחוסר השינה הזה? אתה יודע מה מצחיק אותי? שמה שמטריד אותך זה הפריחה בגוף ולא כל מה שאומרים לך". אבל אז מגיע החוקר לאיום של ממש: "מה שחשוב לי שתבין אם לא הבנת את זה עד עכשיו", הוא אומר לחפץ, "זה שאנחנו יודעים הכל. ואנחנו גם יודעים ככה מהר מהר לנתח את המצבים ולהבין בדיוק מי אתה ומה אתה ואת הסובבים שלך ואת המעגל שקרוב אליך וכל מה שרק אפשר אנחנו נבדוק. דבר דבר בצורה מאוד מאוד מסודרת. לא נשאיר אבן אחת שלא נהפוך. אנחנו אוספים ראיות נגדך, ואנשים מדברים. ואתה יודע אתה נמצא בתחנה והרכבת שם והדלתות עוד שנייה נסגרות. ויש מי שנכנס לרכבת ונוסע, ויש מי שמתלבט. ומה קורה למי שמתלבט?". תגובת משרד המשפטים לפרסום אמש אומרת, למעשה, שהיועץ לא אישר את תרגילי החקירה שבוצעו לניר חפץ: "כידוע, בימים אלו מקיים היועץ המשפטי לממשלה יחד עם צוותו בחינה מקיפה של הטענות שהעלו באי כוחו של ראש הממשלה בנוגע לתיקי החקירה הקשורים אליו, לרבות טענות הנוגעות לעדותו של ניר חפץ. אין בכוונתנו לנהל את הליך השימוע בתקשורת. היועץ המשפטי לממשלה לא אישר אף אחת מהפעולות הנטענות. יובהר כי אין באמור לאשר את אמיתות הטענות". בתחילת ספטמבר חשף "ידיעות אחרונות" תמלילים נוספים מהחקירה, ושם הזהירו החוקרים את חפץ כי הוא עלול לאבד את הדבר היקר לו מכל, את משפחתו. "יש מצב גדול מאוד שאחרי כל הסיפור הזה פה הילדים שלך לא ירצו להיות איתך בקשר יותר, וגם אשתך. למה? בגלל שאתה שומר על זכות השתיקה בשביל כמה עסקנים ששומרים על התחת שלהם אבל לא על שלך", הטיח בחפץ החוקר והוסיף: "אני אומר לך שההשלכה פה מעבר לפלילים וכלא. התא המשפחתי שלך כרגע נמצא בסכנה". חפץ נכנע לבסוף והבטיח בהסכם עד המדינה שביכולתו לקשור את נתניהו לאישור עסקת בזק־יס על ידי תיאור פגישה משולשת שבהן השתתפו נתניהו, שאול אלוביץ' והוא עצמו.