שני 01 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאטרסטוק
  ממון • 05.11.2019
  תל־אביב עושה סדר: קורקינטים יחויבו בלוחית רישוי
  מאמצע דצמבר חברות הקורקינטים השיתופיים בעיר יתקינו לוחיות • אזרחים יוכלו לצלם עבירות ולשלוח לעירייה, אבל ספק אם לחברות יש סמכות לאכוף חוקי תנועה על הלקוחות
  מאת תומר הדר ואודי עציון

  ממסדים את הקורקינטים השיתופיים, אבל מי יאכוף? עיריית תל־אביב הודיעה אתמול כי החל מ־15 בדצמבר יחויבו כל חברות הקורקינטים השיתופיים הפועלות בעיר - בירד, ווינד וליים - להתקין בחלק האחורי של הכלים החשמליים לוחיות רישוי. המהלך מצטרף לשורה של פעילויות של עיריית תל־אביב מול מפעילי הקורקינטים במטרה למנוע רכיבה על המדרכה בניגוד לחוק, והשארה של קורקינטים באזורים אסורים לחניה.

   

  בשנה שעברה נכנסו ארבעה מפעילי קורקינטים שיתופיים לפעול בתל־אביב: בירד, ליים, ווינד וליאו. ליאו סיימה לפעול בעיר לפני כשלושה חודשים. באוגוסט האחרון פירסמה עיריית תל־אביב "כללי הסדרה" למפעילי הקורקינטים הכוללים איסור על הפעלת אזעקות בלילות, חיוב לחנות במקומות המיועדים במיוחד לקורקינט ואיסור על רכיבה על מדרכות לצד חיוב שימוש בקסדה. בספטמבר האחרון, לנוכח הנטייה של חלק מהרוכבים לרכיבה אסורה על מדרכות, תוך סיכון ופגיעה בהולכי רגל, הודיעה עיריית תל־אביב כי היא קוצבת את היתר השימוש של מפעילי הקורקינט עד 1 בנובמבר, אם לא ישפרו את התנהלות הרוכבים.

   

  לפי ההוראות החדשות, יוכלו עוברים ושבים לצלם רוכבים שלדעתם מבצעים עבירות תנועה באמצעות אפליקציית המוקד העירוני 106, ולצרף אליה נקודת ציון גיאוגרפית וחתימת זמן. התמונות בצירוף המידע הרלוונטי יועברו תוך 24 שעות לחברה שהשכירה את הכלי, שנדרשת לפי העירייה "לפעול להטלת סנקציות מתאימות על משתמש הכלי". עוד הודיעה העירייה שהחל מ־31 בינואר 2020 היא תדרוש מהחברות למסור לה דיווחים חודשיים לגבי אופן הטיפול שלהן בכל תלונה.

   

  בקרוב עם לוחית. רוכבת קורקינט | צילום: דנה קופל
  בקרוב עם לוחית. רוכבת קורקינט | צילום: דנה קופל

   

  "חובת הרישוי תושת בשלב ראשון על החברות המפעילות, במטרה להרתיע את הרוכבים שברובם הם מזדמנים מלבצע עבירות רכיבה שמסכנות את חייהם ואת חיי זולתם ולהגביר את יכולת הפיקוח שלנו על אופן הרכיבה", הסבירה אתמול סגנית ראש עיריית ת"א ומחזיקת תיק התחבורה מיטל להבי. "במקביל נמשיך לפעול מול הכנסת ומשרד התחבורה על מנת לקדם חקיקה ארצית, שתחייב את כלל האופניים והקורקינטים, פרטיים ומסחריים כאחד, בהתקנת מספר רישוי".

   

  מיטל להבי | צילום: דנה קופל
  מיטל להבי | צילום: דנה קופל

   

  ההוראות של העירייה מגיעות בעקבות הלחץ הציבורי ולאחר שהולכי רגל רבים נפגעו מרוכבים בעודם צועדים על מדרכות העיר. אולם לא ברור אילו סמכויות יש לחברות השכרת הקורקינטים באכיפת חוקי תנועה על הלקוחות שלהן, והאם החוק מתיר להן להעביר פרטי לקוחות לעירייה אם תבקש בעצמה להנפיק להם דוחות. כאשר נהג ששוכר רכב מבצע עבירת תנועה, המשטרה מנפיקה לו דוח ושולחות אותו לחברת השכרה, שמחייבת אותו בתשלום בתוספת עמלה. עיריית ת"א בחרה במתווה שונה לחברות השכרת הכלים החשמליים.

   

  חגית אוריין, פעילה במאבק נגד השתוללות הרוכבים ומפעילת דף הפייסבוק "מחזירים את הבטיחות להולכי הרגל", אמרה כי "הדרישה ללוחיות רישוי היא מהלך מבורך של העירייה, אבל הוא לא שלם. העירייה דורשת לצלם את הרוכבים דרך אפליקציית 106, אבל עד שנפתח את האפליקציה, הרוכב על המדרכה ייעלם, זו תהיה אכיפה יעילה רק נגד כלים שזרוקים על המדרכות. משתמשים קבועים בדרך כלל רוכבים לפי החוק, ומי ירדוף עם דוחות אחרי תיירים? צריך לחייב גם את אופני ההשכרה של חברת מובייק בלוחית רישוי כמו את הכלים החשמליים, ולדרוש שכל לוחיות הרישוי יהיו מוארות בלילה, כי העיר לעיתים חשוכה ואז יהיה קשה לזהות את הרוכבים".

   

  שאלות ותשובות

  ˆ מתי זה יקרה?

  מ־15 בדצמבר כל הקורקינטים השיתופיים ברחבי תל־אביב יישאו לוחיות רישוי.

   

  ˆ כיצד ייראו לוחיות הרישוי?

  הלוחיות שיותקנו על החלק האחורי של הקורקינט יהיו צהובות או שחורות ויכללו שילוב של אותיות באנגלית שיסמנו את מפעיל הקורקינט, ומספרים. כל אות תהיה בגובה 35 מ"מ.

   

  ˆ מי יכול לצלם קורקינט שביצע עבירה?

  כל אזרח עם סמארטפון שבו מותקנת אפליקציית מוקד 106 של עיריית תל־אביב יכול לצלם קורקינט שנוסע על המדרכה, לשלוח לעירייה את המידע בזמן אמת והיא תעביר את המידע אל מפעיל הקורקינט.

   

  ˆ מה העירייה תעשה עם המידע?

  עיריית תל־אביב טרם הגדירה איך היא תשתמש במידע. לא ברור אם העבירה הזו תתורגם לקנס, מאחר שהעירייה רק מגדירה שעל מפעיל הקורקינט להפעיל "סנקציות מתאימות" מול הרוכב. אם העירייה תקבע שהסנקציות הן כספיות, מפעיל הקורקינט יצטרך להעביר את העלות אל הרוכב העבריין. לא ברור האם לפי החוק יש לעירייה סמכות לדרוש מהחברות את פרטי הרוכבים, והאם לחברות יש סמכות להפעיל סנקציות נגד הלקוחות שלהן.

   

  ˆ יש לי קורקינט לא שיתופי. זה ישפיע עליי?

  לעת עתה, קורקינט לא שיתופי לא נושא לוחית רישוי, דבר שעלול ליצור אפליה בין כלים שיתופיים לפרטיים, כשאכיפה תהיה רק כלפי הראשונים. עם זאת, לפי תוכנית של משרד התחבורה יותקנו לוחיות רישוי בעתיד על כל הקורקינטים והאופניים החשמליים.

   

  ˆ האם מחירי השכרת הקורקינטים יעלו?

  בחברות ההשכרה בוחנים כעת את משמעויות הוראות העירייה. ייתכן שההוראות יחייבו אותן להעסיק כוח אדם נוסף כדי לטפל בדוחות ובאכיפה, ואז הן ייאלצו להעלות מחירים כדי לממן את העסקתו. בכל מקרה, החברות יעשו הכל כדי לשמור על מחירים אטרקטיביים ככל האפשר.

   

  ˆ ומה אם שכרתי קורקינט ללא לוחית?

  אחרי 15.12 רכיבה על קורקינט ללא לוחית רישוי היא עבירה.

   


  פרסום ראשון: 05.11.19 , 19:41
  ידיעות אחרונות