שבת 11 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: AP
  חדשות • 07.11.2019
  האזהרה של מזכיר המדינה: "איראן נערכת לפריצה גרעינית מהירה"
  על רקע ההחלטה האיראנית לחדש את העשרת האורניום, הזהיר פומפאו מפני "סחטנות גרעינית", והבהיר: "ארה"ב לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני" • מחקר חדש קובע: "איראן מגבירה את השפעתה במזרח התיכון בזכות המיליציות"
  איתמר אייכנר וסוכנויות הידיעות

  מסר לאייתולות: מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו הביע אתמול חשש מפני ההסלמה האחרונה בתוכנית הגרעין האיראנית וקרא "להגביר את הלחץ הבינלאומי" על טהרן.

   

  "הרחבת הפעילות הגרעינית הרגישה של איראן מעלה דאגה שהיא ממצבת עצמה כך שתהיה לה אפשרות לפריצה גרעינית מהירה", מסר פומפאו בביקור בגרמניה. דבריו התקיפים הגיעו יום אחרי שאיראן החלה להזרים מחדש גזים להעשרת אורניום במתקן הגרעין התת־קרקעי בפורדו - מה שנחשב להפרה בוטה של הסכם שעליו חתמה עם המעצמות ב־2015.

   

  "עכשיו זה הזמן של כל האומות לדחות את הסחיטה הגרעינית של הממשל הזה, ולבצע צעדים רציניים להגביר את הלחץ עליה", ציין פומפאו. אף שהוא נמנע מלפרט באיזה אמצעי לחץ מדובר, השבוע הטילה וושינגטון סנקציות על מקורבי המנהיג העליון חמינאי. "חברי הקהילה הבינלאומית צריכים לדמיין מה איראן הייתה עושה אם היה לה נשק גרעיני", הזהיר פומפאו, "ארה"ב לעולם לא תאפשר לזה לקרות".

   

  מוקדם יותר השבוע טען נשיא איראן חסן רוחאני כי חידוש העשרת האורניום הגיע בתגובה לנסיגת המעצמות מהתחייבויותן כלפי איראן: "אם חמש המעצמות שנותרו בהסכם ישובו לעמוד במחויבויות שלהן, גם איראן תוכל לחזור בה מהמהלכים האלו", אמר.

   

  צילום: AFP
  צילום: AFP

   

   

  האזהרה של מזכיר המדינה פומפאו הגיעה גם על רקע מחלוקת חדשה בין איראן לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) סביב החלטת השלטונות בטהרן לעצור לזמן קצר פקחית סבא"א שהגיעה "עם חומר חשוד" למתקן בנתנז. באיחוד האירופי ובארה"ב הביעו דאגה מהמקרה, והנציגה האמריקאית בסבא"א אמרה כי מדובר ב"פרובוקציה מזעזעת". איראן טענה כי בבדיקות שנערכו בשבוע שעבר בגלאי נמצאו על בגדי הפקחית שרידים של חומר נפץ. לטענתם, בזמן שהמתינו לערוך עליה חיפוש, הלכה לשירותים וכשחזרה - השרידים כבר נעלמו. התיק האישי שלה הוחרם.

   

  בדיון מיוחד של סבא"א שהתקיים אתמול בווינה נטען כי האיראנים אכן מפרים את הסכם הגרעין: בסוכנות "בלומברג" דווח כי החוקר הראשי בסבא"א, מאסימו אפארו, הודה בישיבה כי איראן מסרבת לשתף פעולה עם הסוכנות בניסיונה לגלות את מקור האורניום שנמצא בטורקוזאבאד, המתקן שראש הממשלה נתניהו חשף בנאומו באו"ם. בצל המתיחות הגוברת, קרא אתמול נתניהו לקהילה הבינלאומית "להתעורר" ולפעול נגד איראן: "איראן ממשיכה להסתיר את תוכנית הגרעין שלה, איראן גם ממשיכה וחידשה אפילו את העשרת האורניום האסורה שכל תכליתה אך ורק ייצור נשק גרעיני".

   

  כהוכחה להתעצמות האיראנית, פירסם המכון הבינלאומי ללימודים אסטרטגיים (IISS) דוח חדש שבו נטען כי איראן רשמה הישגים אסטרטגיים משמעותיים במזרח התיכון על חשבון ארה"ב ובנות בריתה, באמצעות הפעלת שלוחות מקומיות כדוגמת המיליציות השיעיות בסוריה, בתימן, בעיראק ובלבנון. הדוח גם ציין את השפעתה על פעילות ארגוני חמאס וג'יהאד איסלמי בעזה. לפי ממצאי המחקר המקיף ייתכן שרשת ארגוני החסות שבנתה איראן באזור אף גברה בחשיבותה האסטרטגית על תוכניות הטילים והגרעין. הדוח מצא כי איראן השקיעה בארגוני החסות 16 מיליארד דולר (700 מיליון דולר מדי שנה הועברו רק לחיזבאללה) וגייסה למיליציות השונות שתחת פיקודה כ־200,000 לוחמים.

   


  פרסום ראשון: 07.11.19 , 23:14