רביעי 30 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מארק ניימן לע"מ
  חדשות • 20.11.2019
  הגיעו לקו הסיום
  הדרמה הפוליטית מגיעה לשיא: אחרי פגישה לילית בין גנץ לנתניהו, היום יצטרך יו"ר כחול לבן להכריז אם הצליח להקים ממשלה, או שכמו נתניהו לפניו גם הוא מחזיר את המנדט לנשיא † "בחירות בפעם השלישית הן דבר רע", אמר גנץ לאחר הפגישה, "אבל לא ניתן לוותר על ערכים בסיסיים" † ליברמן יודיע בצהריים על החלטתו: האם לחבור לאחד הצדדים או להישאר נייטרלי ‑ מהלך שמשמעותו ככל הנראה בחירות נוספות
  יובל קרני, איתמר אייכנר ומורן אזולאי

  היממה שתכריע אם פניה של ישראל לממשלה שתסיים את הפלונטר הפוליטי המתמשך או למערכת בחירות שלישית בתוך שנה, התחילה אמש בפגישה בארבע עיניים בין שני הטוענים לכתר: בנימין נתניהו ובני גנץ נפגשו אתמול בלשכת ראש הממשלה לשיחה שנמשכה כשעה וחצי.

  בהודעה שפירסם לאחר הפגישה אמר גנץ, הוא הבהיר כי הוא מנסה למנוע בחירות, אך לא יוותר על הערכים עליהם הצהיר במהלך הדרך. "בפתח הפגישה חזרתי ואמרתי, כפי שאמרתי מאז כניסתי לשדה הפוליטי, כי לישראל דרושה ממשלת אחדות רחבה וליברלית שתורכב בראש ובראשונה משתי המפלגות הגדולות בהובלת כחול לבן שניצחה בבחירות. ממשלת אחדות שלצד הדאגה לבטחון ולכלכלה תדאג לאיחוי השסעים והקרעים שנפערו בחברה הישראלית בשנים האחרונות. ממשלה שקווי היסוד שלה יקבעו על בסיס המפלגות הגדולות ולכן לא ניתן לבנות אותה על בסיס בלוק סקטוריאלי כזה או אחר”. הוא הוסיף כי: “בחירות בפעם השלישית הן דבר רע, אבל לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים. נמשיך לעשות כל מאמץ ולהפוך כל אבן על מנת לנסות ולהגיע להבנות ולהקים ממשלה גם בתקופה שנותרה, בכדי למנוע בחירות יקרות ומיותרות המנוגדות לרצון אזרחי ישראל”.

   

  היום מגיעה הדרמה הפוליטית לשיא. האם גנץ יצטרף לממשלת אחדות בראשות נתניהו ויסתכן בפירוק כחול לבן? האם יו”ר ישראל ביתנו יחבור ברגע האחרון לבלוק הימין וישלח את גנץ למדבר האופוזיציוני? או האם אנחנו בדרך לעוד בחירות?

   

  הדילמה של כחול לבן

  גנץ נמצא בימים האחרונים תחת לחץ פנימי קשה בתוך מפלגתו. בכירים במפלגה טוענים כי זוהי שעת כושר לראשות הממשלה, גם אם יהיה צורך להמתין כמה חודשים עד ליציאת נתניהו לנבצרות, ומנגד אחרים מפצירים בגנץ שלא יעז להיכנס להרפתקה פוליטית עם נתניהו. "שום דבר טוב לא יכול לצאת מזה", אמר אחד מחברי כחול לבן. "יש פה הרבה מאוד סיכונים וסימני שאלה. זה יוביל לפירוק המפלגה. לא הקמנו את כחול לבן כדי לשבת עם נתניהו. הוא הזמין את גנץ לפגישה כדי למנוע הקמת ממשלת מיעוט ברגע האחרון. והוא 'משחק' כמי שפועל לאחדות כדי להפיל על גנץ את האשמה ביום שאחרי".

  גנץ נועד אתמול עם כל חברי ה"קוקפיט" לקראת הפגישה המכרעת עם נתניהו. לפיד הוא המתנגד העיקרי להקמת ממשלת אחדות עם נתניהו. גנץ ולפיד סיכמו אתמול להישאר מתואמים בכל החלטה שתתקבל. בכירים במפלגה אמרו: "גנץ לא ייתן לכחול לבן להתפרק. צריך לקרות משהו מאוד דרמטי כדי שזה יקרה. הסיכוי לכך נראה קלוש". אבל לפיד לא לבד. בכחול לבן סיפרו אמש, כי גם יעלון ואשכנזי העבירו מסרים דומים: "לא נשב בממשלה בראשות נתניהו". אחרי פגישת נתניהו-גנץ אמרו בכירים במפלגה כי אין התקדמות, הכיוון הוא בחירות והכל עדיין תלוי בליברמן.

   

  ההכרעה של ליברמן

  היום בשעה אחת בצהריים יכנס ליברמן ישיבה של סיעת ישראל ביתנו בכנסת וימסור את החלטתו: האם יחבור לנתניהו או יישאר נייטרלי ‑ כלומר בחירות חוזרות. במידה וליברמן יחליט לחבור לבלוק הימין ותוקם ממשלת ימין צרה, גנץ יהיה יו"ר האופוזיציה. ליברמן העריך אתמול בשיחות סגורות, כי הסיכוי להקמת ממשלת אחדות אינו גבוה. "הדרך עוד רחוקה, אבל לא אפסו הסיכויים", אמר ליברמן לגורמים פוליטיים.

  בליכוד טוענים שהתקדמות תהיה רק כשגנץ יצהיר שהוא מוכן לשבת עם נתניהו. "הכדור במגרש של כחול לבן", אמר אתמול בכיר בליכוד, "השאלה היחידה היא אם גנץ יודע להביא איתו את כחול לבן והאם יש לו אומץ להיפרד מאלו שלא רוצים ממשלה עם נתניהו. אם הוא יעבור את השלב הזה, נהיה מוכנים להתגמש וגם לתת את כל הערבויות הנדרשות בחקיקה לכך שהנבצרות תצא אל הפועל".

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

  התנאים של הנשיא

  מי שעוקב מקרוב אחר ההתפתחויות הוא הנשיא ריבלין, שקיים אתמול סדרת פגישות עם ראשי הסיעות. במהלך הפגישה עם הליכוד שמע נתניהו דברים קשים מפי הנשיא ריבלין על האופן בו דיבר על המגזר הערבי במהלך השבוע האחרון. (על נזיפת הנשיא ‑ ראו עמ' 6). בסביבת הנשיא היתה אמש אופטימיות זהירה שיש עדיין סיכוי לאחדות.

  גורמים פוליטיים אמרו אמש כי ריבלין דבק בכך שנתניהו יהיה הראשון ברוטציה עם גנץ, אך הוא סירב לתמוך בדרישת נתניהו שהנבצרות תחל רק במהלך המשפט. הנשיא סירב לנקוב במועד יציאה לנבצרות אך בעיני הנשיא הזמן הריאלי יכול להיות הודעת היועץ, הגשה של כתב אישום לבית משפט או אופציה אחרת. ההערכה היא שריבלין לא ייצא נגד קביעה אליה יגיעו, אם יגיעו, גנץ ונתניהו במשותף.

  אם לא תהיה דרמה של הרגע האחרון צפוי גנץ להחזיר את המנדט לנשיא. החל ממחר בבוקר יהיו ל-120 חברי כנסת בישראל 21 ימים כדי למצוא מועמד לראשות הממשלה שיצליח לגייס 61 חתימות של חברי כנסת. משימה לא פשוטה בכלל. ואם לא ‑ חוזרים לנקודת ההתחלה: בחירות. 

   

  צילום: יובל קרני
  צילום: יובל קרני