ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אלכס קולומויסקי
  חדשות • 21.11.2019
  גידופים לכל הכיוונים
  פחות מיממה אחרי שהנשיא דרש מהח"כים, "להפסיק עם האמירות המכוערות ולשמור על שיח מכבד", יו"ר ישראל ביתנו השתלח בנציגי הציבור החרדי והערבי • "המפלגות החרדיות הופכות להיות אנטי־ציוניות", האשים ליברמן והוסיף: "הח"כים הערבים גיס חמישי" • גפני לא נשאר חייב והשיב במתקפה חריפה: "מי אתה? אנטישמי, מושחת, אפס"
  מורן אזולאי ויובל קרני

  שעות בודדות לפני שיו"ר כחול לבן בני גנץ החזיר את המנדט לנשיא המדינה, כינס אתמול יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים בכנסת. מי שקיווה כי במוצא פיו פתרון לפלונטר הפוליטי, דבר שימנע הליכה לבחירות שלישיות, התבדה במהירות. "אנחנו לא נצטרף לא לממשלה צרה ולא לממשלת מיעוט", הצהיר ליברמן. "ממשלה מהסוג הזה לא תוכל לתפקד. כל מה שאנחנו רואים זו דרך בטוחה לבחירות נוספות".

   

  ליברמן, מי שהפך לאיש המפתח ולשון המאזניים בניסיונות להרכבת הממשלה, אמר כי עשה הכל על מנת להביא לאחדות. "אחד לא היה מוכן לקבל את מתווה הנשיא, והשני לא היה מוכן להיפרד מהגוש המשיחי שלו", האשים את גנץ ו

   

  את נתניהו וטען ששניהם אשמים במידה דומה במצב העגום אליו נקלעו.

   

  ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי
  ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי

   

   

  לאחר מכן עבר לשרשרת מתקפות על חברי הכנסת החרדים והערבים והתייחס לדברים החמים שאמר שלשום יו"ר ועדת הכספים משה (גפני) על שיתוף הפעולה המיטבי עם ח"כ אחמד טיבי לאורך השנים (הרשימה המשותפת). "כשגפני פותח את ישיבת ועדת הכספים ומשבח את אחמד טיבי, ואחמד טיבי שר שיר הלל לגפני, זה שיתוף פעולה בין ח"כים ערבים לחרדים. זו קואליציה אנטי־ציונית שמשחקת בין שני הגושים. הרשימה הערבית היא גיס חמישי, ולצערי גם המפלגות החרדיות הופכות להיות אנטי־ציוניות. נדהמתי לראות אתמול את נאומו של הרבי מסאטמר, גם אותם עשרות אלפים שהגיעו".

   

  דבריו החריפים של ליברמן על ציבורים שלמים עוררו סערה פוליטית והתגובות מנגד לא איחרו לבוא. "אנחנו לא זוכרים אנטישמיות כזאת בכנסת ישראל", תקף בחזרה גפני. "במדינה אחרת האיש היה הולך לכלא. מה הוא רוצה מילדים חרדים? מה הוא רוצה מלימוד תורה בכלל? הוא מחפש תירוץ איך הוא יוצא מהברוך שהוא הכניס את מדינת ישראל. לאיש הזה אסור להיות במערכת הפוליטית. הוא המושחת, איך הוא לא מתבייש? מי אתה בכלל? אפס". גם ח"כ איציק כהן (ש"ס) תקף במליאת הכנסת את יו"ר ישראל ביתנו: "אתה חצוף, אתה אפס, צא לנו מהחיים".

   

  וזה לא הכל. במשדר המיוחד מאולפן ynet מחה ח"כ יעקב אשר על נאומו של ליברמן. "הוא רוצה את הראש של נתניהו", האשים. "הנאום שלו קרוב לפשיסטי, קרוב לאנטישמי, אולי הכי גדול שהיה במסדרונות הכנסת בתקופה האחרונה". גם יו"ר יהדות התורה הגיב לדברים: "היינו עדים היום למופע אימים מביש ומכוער שהנפיק ליברמן רצוף בשקרים, מלא בורות ושנאה, שלא הייתה מביישת את גדולי שונאי הדת ומסורת ישראל מכל הזמנים. בימים שבהם נשיא המדינה קורא לסובלנות והימנעות מפסילת ציבורים, אנו רואים היום בכנסת מפלצת של שנאה תהומית שאינה מתקבלת על הדעת וההיגיון". השר בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הוסיף: "ליברמן היה ונשאר ספינולוג שעסוק אך ורק בעצמו. הוא יורה לכל עבר, מטיף מוסר לכולם, וגורר את מדינת ישראל למערכת בחירות שלישית רעה ומיותרת. תופעה פסיכולוגית שעוד רבות יילמד וייכתב עליה".

   

  אבל המתקפות של ליברמן לא נגעו רק לציבור החרדי. בתגובה לדבריו כי הח"כים הערבים הם "גיס חמישי" אמר אתמול אחמד טיבי: "ההסתה של ליברמן נגד הערבים והחרדים היא גזענות ואנטישמיות לשמה. נמשיך לבנות גשרים עם הסיעות החרדיות למרות חילוקי הדעות".