ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הרב אפרים מירויס | צילום: EPA
  חדשות • 26.11.2019
  חזית אחידה נגד קורבין
  מתקפה חריפה של הרב הראשי של בריטניה אפרים מירויס נגד המועמד ג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור • "הנשמה של האומה נמצאת בסכנה", הזהיר במאמר שכתב ל"טיימס" בו קרא, שבועיים בלבד לפני הבחירות, להימנע מלהצביע לו • דבריו זכו לרוח גבית מהארכיבישוף מקנטנברי ג'סטין וולבי, הדמות הנוצרית הבכירה בבריטניה וראש הכנסייה האנגליקנית
  יניב חלילי | כתבנו בלונדון

  בצעד חסר תקדים שמעורר סערה גדולה יצא אתמול הרב הראשי בבריטניה, אפרים מירויס, נגד המועמד לראשות ממשלת בריטניה ג'רמי קורבין וקבע כי אינו כשיר לתפקיד. הרב קרא לאזרחי בריטניה: "הצביעו עם מצפון", וביקש להימנע מההצבעה לקורבין, מנהיג מפלגת הלייבור שמואשמת לא אחת באנטישמיות.

   

  בטור מיוחד שכתב ל"טיימס", וזכה לסיקור נרחב, תקף מירויס את מפלגת הלייבור ואת קורבין, העומד בראשה. "רעל חדש מטפטף מלמעלה ומכה שורשים במפלגה", כתב הרב ואמר כי האופן בו מטפל קורבין במגפת האנטישמיות הפושה במפלגתו הופכת אותו ללא מתאים להיות ראש הממשלה. "הנשמה של האומה שלנו נמצאת בסכנה", הזהיר הרב.

   

  דבריו של מירויס נחשבים לתקדים - הרב הראשי הבריטי נחשב לדמות ממלכתית, ואינו נוהג להתערב בעניינים פוליטיים או להביע את דעתו. אולם הטור והדברים הקשים משקפים גם את המצוקה הגדולה בה נמצאים יהודי בריטניה, לנוכח האפשרות הממשית שקורבין ינצח בבחירות שיתקיימו בעוד שבועיים - ויהפוך לראש הממשלה. בסקר שנערך לפני ימים אחדים אמרו מחצית מיהודי בריטניה כי במידה שקורבין ייבחר לראשות הממשלה - הם יהגרו מבריטניה.

   

  קורבין טוען כי הוא מטפל ביד נחושה במאות מקרי האנטישמיות במפלגתו, אולם הרב מירויס כותב בטור כי דברי קורבין הם "בדיה מוחלטת" וכי אופן הטיפול שלו באנטישמיות "לא עומד בקנה אחד עם הערכים הבריטיים ונחשב כישלון של תרבות וכישלון של מנהיגות". מירויס הוסיף: "השאלה שאני נשאל הכי הרבה היא מה יהיה על היהודים ועל היהדות בבריטניה אם הלייבור תרכיב את הממשלה הבאה". החרדה הזו מוצדקת. כמה מעורב בדעות קדומות צריך להיות ראש האופוזיציה כדי שייחשב בלתי כשיר לתפקיד? האם שיתוף פעולה עם מסיתים נגד יהודים הוא מספיק? האם הכינוי 'חברים' למי שרצח יהודים הוא מספיק? נראה שלא".

   

  הארכיבישוף ג'סטין וולבי | צילום: גטי אימג'ס
  הארכיבישוף ג'סטין וולבי | צילום: גטי אימג'ס

   

   

  דבריו של הרב חוללו סערה אדירה בבריטניה והפכו לקלף מיקוח גדול בקמפיין הבחירות של המפלגות. ראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, אמר: "מדובר בעניין רציני מאוד כשהרב הראשי מדבר כך נגד קורבין". במפלגת הלייבור מיהרו להתנער מדברי הרב. "ממשלת הלייבור תבטיח את ביטחונם של יהודי בריטניה, תגן על אורח החיים היהודי ותילחם באנטישמיות", נאמר בהודעת דובר המפלגה.

   

  מי שהעניק למירויס רוח גבית חזקה היה הארכיבישוף מקנטנברי, ג'סטין וולבי, העומד בראש הכנסייה האנגליקנית ונחשב לדמות הנוצרית הבכירה בבריטניה. וולבי הצטרף לדברי מירויס. "ככנסייה, אנחנו מודעים להיסטוריה האנטישמית שלנו. אף אחד מאיתנו לא יכול לעמוד שאנן מנגד. ביטוי מחויבותנו למלחמה באנטישמיות דורש שיח מאומץ ופעולות ברורות", כתב וולבי. "ההצהרה חסרת התקדים של הרב הראשי נועדה להזהיר אותנו מפני תחושה עמוקה של חוסר ביטחון ופחד המורגשים על ידי יהודים רבים בבריטניה".

   

  קורבין הגיב אתמול למאמר, ואמר: "אנטישמיות היא רעה חולה בחברה, אין לה מקום ותחת שלטון הלייבור היא לא תיסבל". הוא גם ניסה לטעון כי תחת הנהגתו המפלגה ניסתה להילחם באנטישמיות, "מאז שנבחרתי המפלגה אימצה מדיניות חדשה של הליך משמעתי, ואם נמצא שחבר מפלגה ביצע מעשים אנטישמיים ננקטים כלפיו צעדים משמעתיים", החל מנזיפה ועד הדחה מהמפלגה, לפי קורבין. עוד הבטיח שאם יבחר הוא ירצה לשוחח עם כל המנהיגים הדתיים במדינה, והזמין את מירויס להיפגש אותו.

   

  דברי מירויס מגיעים ברקע דאגה עמוקה מפני עליית כוחו של קורבין בסקרים. לפני שבועות אחדים פיגרה מפלגת הלייבור מאחורי השמרנים של ג'ונסון בפער של 16 אחוזים, אולם סקרים בימים האחרונים מראים כי הפער הצטמצם ל־7 אחוזים, בין השאר בגלל קמפיין עייף של ג'ונסון אל מול קמפיין רענן יחסית של קורבין. הסקרים אמנם רחוקים מלשקף את המציאות, שכן הם בודקים תמיכה בציבור הכללי, בעוד ששיטת הבחירות בבריטניה היא מחוזית. אולם הצמצום המשמעותי בפער מלמד כי קורבין, האוחז בדעות אנטי־ישראליות תקיפות ומואשם גם באוזלת יד מרצון אל מול האנטישמיות במפלגתו, עוד עשוי להיות ראש הממשלה הבא של בריטניה. בקהילה היהודית, שרק מעטים בה מתכוונים להצביע לקורבין, מודאגים מאוד.

   

  ג'רמי קורבין | צילום: אבקא
  ג'רמי קורבין | צילום: אבקא

   


  פרסום ראשון: 26.11.19 , 23:29