ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  לימור לבנת
  חדשות • 26.11.2019
  נגד הדמוקרטיה
  לימור לבנת

  ההפגנה שנערכה אמש ברחבת מוזיאון תל־אביב הייתה הפגנה נגד הדמוקרטיה. אנשי הליכוד שאירגנו אותה והשקיעו מאמצים רבים, לרבות הסעות באוטובוסים מכל קצווי הארץ, קראו לציבור במודעות ענק בעיתונות להגיע על מנת לעצור את "ההפיכה השלטונית" - ביטוי שאותו טבע ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו ביום חמישי שעבר, כשעה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט הודיע על החלטתו להגיש נגדו שלושה כתבי אישום חמורים. "זוהי הפיכה שלטונית", אמר אז נתניהו.

   

  הקורא התמים עלול לחשוב כי אך צירוף מקרים הביא לכך שאלפים מציבור אוהדיו ותומכיו של נתניהו התכנסו אמש תחת אותה כותרת ממש שבה השתמש בנאומו. ולא היא. כל זה נעשה בכוונת מכוון. זו הפגנה שנועדה לצאת נגד היועץ המשפטי לממשלה, שמונה על ידי נתניהו, ונגד החלטות חוקיות שקיבלו גורמי האכיפה המוסמכים. גם אם יש מקום לביקורת, וגם אם נפלו במהלך השנים תקלות תחת ידם שראוי שייבדקו, היא אינה יכולה להיות מובלת על ידי מי שעומד בראש המדינה.

   

  לנתניהו זכויות רבות כלוחם וכמפקד, כשר וכראש ממשלה. הישגיו בתפקידיו אלה רבים מספור, ואין ספק שרבים היו רוצים להפגין בעדו. הפגנת תמיכה, דווקא בשעתו הקשה, ודאי כאשר עומדת לו חזקת החפות - חפות שעליו להוכיח בבית המשפט, ולא ברחוב. אלא שגל של אמירות חמורות שנשמעו מפי שרים בליכוד נגד פרקליטים, אפילו תוך ציון שמם, מיד לאחר דברי ראש הממשלה ביום חמישי, וביטויים ששמעתי כגון "הם לא נבחרו", "רק מי שנבחר על ידי הציבור יחליט" - כל אלו מעידים על הסכנה בהתפתחויות אלה, ועל אי־הבנה בסיסית של מהי מדינת חוק.

   

  אחזור, אפוא, לדבריו של ראש הממשלה המנוח, מנהיג הליכוד מנחם בגין, החתום על תעודת החבר שלי בתנועת החרות משנת 1970. את דבריו אלה אמר למחרת יום הכרזת המדינה: "ובמדינתנו פנימה יהיה הצדק השליט העליון, השליט גם על שליטיה". עליונות המשפט, קרא לכך.

   

  לא רק אני, לא רק רבים מחבריי, גם בנימין נתניהו גדל על דרכו של מנחם בגין. איך אירע שאיבד במהלך השנים האחרונות את הממלכתיות שכה אפיינה את בגין, מנהיג תנועת החרות שהפכה לליכוד?

   

  במשך יומיים הדליפו מלשכת ראש הממשלה שהוא שוקל להגיע להפגנה, ובמקביל לשכתו לחצה על שרים וחברי כנסת, על ראשי רשויות ובכירים ב"בלוק" להגיע. משהתברר שכולם עסוקים חוץ ממיקי זוהר, השתנתה המנגינה, ואז הודיעו כי ביקשו ששרים וח"כים לא ישתתפו. הייתכן שנפקחות העיניים? הייתכן שיש כבר אור בקצה המנהרה?

   


  פרסום ראשון: 26.11.19 , 23:45