שבת 11 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יאיר שגיא
  ממון • 30.11.2019
  אחרי סגירת שדה דב בת"א: ישראייר תתמקד בחיפאים
  חברת התעופה ספגה נזק של כמעט 4 מיליון דולר בעקבות הצניחה במספר הטסים לאילת • למרות צמצום של 15% בכוח האדם שלה, בין ינואר לספטמבר הפסידה כבר 27 מיליון שקל • תתמקד בקו חיפה־אילת
  מאת נווית זומר

  ישראייר משלמת את מחיר סגירת שדות התעופה שדה דב ואילת: רבים מעדיפים כעת לנסוע לאילת ברכבם על פני נסיעה בפקקים לנתב"ג, עלות חניה ונסיעה נוספת משדה התעופה רמון למלון. מדוחות ישראייר (הכלולים בדוחות אידיבי) לרבעון השלישי של השנה עולה כי 3.75 מיליון דולר מהכנסותיה ברבעון השלישי נגרעו כתוצאה מצמצום זה במספר הטסים לאילת.

   

  את תשעת החודשים הראשונים של 2019 סיימה חברת התעופה עם הפסד של 27 מיליון שקל (כולל השפעות התקן החשבונאי החדש), וזאת בהשוואה לרווח של 27 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

   

  90 טיסות בחודש בקו

  הכנסות ישראייר ירדו ברבעון השלישי ב־11.7% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, והיא סיימה את הרבעון באיזון ללא רווח. החברה צימצמה 15% מכוח האדם שלה, ולאחרונה גם ארקיע הודיעה על פיטורי כ־100 עובדים.

   

  המרוויחים הם תושבי חיפה והצפון: ישראייר מהמרת שבגלל המרחק שלהם מאילת, הטיסות עבורם אטרקטיביות. כדי לעודד אותם לטוס היא הזניקה את מספר הטיסות לאילת מהשדה בחיפה, שעד כה כמעט זנחה, ל־90 טיסות לחודש. "המטרה היא שמחצית הטיסות לאילת יהיו מחיפה", אמר מנכ"ל החברה אורי סירקיס.

   

  "ספגנו פגיעה קשה בקו לאילת, זאת הייתה השנה הכי מאתגרת שלנו מאז יישום מדיניות השמיים הפתוחים", אמר סירקיס. "התמודדנו עם עלייה בתחרות לטיסות לחו"ל לצד פגיעה בטיסות הפנים־ארציות. הוצאות התפעול בנתב"ג יקרות ב־10% משדב דב. מספר הנוסעים לאילת ירד ב־25% בעוד שאת מספר הטיסות לא הפחתנו, ולכן סבלנו מירידה בהכנסה למושב".

   

  לפני סגירת שדה דב, לדברי סירקיס, הפעילות הפנים־ארצית תרמה 24 מיליון שקל לרווח של ישראייר (30% מהרווח הנקי), וכעת היא הצטמצמה ל־10% עד 15% מהרווח.

   

  יש תחרות גם מצד חברות לואו־קוסט, אך לדברי סירקיס "יש פופוליזם במי שאומר 'אני יודע לטוס ב־20 יורו'. עובדה ש־13 חברות לואו־קוסט כבר התמוטטו". התגובה של ישראייר בינתיים היא דילים לאילת ("עלות טיסה כמעט אפס").

   

  מצאנו באתר החברה טיסה מנתב"ג (כולל מזוודה) ושני לילות (10-8 בדצמבר) שיעלו לאדם 483 שקל במלון אמריקנה, 455 שקל בישרוטל ריביירה קלאב, 653 שקל בישרוטל ים סוף ו־845 שקל בהרודס. לשם השוואה, באתר מלונות פתאל שני לילות בהרודס יעלו 1,197 שקל ללא טיסה.

   


  פרסום ראשון: 30.11.19 , 20:12