חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  שמעון שיפר
  חדשות • 30.11.2019
  אדם מיואש במבחן
  שמעון שיפר

  1. נתניהו לא מתכוון לוותר על האפשרות להמשיך ולכהן כראש ממשלה, גם אם הדבר מחייב הליכה לבחירות מועד ג'. הוא עומד מול תומכיו, מבקש מהם לשמור על החוק, ובאותה נשימה הוא מטנף על התקשורת שמדווחת על גילויי האלימות וגסות הרוח כלפי הכתבים שעושים את מלאכתם.

   

  מה יקרה עכשיו? אפשר להיעזר בציטוט מריצ'רד השלישי של שייקספיר: "אל נא תעמיד במבחן אדם מיואש". רוצה לומר, נתניהו יעשה הכל כדי להישאר במעון ראש הממשלה.

   

   

  2. ההצעה של בנט להגביר את התקיפות שלנו בסוריה היא מבהילה. לדבריו, ישראל צריכה לנצל את חלון ההזדמנויות בגלל החולשה של משטר האייתולות באיראן ולסלק את נוכחותה מגבול הצפון. אך מה שמבהיל עוד יותר היא העובדה ששר ביטחון טרי בממשלת מעבר של נאשם בשחיתות מרשה לעצמו להורות לצבא להיערך למלחמה יזומה נגד איראן. הדבר הזה חייב להדיר שינה מעינינו.

   

  אצל שמיר, רבין ושרון, אני מנחש שבנט היה מוזמן לפגישה קצרה בלשכת ראש הממשלה, שבסופה היה מוצא את עצמו מפוטר או לכל הפחות מחויב לסכור את פיו. מנתניהו אי־אפשר לצפות לתגובה כזאת - גורלו הפוליטי הרי תלוי בבנט, ומלכתחילה הוא מינה אותו לתפקיד רק בעקבות שמועות על חבירה אפשרית שלו לגנץ.

   

  בנט מכיר את נתניהו, ויודע היטב: "לחץ ייענה בלחץ".

   

   

  3. המצב הנמשך של חוסר משילות בישראל בולט במאבקם המייסר והכואב של משפחות גולדין ושאול. שר הביטחון בנט הודיע למשפחות כי הוא דורש להפסיק את העברת גופות המחבלים לעזה ולרשות הפלסטינית כדי לאלץ את הפלסטינים להחזיר את גופות החיילים שלנו, ואילו נתניהו הגיב על כך במילים "הנושא בבדיקה". או במילים אחרות: אל תדבר סתם.

   

  מערכת הביטחון מתנגדת למהלכים שכאלו, שהיא רואה בהם סוג של סחר בגופות. בנוסף, ההערכה היא שמהלך כזה רק יגביר את האלימות בשטחים. ומעל כל זאת, נמצאת העובדה שבכל הנוגע לסוגיות של שבויים ונעדרים, ישראל תמיד כשלה בניסיונותיה להפעיל לחץ על הצד השני, ותמיד נכנעה בסופו של דבר לדרישותיו. לכן, מן הראוי שראשי המדינה יצהירו ביושר שזוהי עמדתם, ולא יניחו למשפחות לסבול תוך שהן מתדפקות על דלתות השלטון.

   

  4. השיח הפוליטי שלנו מלא בביטויים שנלקחו מהשירות הצבאי ומדרמות פשע. למשל, זעקותיה של מירי רגב מול קריאתו של גדעון סער לקיים פריימריז לראשות הליכוד: "הוא יורה בתוך הנגמ"ש". לא פחות. מה מבקש סער? להמשיך מסורת מפוארת של הליכוד, שהתקיימו בה התמודדויות על ראשות התנועה. לשיטתו, קיימת סכנה שהישארותו של נתניהו בתפקיד היו"ר תוביל את הליכוד לאופוזיציה.

   

  גם ישראל כץ בחר להגיב לדברי סער במילים קשות מעולם דרמות הפשע: "סער חתר וישלם מחיר על חוסר הנאמנות שלו". כך מדבר שר החוץ, שרואה את עצמו מנהיג את מדינת ישראל אחרי נתניהו? בשעתו, אחרי ראיון מביך ומלא בביטויים נמוכים שהעניקה רעייתו של כץ לתוכנית טלוויזיה, לחשו לנו שהשר כץ מתבטא בצורה אחרת. כנראה שלא.

   

   

  5. בסוף השבוע התבשרנו שהישראלים הוציאו מאות מיליוני שקלים במסגרת מבצעי הקניות של בלאק פריידיי. נתניהו יאמר על כך: חמוצים, תפסיקו ליילל - זו ההוכחה שטוב כאן, כולם קונים ועושים חיים.

   

  ואני חשבתי על כך שבני משפחת נתניהו ודאי לא השתתפו בחגיגת הרכישות האינטרנטית הזו, שכן שרה נתניהו העידה בעבר בחקירתה שאין להן כרטיס אשראי כי, "אנחנו חוששים שהוא ילך לאיבוד". √

   


  פרסום ראשון: 30.11.19 , 23:48