חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 01.12.2019
  מלכודת או רוטציה
  בזמן שהם נערכים היום לחדש את המו"מ עם כחול לבן, בליכוד כנראה לא ויתרו על אופציית ממשלת ימין צרה: הבוקר צפויים חברי בלוק הימין להגיש לנשיא חתימות בניסיון להשיג לנתניהו הארכה של 14 יום • במוקד השיחות עם כחול לבן, שאלת הרוטציה • בכחול לבן לא מאמינים להצעת הליכוד לפיה נתניהו יכהן כמה חודשים ואז יעביר את המושכות לגנץ: "נבחן בחשדנות" • הליכוד: "נתניהו יהיה ראשון ברוטציה"
  מורן אזולאי ויובל קרני

  כאשר נשאלו אתמול בכירים בליכוד ובכחול לבן האם יש מה לצפות מחידוש מפגשי צוותי המשא ומתן שלהם היום בצהריים, הם לא ביזבזו זמן, או מילים: "לא", השיבו, "לא מאמינים שיקרה משהו". הסיבה לפסימיות שהשתלטה על המערכת הפוליטית טמונה בעיקר בחוסר אמון בין הצדדים ובהערכה הרווחת שכבר כמעט ולא ניתן למנוע את פיזור הכנסת בעוד 11 יום — והליכה למערכת בחירות שלישית.

   

  על רקע חידוש המגעים לאחדות, ניכר כי בליכוד ייתכן ולא ויתרו על אופציית ממשלת ימין צרה: בעקבות הצהרתו של אביגדור ליברמן, אמש, כי יסכים לחתום הן לנתניהו והן לגנץ על בקשה מהנשיא להטיל עליהם את הרכבת הממשלה ב־11 ימים שנותרו עד לפיזור הכנסת, ובכך להקנות להם הארכה של 14 יום נוספים, החלו אמש בליכוד לאסוף חתימות. חברי הליכוד ומפלגות בלוק הימין־חרדים התבקשו לחתום על המלצה על נתניהו עד הבוקר ב־9:00. לפי נהלי הכנסת, הבקשה שתוגש ראשונה לנשיא — היא הקובעת. בכחול לבן לא פתחו במהלך דומה. עם זאת, אין הבטחה שגם אם יגייס נתניהו 61 חתימות, תוטל עליו שוב הרכבת הממשלה: במצב זה צפוי להיבדק מחדש מעמדו המשפטי ולא ברור אם הנשיא יוכל, מבחינה חוקית, לבקש ממנו לעשות זאת.

   

  בישראל ביתנו צפויים לדון היום ביוזמת הליכוד ולהחליט אם לחתום לנתניהו. אך גם אם יסכימו לכך, אין כל ערבות כי במקרה של הארכה, ליברמן ישנה את דעתו: בסוף השבוע פירסם יו"ר ישראל ביתנו את רשימת הדרישות שלו להרכבת ממשלה, שאותן הגדיר "דרישות מקלות". הן כוללות, בין היתר, את ביטול חוק המרכולים, נישואים אזרחיים, גיור על ידי רבני עיר, תחבורה ציבורית בשבת וחוק הגיוס "ככתבו וכלשונו". המשמעות: גם אם ישיג נתניהו 61 חתימות, לרבות מישראל ביתנו, לא בטוח שליברמן, שכינה את דרישת המינימום שלו כ"תקפה גם כיום לכל המתעניינים", יחזור בו ויסכים לשבת עם החרדים בממשלת ימין צרה.

   

  במקביל, צפויים היום צוותי הליכוד וכחול לבן לחדש את המגעים ולהיפגש בצהריים — ייתכן בפעם האחרונה — בנוכחות יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין. במוקד הפלונטר: שאלת הרוטציה. גורמים בליכוד הציעו בימים האחרונים כי נתניהו יכהן ראשון "רק" חמישה־שישה חודשים ולאחר מכן יצא לנבצרות בזמן שגנץ יכהן מ"מ רה"מ חצי שנה, ולאחר מכן כראש ממשלה במשך שנתיים.

   

  בכחול לבן הגיבו בחשדנות: לטענתם, אם נתניהו באמת מוכן לרדת בדרישותיו ולכהן חודשים ספורים בתפקיד ראש הממשלה — יהיה קשה להאמין להתחייבות זאת. "הוא כנראה מכין תרגיל לא לכבד את הרוטציה או להוביל שוב לבחירות", אמרו בכחול לבן. "אין באמת מתווה כזה שביבי יכהן כמה חודשים בתפקיד. ביבי לא יעמוד בסיכום כזה, זו סתם שמועה שהם מפיצים כדי שביבי לא יהיה אשם בבחירות שהוא אשם בהן". בכחול לבן מדגישים כי רק במידה "והייתה ערבות שמבטיחה לנו במאה אחוז שההחלפה תתבצע" היו שוקלים את מתווה הרוטציה המתבשל, "אבל אי אפשר להאמין לנתניהו".

   

  משבר האמון בין הצדדים מגיע על רקע דבריו של גנץ בסוף השבוע לפיהם "נתניהו הפך לנטל על חברי הליכוד, שבינם לבין עצמם ובשיחות שלי איתם, מבינים שהדבר הנכון יהיה לאפשר להרכיב ממשלת אחדות בלעדיו. אם הוא יזוכה, הוא יוכל לחזור ולכהן במשך שנתיים כראש ממשלה". מקורביו של יו"ר כחול לבן אמרו כי טרם קיבלו מהליכוד באופן רשמי מתווה לפיו יכהן נתניהו ראשון ברוטציה לחודשים ספורים: "מדובר בהצעות רכילותיות או בשיחות מסדרון אבל לא קיבלנו שום הצעה כזו שאפשר לבחון אותה בכלל. אם תגיע הצעה כזו — נשקול אותה עם כל החשדנות המתבקשת".

   

  בכחול לבן מצביעים בחשדנות על שלושה תרחישים אפשריים. הראשון: תרגיל של נתניהו כדי להפעיל לחץ על ליברמן להצטרף לליכוד בממשלת ימין צרה. השני: תרגיל שנועד לפגוע באמינות גנץ בבחירות הבאות מול בוחריו בטענה כי "בגד" באמונם והסכים לשבת עם נתניהו. והשלישי: ממשלת אחדות שבה נתניהו יכהן ראשון לכמה חודשים ואז יגרור את המדינה לבחירות חדשות במקום להעביר לגנץ את המושכות.

   

  בליכוד שידרו מסרים שונים בימים האחרונים: השר זאב אלקין אמנם אישר בשבוע שעבר כי נתניהו מוכן יהיה לכהן ראשון ברוטציה לפחות מחצי שנה, אך השר יריב לוין הבהיר בסוף השבוע כי "הפרסומים כאילו הייתה הצעה לפיה ראש הממשלה יכהן ארבעה חודשים ואז יפרוש לצמיתות הם חסרי שחר. לא הועברה לכחול לבן שום הצעה כזאת". לקראת חידוש המו"מ היום, הבהירו אמש בליכוד: "לא התכנסנו כדי להעביר שלטון לכחול לבן, נתניהו יהיה ראשון ברוטציה".