חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  בן דרור ימיני
  חדשות • 01.12.2019
  המדינה חשובה מעקרונותיכם
  בן־דרור ימיני

  הפוליטיקאים נמצאים בשלב ה־BLAME GAME: מי אשם. אבל את רוב אזרחי ישראל, רוב מוחלט, זה לא מעניין.

   

  העם רוצה ממשלה. לא עוד בחירות. והפוליטיקאים? הם במקום אחר. זה לא שהם לא צודקים. יאיר לפיד, שמצטייר כסרבן העיקרי מטעם כחול לבן, הפך לגיבור לרגע כאשר היועץ המשפטי הודיע, לפני עשרה ימים, על ההחלטה להגיש כתבי אישום. הנה, הוא מנע הקמת ממשלה בראשות חשוד בשוחד. הוא גרם לכחול לבן לעמוד על העקרונות שלה ולקיים את ההבטחה המרכזית שלה. העניין הוא שגם נתניהו צודק. הוא עומד בראש בלוק של 55 מנדטים ויש היגיון בדרישה שלו להיות הראשון בתור.

   

  אנחנו בבעיה. זה לא בסדר, לגמרי לא בסדר, שחשוד בשוחד יעמוד בראשות ממשלה. וזה לא בסדר שבני גנץ, טירון פוליטי, יפר את ההבטחה העיקרית שלו לבוחרים. אבל נוצרו נסיבות שאף אחד לא צפה אותן. כאשר צריכים עמידה על עקרונות הם יודעים לברוח. ועכשיו, כשיש צורך בפשרות – הם הופכים לגיבורים גדולים.

   

  צריך לומר להם, לכל הפוליטיקאים: נמאסתם. אנחנו כבר לא מאמינים לכם. מדינת ישראל חשובה יותר מהעקשנות שלכם, שמגיעה בזמן הגרוע ביותר. הרי מה נקבל? עוד בזבוז הון עתק. עוד חודשים של הסתה. עוד חודשים ארוכים של הזנחה פושעת של מערכת הבריאות. וכל זה לשם מה? בשביל כלום. הרי כולנו יודעים שלא יהיה שום דיון רציני. שוב תהיה לנו מערכת בחירות של "כן ביבי" "לא ביבי". הרי מה שהיה הוא שיהיה. הרי כדי שנצא מהתיקו יש צורך במעבר של שישה מנדטים מגוש לגוש. אתם יודעים שזה לא הולך לקרות. אז למה אתם מתעללים בנו?

   

  אפשר לחזור ולומר שהדעת לא סובלת מצב שבו יכהן ראש ממשלה תחת כתבי אישום. הרי נתניהו בכבודו ובעצמו טען שראש ממשלה לא יכול לכהן במצב כזה. הוא עצמו תמך בחוק שהיה אמור להפסיק כהונה של ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום. אז יואיל נא מר נתניהו להעדיף את טובת המדינה על פני האינטרסים האישיים שלו.

   

  אלא שיש בעיה. קרוב ל־50 אחוז מהבוחרים לא מתרשמים מהטענות הללו. הם משוכנעים שהמנהיג שלהם הוא קורבן של רדיפה. אי־אפשר להתעלם מהם. ובעיקר, אי־אפשר להתעלם מהעובדה שהחוק הנוכחי עומד דווקא לצידו של נתניהו. ובין מה ש"הדעת לא סובלת" לבין החוק – החוק עדיף, כך שגם לפיד וגנץ צריכים לדעת שאין מנוס מפשרה. הטענות שלהם, צריך לחזור ולומר – צודקות. אבל העקשנות שלהם לא תשנה את המצב. הם הרי יודעים שרוב הסיכויים שהבחירות הבאות יובילו בדיוק לאותו מצב. ומה אז?

   

  פוליטיקאים יקרים, היו כבר מצבים של תיקו פוליטי במדינות אחרות. היו מצבים של ממשלה מקרטעת, זמנית, שהחזיקה מעמד במשך שנים. זה קרה, למשל, בבלגיה. אבל ישראל היא לא מדינה רגילה. האיומים החיצוניים אמיתיים לחלוטין. איראן מתבוננת בהתנהלות שלנו בימים אלה. ישראל היא אמנם לא קורי עכביש, כפי שטען נסראללה, אבל השיתוק הפוליטי עלול לעודד את אויבינו לחשוב שזה המצב. הרקטות ממשיכות לפגוע בדרום גם משום שחמאס והג'יהאד מעריכים שממשלה זמנית לא תנקוט בשום צעד רציני.

   

  יש צורך בממשלה, ולא בממשלת מעבר, כדי להתמודד עם האיומים הללו, שחשובים קצת יותר מהעקשנות שלכם. אז נא להתעשת. העקרונות שלכם חשובים. המדינה קצת יותר.