חמישי 28 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  גנץ. צילום: עמית שאבי
  חדשות • 02.12.2019
  "לא לסגור את הדלת"
  גורמים בכחול לבן קוראים לא לפסול את המתווה לפיו נתניהו יכהן כמה חודשים כראש ממשלה ‑ בתנאי שיתקבלו ערבויות לקיום הרוטציה ושיושלמו הליכי חקיקה שימנעו את פיזור הכנסת • אבל בכירים ברשימה בטוחים גם עכשיו: אפסו הסיכויים לאחדות • נתניהו הזהיר אתמול מהחמצת ההזדמנות לסיפוח בקעת הירדן, גנץ השיב לו: "מבין שנצטרך לקבל הצעות פשרה ‑ אבל לא הצגות פשרה"
  יובל קרני, איתמר אייכנר ומורן אזולאי

  המערכת הפוליטית מתקרבת להכרעה ‑ ובכחול לבן נמשכים חילוקי הדעות הפנימיים. חברי כנסת וגורמים ברשימה טוענים בשיחות סגורות כי צריך לבחון את הצעתו של נתניהו, לפיה יכהן כחצי שנה כראש ממשלה ולאחר מכן יחליף אותו בני גנץ.

  לפי אותם גורמים, אם וכאשר תתקבל ההצעה ‑ זה יהיה בתנאי שיתקבלו ערבויות מוחלטות לקיום הרוטציה, ויושלמו הליכי חקיקה שימנעו מנתניהו לפזר את הכנסת או לפרק את הקואליציה אם לא ירצה לכבד את ההסכם הקואלציוני עם כחול לבן. חברי כנסת בסיעה אומרים בשיחות עם גורמים פוליטיים כי כחול לבן אמנם הבטיחה שלא לשבת בממשלה בראשות נתניהו אם יוגש נגדו כתב אישום, אך אם מדובר בפרק זמן של כמה חודשים עד חצי שנה יש לשקול היטב את האפשרות הזאת במקום ללכת לבחירות.

  "אם נלך לבחירות, ממילא נתניהו ירוויח עוד כמה חודשים בתפקיד ‑ ולכן צריך לבחון ברצינות את האפשרות לתת לו חצי שנה ואז להחליף אותו", טוענים שני חברי כנסת בכחול לבן. "נכון שאין אמון שהוא יקיים את הסכם הרוטציה, אבל אם יהיו ערבויות ואפילו חקיקה שתבטיח אותה, לא צריך לסגור את הדלת". יחד עם זאת, בקרב ההנהגה הבכירה בכחול לבן מתגבשת ההערכה כי לא ניתן יהיה להקים ממשלת אחדות בראשות נתניהו ‑ ושאפסו הסיכויים להגיע לסיכום עד יום רביעי הבא. בכחול לבן טוענים כי מעולם לא הוגשה להם הצעה רשמית בעניין הרוטציה, וכי כל הפרסומים על מתווה לפיו נתניהו יכהן במשך כמה חודשים כראש ממשלה אינם נכונים.

  היו"ר בני גנץ קרא אתמול לנתניהו לקבל את ההצעה היחידה המקובלת על כחול לבן, במסגרתה גנץ יכהן כראש ממשלה בשנתיים הראשונות ואילו מעמדו של נתניהו יישמר, אפילו באמצעות חקיקה מיוחדת. "נתניהו, עצור את שעון החול ובוא לדבר על המתווה שהצעתי", אמר גנץ. "בראש המדינה צריך לעמוד מישהו שמסוגל לאחד אותה מבית ולא ממשלת מעבר חסרת לגיטימציה שבראשה עומד חשוד בפלילים. בניגוד לאחרים איני רוצה להעמיד את ישראל בפני בחירות נוספות יקרות ומיותרות. אני מבין שכחלק מהפשרות לא נקים את ממשלת החלומות עליה חלמנו, אבל אנחנו לא נסכים להקמת ממשלת בלהות. אני מבין שנצטרך לקבל הצעות פשרה ‑ אבל לא הצגות פשרה".

   

  נתניהו. צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
  נתניהו. צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

   

   

  מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, תקף שוב את נתניהו בחריפות: “הסיבה היחידה לכך שאין ממשלת אחדות היא ביבי נתניהו. אתמול הם אמרו 'הצענו ויתורים מפליגים'. הם לא הציעו כלום. הם אומרים 'ביבי ראשון ברוטציה. הוא יהיה ראש ממשלה עם כתבי אישום. אנחנו באים עם כל הגוש, מליצמן עד סמוטריץ'. זו לא הצעה, זו הונאה".

  "שוחחתי אתמול עם נשיא ארה”ב דונלד טראמפ - שיחה חשובה לביטחון ישראל", אמר נתניהו באשקלון, שם הניח אבן פינה ל־12 מפעלים חדשים. "דיברנו על איראן ועל ההזדמנויות ההיסטוריות שיש לנו בחודשים הקרובים: בקעת הירדן כגבול המזרחי המוכר של מדינת ישראל, וברית הגנה עם ארה"ב. יש לנו אפשרות לממש אותן. ולכן הצעתי לבני גנץ הצעה - בוא נממש את ההזדמנויות ההיסטוריות האלה בממשלת אחדות שתוקם עכשיו, במתכונת שהצעתי".

  יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר בישיבת הסיעה: “הליכוד וכחול לבן לא רוצים ממשלת אחדות, הכל משחק האשמות". על רקע הניסיון של הליכוד וכחול לבן להגיע ל־61 חתימות, הבהיר ליברמן כי מפלגתו "לא תחתום לאף אחד אם נראה שאינו מתכוון להגיע לממשלת אחדות".

   


  פרסום ראשון: 02.12.19 , 23:16