חמישי 28 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  צילום: אלכס קולומויסקי
  חדשות • 02.12.2019
  333 עדים, 30 ימים לבקשת חסינות, 3 שופטים, משפט אחד
  כתב האישום נגד רה"מ הופקד אתמול אצל יו"ר הכנסת - והמרוץ הפוליטי והמשפטי שוב מקבילים • נתניהו יצטרך להודיע לכנסת בתוך חודש האם הוא מבקש חסינות • אם יבקש ‑ הדיונים יחכו לוועדה בכנסת שתוקם וידחו את ההליך המשפטי בעוד חודשים • הפרקליטות תזמן 333 עדים: ביניהם פוליטיקאים בכירים ומקורבים בהווה ובעבר • נתניהו: "רשימת העדים נראית כמו מחווה לדפי זהב"
  טובה צימוקי, יעל פרידסון, איתמר אייכנר ומורן אזולאי

  שבוע וחצי אחרי שהודיע על החלטתו להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, אתמול מסר היועמ"ש אביחי מנדלבליט את כתב האישום המלא ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. מאותו הרגע החל לתקתק שעון של 30 ימים בהם נתניהו יכול לבקש חסינות מהכנסת. כתב האישום שהציג אתמול מנדלבליט חושף את הפרטים המלאים על המשפט חסר התקדים - משפט שהנאשם בו הוא ראש ממשלה מכהן: המיקום, היקף ההרכב ורשימת העדים.

   

  מהמסמך עולה כי המשפט ייערך בביהמ"ש המחוזי בירושלים, מול הרכב של שלושה שופטים. בכך נפסלה האפשרות כי נתניהו יובא לדין בפני שופט יחיד המתמחה בעבירות כלכליות בבית המשפט המחוזי בתל־אביב (בדומה למשפט שנערך לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפני השופט דוד רוזן).

   

  השאלה הגדולה הנגזרת מהגשת כתב האישום היא שאלת החסינות (ראו עמ' 4). כח"כ, לנתניהו יש 30 ימים כדי לבקש מהכנסת קבלת חסינות מפני העמדה לדין. אלא שגם אם נתניהו יבקש זאת, הדיון בבקשה תלוי בהתפתחויות הפוליטיות והוא ייערך רק לאחר שתוקם ממשלה ותושבע כנסת חדשה ועימה ועדת כנסת המוסמכת לדון בבקשה זו. המסמך המלא הוגש לאחר שעלתה ביקורת על כך שכתב האישום שפורסם לפני שבוע וחצי לא כלל את רשימת העדים המלאה ולא פירט היכן ייערך המשפט. במכתבו ליו"ר הכנסת טען אתמול מנדלבליט כי הוא סבור שכתב האישום המקורי מקיים את הוראות חוק חסינות חברי הכנסת, אך "למען הסדר הטוב" ניתן לספור את שלושים הימים לבקשת החסינות החל מאתמול.

   

  שאלת החסינות היא משפטית, אך גם מסבכת את המצב הפוליטי הסבוך לכשעצמו (על הניסיונות האחרונים למנוע בחירות - ראו עמ' 8). במארס האחרון, ערב הבחירות, התראיין נתניהו לחדשות 12. כשנשאל אם יקדם מהלך שימנע את העמדתו לדין השיב נתניהו: "מה? מה פתאום". בימים האחרונים, לאחר שכתב האישום הפך לעובדה קיימת, קיים נתניהו התייעצויות בנושא. בשיחות אלה עלה חשש כי בקשת חסינות תפגע בו קשות במקרה של הליכה נוספת לבחירות, ולכן הוא אינו מתבטא בנושא וכך הונחו לנהוג גם בכירים אחרים. ההחלטה הסופית טרם התקבלה. ההערכה היא כי נתניהו אכן עשוי לבקש חסינות, אך הוא לא יעשה את זה בשלב מוקדם.

   

  נתניהו הגיב אמש ואמר: "כשיש טענה אמיתית לא צריך 333 עדים, וכשאין טענה אמיתית גם 333 עדים לא יועילו. רשימת העדים המנופחת נראית כמו מחווה נוסטלגית ל'דפי זהב'". בהמשך פירסם פוסט מורחב בו תקף את כתב האישום ואמר: "תשפטו בעצמכם. אם רק היום הגישה התביעה כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו הכולל את רשימת העדים, מה אצה לה הדרך להציג ליו"ר הכנסת מסמך חסר ולקוי בלי רשימת עדים לפני שבועיים, בדיוק ביממה שבה בני גנץ החזיר לנשיא את המנדט להרכיב ממשלה? נראה שהאופן החפוז והלקוי שבו הוגש המסמך ליו"ר הכנסת, כשכתב האישום עדיין לא היה מוכן, מעיד על לוח זמנים משפטי שמושפע מלוח זמנים פוליטי".

   

  בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, השווה בטוויטר בין משפט נתניהו למשפט אייכמן: "זה לא ייאמן!", צייץ, "במשפט אייכמן על רצח 6 מיליון יהודים בשואה: 100 עדים. במשפט נתניהו על סיגרים וכתבה בוואלה סלבס: 333 עדים".

   

  יש לציין כי לא מדובר במספר חריג של עדי תביעה. כך, למשל, בפרשת הולילנד התביעה ביקשה לזמן 370 עדים, וכתב האישום בפרשת ישראל ביתנו כלל לא פחות מ־470 עדים. יש לציין כי לא כל העדים המופיעים ברשימה יעידו בפועל. בתחילת המשפט מסכמות התביעה וההגנה אלו עדויות מקובלות על כל הצדדים וההגנה תוותר על זכותה לחקור אותם, וסביר להניח שכמות העדים תצטמצם.

   

  מצעד העדים

  השמות הבולטים מתוך רשימת 333 שהגישה הפרקליטות

   

  עדי המדינה ניר חפץ, ארי הרו, שלמה פילבר

  אור אלוביץ, בנו של בעלי בזק ואתר וואלה שאול אלוביץ, הנאשם במתן שוחד לראש הממשלה

  אילן ישועה, מנכל אתר וואלה ומי שהעביר למשטרה את הקלטות השיחות עם אלוביץ'

  אילנית פילבר, רעייתו של עד המדינה שלמה פילבר

  איש העסקים ארנון מילצ'ן, שסיפק לבני הזוג נתניהו את הסיגרים והשמפניות

  הדס קליין, עוזרתו של מילצ'ן, נחשבת לעדת המפתח בתיק 1000

  איש העסקים ג'יימס פאקר, מקורבו של נתניהו

   

  מקורבי נתניהו:

  לירן דן ובועז סטמבלר, לשעבר יועצי התקשורת של ראש הממשלה

  גיל שפר, לשעבר ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה

  דוד שמרון, עורך דינו של נתניהו ובן דודו

  דוד שרן, מקורבו של נתניהו ומי שכיהן כראש הסגל

  עמית חדד, עורך דינו של נתניהו

  מיכאל ראבילו, מעורכי דינו של נתניהו

  שלדון אדלסון, בעלי החינמון ישראל היום ורעייתו מרים

  נתן מיליקובסקי, בן דודו של נתניהו

   

  פוליטיקה

  השר גלעד ארדן

  השר צחי הנגבי

  השר יריב לוין

  השר זאב אלקין

  יאיר לפיד, שר האוצר לשעבר

  ציפי לבני, שרת המשפטים לשעבר

  ח"כ לשעבר איתן כבל

   

  אנשי מערכת הביטחון לשעבר

  ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין

  ראש המלל לשעבר עוזי ארד

   

  המגזר העסקי

  איש העסקים רונלד לאודר

  איש העסקים לן בלווטניק

  איש העסקים ההודי ראטן טאטא, בעלי תאגיד הענק טאטא

  איש העסקים אודי אנג'ל, מבעלי רשת

  אילן שילוח, בעלי משרד הפרסום מקאן

  עורך הדין פיני רובין

   

  עיתונאים ואנשי תקשורת:

  אבי אלקלעי – עורך וואלה בפועל לשעבר

  אבירם אלעד – עורך וואלה לשעבר

  ינון מגל, עורך וואלה לשעבר

  עורך ynet לשעבר ערן טיפנברון

  עורך ידיעות אחרונות לשעבר רון ירון

  עורך ידיעות אחרונות לשעבר שילה דה בר

  דב איכנולד, מנכ"ל ידיעות ספרים

  ברוך שי, ראש חטיבת החדשות בתאגיד

  עיתונאי וואלה דב גיל-הר

   

  אנשי משפט

  היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין

  היועץ המשפטי לכנסת איל ינון

  המשנה ליועמ"ש לשעבר אבי ליכט

   


  פרסום ראשון: 02.12.19 , 23:51