שני 24 בפברואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אוהד צויגנברג
  חדשות • 03.12.2019
  לא הגיעה השעה
  לא חסר היה להם על מה לשוחח: רוטציה, חסינות, חלוקת תיקים, שלא לדבר על שלל הסכנות הביטחוניות והכלכליות שמאיימות על ישראל • אלא שלראש הממשלה וליו"ר כחול לבן הספיקו 45 דקות בלבד: במקום להודיע על התקדמות במגעים לאחדות, נתניהו וגנץ סיימו את הפגישה — ועלו מיד להתקפה • בכחול לבן טענו כי הוכן להם מארב: "זו הייתה הצגת פשרה, לא הצעת פשרה" • בליכוד התעקשו כי "הצענו ויתורים מרחיקי לכת" והטילו את האשמה על לפיד: "אלו תירוצים למנוע ממשלת אחדות"
  יובל קרני, מורן אזולאי וטובה צימוקי

  האיראנים על הגדר, הגירעון תופח, מערכת הבריאות קורסת, והקטל בדרכים רושם שיאים חדשים, אבל לראש הממשלה בנימין נתניהו וליו"ר כחול לבן בני גנץ הספיקו אמש 45 דקות של שיחה על מנת להבין: אין להם על מה עוד לשוחח. אם לא תושג פריצת דרך של הרגע האחרון במגעים לאחדות — או יתרחש סיבוב פרסה מפתיע של ליברמן שיחליט להצטרף לממשלת ימין צרה — הכנסת צפויה להתפזר בעוד שבוע בדיוק ומדינת ישראל תצעד לבחירות בפעם השלישית השנה.

   

  זמן קצר לפני פגישתם של נתניהו וגנץ בקריה עוד צפו ספקולציות: האם הם יסכימו על זמן הרוטציה? האם יתפשרו בנושאי החסינות? האם יגיעו להסכמה על חלוקת התיקים? אלא שכעבור פחות משעה כבר היה ברור: הפגישה נועדה, כנראה, בעיקר לקמפיין הבחירות שלמעשה כבר יצא לדרך.

   

  את הפגישה אמש יזם ראש הממשלה, אולם בכחול לבן טענו כי לא באמת שמעו ממנו שום הצעה חדשה. כבר ב־18:15, 45 דקות לאחר תחילת הפגישה — היא הסתיימה. שתי דקות אחר כך כבר יצאה הודעה מטעם הליכוד. "ראש הממשלה הציע לעגן בחקיקה יצירתית את הסדר הרוטציה, שמונע מכל צד להפר אותו", מסר דובר הליכוד. "למרות זאת וחרף ויתורים מרחיקי לכת, כחול לבן ממשיכים לסרב להקמת ממשלת אחדות בשל הווטו שהטיל יאיר לפיד".

   

  ההודעה של כחול לבן פורסמה 45 דקות לאחר סיום הפגישה ובה נמסר: "יו"ר הליכוד לא הביא שום הצעה חדשה התואמת את מצבו המשפטי ואת ההכרה בהפסד בבחירות, או שום הצעה חדשה בכלל. בפגישה אף סירב להתחייב על קווי יסוד לממשלה או כי יימנע מחתירה לחסינות אישית. בקיצור: נתניהו החליט בחירות". למרות שבכחול לבן טענו כי "נמשיך עד הרגע האחרון לנסות ולמצות כל סיכוי להקים ממשלה של שותפות ואחדות, מילים שככל הנראה זרות לנתניהו", מקורבי גנץ האשימו את הליכוד ב"מארב" וטענו: "נתניהו לא נתן הסבר למה הוא צריך את החצי שנה הזאת ולא התחייב להימנע מחסינות. אין שום הסבר רציונלי להתעקשות של נתניהו לחצי שנה. ההודעה של הליכוד מיד בתום הפגישה הוכיחה שזה היה מארב ומשחק האשמות ולא ניסיון למו"מ אמיתי". לאחר הפגישה אף אמר גנץ למקורביו כי "נתניהו מנסה לתמרן את דרכו לבחירות ממניעיו האישיים" וטען כי "זו הייתה הצגת פשרה ולא הצעת פשרה".

   

  צילום: שאול גולן
  צילום: שאול גולן

   

   

  בליכוד לא נותרו חייבים והשיבו כי "ראש הממשלה נתניהו לא התייחס כלל לנושא החסינות - אלה תירוצים של גנץ כדי למנוע ממשלת אחדות". לאחר שגנץ הגיב בטוויטר וצייץ כי "נתניהו הוכיח היום שוב: במקום שישראל תהיה לפני הכל, אצלו החסינות לפני הכל", נתניהו עקץ בחזרה: "גנץ הוכיח היום שוב: במקום שישראל תהיה לפני הכל, יאיר לפיד לפני הכל".

   

  בליכוד דחו את ההאשמות לפיהן הם הכינו מראש הודעה על כישלון השיחות — עוד לפני סיומן. יונתן אוריך, יועץ התקשורת של נתניהו ודובר המפלגה שפירסם את ההודעה, הגיב: "אני מכחיש בתוקף. לא הוצאתי הודעה מוכנה. ניסחנו ופירסמתי רק לאחר הפגישה. לא מארב".

   

  בזמן שהצדדים היו עסוקים בחילופי האשמות, יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שוב טילטל את המערכת הפוליטית כאשר רמז כי ייתכן שיהיה מוכן לחבור לממשלת מיעוט של ימין־חרדים, למרות התחייבויתיו החוזרות ונשנות בשבועות האחרונים שלא לעשות זאת. "בחירות או ממשלת ימין צרה — לא יודע מה יותר גרוע", אמר ליברמן בראיון לערוץ הכנסת. "אבל אני מבין את אי שביעות הרצון של החברים בסיעה מההתנהלות של כחול לבן". ההודעה המבלבלת של ליברמן הגיעה על רקע דרישת כמה מחברי הכנסת של ישראל ביתנו להצטרף לממשלת ימין צרה על מנת למנוע בחירות. "בכחול לבן אמרו שישראל לפני הכל - אבל הם מסרבים לכל ההצעות", אמרו אתמול הח"כים במפלגה, שדחקו בליברמן לשקול כניסה לממשלת ימין צרה.

   

  על רקע המתיחות הפוליטית, ייאלץ היום ראש הממשלה גם להכריע בסוגיה משפטית חשובה: עליו להודיע ליועץ המשפטי לממשלה ולמחלקת הבג"צים בפרקליטות אם בכוונתו לוותר על התיקים בהם הוא מחזיק, בשל כתב האישום שהוגש נגדו שמקשה עליו להמשיך ולעשות זאת. הסיבה: מחלקת הבג"צים צריכה להודיע לבג"ץ עד מחר מה עמדתה במענה לעתירות נגד המשך כהונתו של נתניהו כשר העבודה והרווחה, שר התפוצות, שר החקלאות ושר הבריאות. היועץ אינו רוצה לכפות את המהלך על נתניהו ומעדיף שיוותר על התיקים מרצונו, אולם אם יתברר שנתניהו מתקשה לעשות זאת — ייאלץ היועץ להודיע לבג"ץ מה עמדתו בעניין, למרות שבשלב זה היא אינה חד־משמעית.

   


  פרסום ראשון: 03.12.19 , 23:30
  ידיעות אחרונות