ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אריאל כהן
  חדשות • 03.12.2019
  הקסדה המשקמת
  הטכנולוגיה שמסייעת לחולי שבץ לחזור לתפקד • קסדה מיוחדת ממפה את גלי המוח כשהחולה מדמיין שהוא מניע יד או רגל, זרם חשמלי נשלח לאיבר וגורם לו לזוז – כשעל המסך יש הדמיה של התנועה • לאחר שחוזרים על הגירוי המשולב של דמיון־תנועה־ראייה פעמים רבות – התפקוד חוזר לגוף • "בעקבות הטיפול אני יכול להרים דברים, לעלות מדרגות, וההליכה שלי השתפרה", מספר מטופל
  ענבר טויזר

  לחזור לתפקד בכוח המחשבה: טכנולוגיה חדשה, שהגיעה לאחרונה לישראל, מסייעת למי שעברו שבץ מוחי וסובלים מבעיות כרוניות להשיב לעצמם יכולות שאבדו, כמו שימוש ביד או ברגל.

   

  המערכת, שנקראת "Recoverix", מורכבת ממספר חלקים: הראשון הוא "קסדה" שבה 16 אלקטרודות אשר מונחת על ראש המטופל ומסוגלת לנתח פעילות מוחית ולזהות איזו פעולה פיזית הוא מדמיין שהוא מבצע. חלק נוסף הוא אפליקציה ממוחשבת, ש"מתרגמת" את גלי המוח וגורמת לדמות דמיונית על מסך שנמצא מול המטופל "לחזור" על אותן פעולות שהוא דמיין. חלק שלישי הן אלקטרודות חשמליות, ששולחות זרם חשמלי לאיבר שהמטופל דמיין שהפעיל.

   

  נדב שכטר, מנכ"ל חברת NBT שמייבאת את המערכת לישראל, מסביר ש"המטופל מקבל במהלך כל טיפול מאות הוראות, למשל: 'דמיין שאתה מזיז את שורש כף היד'. כשהוא מצליח לדמיין, הקסדה מסוגלת לזהות בפעילות המוחית את הכוונה לבצע את התנועה. זה נקרא 'דימוי מוטורי'. ברגע שהמערכת רואה את זה, היא שולחת זרם חשמלי ליד – שגורם לה לבצע את הפעולה במציאות, ובמקביל מפעילה דמות על המסך שמבצעת את התנועה גם כן. השילוב בין כל הגירויים מלמד עם הזמן את המוח לייצר את התנועה בעצמו, ללא המערכת".

   

  איך בדיוק זה עובד? ד"ר עופר קרן, לשעבר מנהל המחלקה לשיקום נפגעי מוח בבית החולים שיבא, מסביר: "כתוצאה מפגיעה ברקמה העצבית של המוח משתבשת הפעילות המוחית, שכוללת קבלת אותות על ידי החושים, עיבודם ושליחת הוראות למערכות התגובה השריריות. ישנן מספר שיטות שיקום. אחת מהן היא 'טיפול על ידי מראה': מחקרים הוכיחו כי ישנם תאים מוחיים פעילים בזמן צפייה בפעולה, ומכאן התפתחה טכניקת השיקום שמגרה את המוח לשחזר יכולות. הטכניקה הנוספת היא 'דמיון של תנועה' – מערכת העצבים מגייסת מהזיכרון שלה את תבנית התנועה לקראת ביצוע הפעולה הנדרשת. כאן יש גם אלקטרודות שקולטות את הפעילות המוחית. ההיגיון מאחורי המערכת מבוסס על שרשרת של שיטות שיקום פיזיולוגיות, אך טרם בוצעו מספיק מחקרים המציגים את יעילותה".

   

   
  צילום: אריאל כהן
  צילום: אריאל כהן

   

   

  מינהל התרופות והמזון האמריקני (ה־FDA) אישר את השימוש במערכת, כמו גם האיחוד האירופי. יש לציין כי להבדיל מניסויים שעוברות תרופות, מערכת מסוג זה אינה צריכה להוכיח יעילות כדי לזכות באישור, אלא רק שהשימוש בה בטוח. בכל מקרה, היא כבר הוכנסה לשימוש ב־27 מדינות בעולם חוץ מישראל.

   

  בישראל מתבצע כיום הטיפול באופן פרטי בלבד. אורך כל מפגש הוא כשעה וחצי, כפול מטיפול סטנדרטי לחולי שבץ מוחי. העלות כפולה גם היא: 740 שקלים לטיפול. בישראל יש כבר 15 "בוגרי שבץ" שהחלו להשתמש בקסדה. אחד מהם הוא מייקי עצמון (60) מקריית־אונו, שמספר: "לפני עשרים שנה עברתי חמישה אירועי שבץ רצופים. בדיעבד הבינו שהסיבה הייתה מחלת הסרטן. מאז, הרגל והיד השמאלית שלי סבלו מנוקשות והתקשיתי להזיז אותן. במשך שנים עברתי פיזיותרפיה, שלא גרמה לשינוי דרמטי, ולא האמנתי שאחרי כל כך הרבה זמן מצבי יכול להשתפר. לא יכולתי להחזיק שקית ביד שמאל, והיום, אחרי שעשיתי את סדרת הטיפולים בטכנולוגיה החדשה, אני מסוגל להחזיק שקית במשך שעה. ההליכה שלי השתפרה, ואם לפני הטיפולים לא יכולתי לעלות מדרגות בלי עזרה – היום אני מסוגל לעלות בעצמי".

   

  היבואנים מציגים מחקר שנערך באוסטריה על 50 מטופלים בגילאי 30 עד 80 שטופלו בטכנולוגיה. אצל 96 אחוזים חל שיפור והם הצליחו לבצע תנועות שלא יכלו לבצע מאז השבץ. לדברי שכטר, אחת הבשורות היא שנהוג לחשוב כי ניתן להחזיר יכולות רק במשך שנתיים לאחר השבץ, ואילו המערכת החדישה מצליחה בכך גם אחריהן.

   

  יש לציין כי מערכת הבריאות מממנת למי שעבר שבץ טיפול במרכז שיקומי של עד שלושה חודשים ו־12 טיפולים על ידי קלינאי תקשורת.

   

   


  פרסום ראשון: 03.12.19 , 23:40