ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: ליקווד גז
  חדשות • 14.12.2019
  מצילים את השמורה
  החיידקים הטובים: חמש שנים לאחר אחד האסונות הסביבתיים החמורים שקרו בישראל, מלמד פיילוט שהתקיים בשמורת עברונה על תקווה לשיקום • מהנדסים כימיים יצרו תהליך המפחית את הזיהום בקרקע באמצעות בקטריות • המשמעות: נביטת צמחים חדשים בשמורה — אפשרית
  אילנה קוריאל

  תקווה לשמורה: חמש שנים לאחר אירוע דליפת הנפט בשמורת עברונה - הצלחה לפיילוט לניקוי הקרקע. בקטריות יסייעו לצמצום זיהום הנפט באדמת השמורה.

   

  בדצמבר 2014 פורסם קול קורא לקבלת מידע בנוגע לאמצעים לטיפול בזיהום הנפט בשמורה. חברת ליקוויד גז, שנבחרה לבצע את הניסוי הסופי, ערכה בשנה האחרונה פיילוט בשטח של דונם בשמורה, והצליחה להוריד ב־70 אחוז את הזיהום בקרקע. כלל השטח המזוהם הוא 144 דונם.

   

  אירוע דליפת הנפט התרחש בדצמבר 2014 כאשר כחמישה מיליון ליטרים של נפט גולמי דלפו מקו הצינור של חברת קצא"א לשמורה. ערבת עברונה בערבה הדרומית כוללת מערכת אקולוגית ענפה: סוואנות של עצי שיטה ובהן עדרי צבאים, שפע עופות מים, בריכות מלח ועוד. לפי חוות דעת סודית המערכת האקולוגית בעברונה עשויה שלא להשתקם כלל ולהשתנות ב־40־100 השנים הקרובות. זאת לאחר שעצי שיטה מעטים בלבד יוותרו באזור, בדומה למה שקרה ב־1974, אז אירעה דליפת נפט באותו קו. ממחקרים שחקרו את עצי השיטה מהאסון בשנות ה־70 עלה כי קיים היעדר מוחלט של עצים צעירים. המשמעות: הנפט לא איפשר לנביטה של עצי שיטה חדשים. היעלמות עצי השיטה עלולה להוביל לקריסת המערכת האקולוגית בשמורה.

   

  הפיילוט של החברה הראה שנביטה של צמחים חדשים אפשרית. חוקרי החברה יצרו תהליך פיזיקלי־ביולוגי שמפרק באמצעות הבקטריות שרשראות פחמן ארוכות וכבדות שמקורן בזיהום, והופך אותן לשרשראות פחמן קצרות שיכולות להתפרק בטבע. המהנדסים הכימיים הרכיבו "קוקטייל" של בקטריות שמאפשרות לחיידקים לאכול את הזיהום.

   

  האסון האקולוגי בערבה לפני חמש שנים | צילום: עמיר בן דוד
  האסון האקולוגי בערבה לפני חמש שנים | צילום: עמיר בן דוד

   

   

  "לצערנו, כנראה, השיקום יארך זמן רב ואף פעם לא יהיה מושלם", אומר מנכ"ל רט"ג שאול גולדשטיין. חברת קצא"א, שגרמה לזיהום, הייתה חלק מתהליך הבחירה בחברה ומימנה את הניסוי. יישום הפיילוט בשמורה נותן תקווה חדשה לאפשרות שיקום של השמורה.

   

  ברט"ג עדיין לא יודעים מה תהיה ההשפעה של פירוק הנפט. "ייתכן שההשפעה תהיה גדולה וייתכן שתהיה שולית", אומר יהושע שקדי, המדען הראשי ברשות. "נמצא שעצי שיטה לא נובטים בשטחים שזוהמו בנפט גם 50 שנים לאחר הזיהום", מציין שקדי. "עצים אלה הם היחידים שמספקים מזון ליצורים בשמורה לאחר קיץ יבש, ורוב המינים המתקיימים בשטח תלויים בחיוניות עצי השיטה". היום חיים בשמורה כ־200 צבאים התלויים בעצי השיטה.

   

   

  צילום: עמיר בן דוד
  צילום: עמיר בן דוד

   


  פרסום ראשון: 14.12.19 , 23:46