ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  איור: לביאה טושינסקי
  7 ימים • 17.12.2019
  כדור בשידור
  סער שיינפיין סיפר שחש מסומם, מובל וכלוא. ארז דה דרזנר סיפר שהם גרמו לו לדיכאון ומשבר. בנצי שני טען שזה היה תנאי לכניסתו לבית. ואיילה רשף עדיין חושבת שזה היה משחק בחיים של אנשים. "פרשת הכדורים", שהתפוצצה ב–'7 לילות' בשנת 2012, חשפה כי שישה מדיירי 'האח הגדול' קיבלו כדורים פסיכיאטריים מד"ר אילן רבינוביץ'. המדינה סערה, תוכניות הריאליטי חויבו ליישם תקנון חסר תקדים, וכמה מתמודדים תבעו וזכו בפיצויי ענק. חלקם, סוחבים את הצלקות עד היום
  רז שכניק | איור: לביאה טושינסקי

  הטיפ הראשוני נשמע בהתחלה מופרך: לכל אורך עונה השנייה של תוכנית הריאליטי ‘האח הגדול’, סיפר המקור, המתמודדים קיבלו ערימות של כדורים פסיכיאטריים שהשפיעו דרמטית על ההתנהגות שלהם בבית. אבל ההצלבות, הבדיקות, המסמכים וההקלטות שהצטברו בחודשים שלאחר מכן הראו שהתסריט הדמיוני דווקא מציאותי מאוד. לפחות שישה מהמתמודדים - יותר מרבע מהמשתתפים בעונה - קיבלו בשיטתיות כדורים שרשם להם אילן רבינוביץ’, הפסיכיאטר המלווה.

   

  בתחילת התחקיר, המתמודדים לא ששו לשתף פעולה. רובם חששו מהפרת החוזה מול הפקת 'האח הגדול', שמחייב אותם לסודיות. אחרים קיוו לתפקידים בקשת ופחדו שהעברת מידע חסוי מהבית השמור בנווה אילן תפגע להם בתוכניות, ובקריירה. לשניים מהמשתתפים שקיבלו כדורים באותה עונה הגעתי די מהר, אבל הם סירבו לענות לשאלות וסיפקו הסברים מגומגמים מאוד. וכך קרה שמה שהחל עוד ב-2011 כטיפ מוזר במיוחד, הפך רק ב-2012, כמעט שנה אחר כך, ל”פרשת הכדורים”.

   

  לחצו כאן לקריאת הכתבה המקורית

   

  אפשר להבין, כנראה. טיפול נפשי תרופתי הוא סוגיה רגישה - ב-2011 אפילו יותר מאשר היום. גם אחרי שהבדיקה הראשונה מול סער שיינפיין חיזקה את המידע הראשוני, הפתית הראשון שהיה אמור להפוך לכדור שלג, היה קשה מאוד לשכנע את שאר המתמודדים לספר מה עבר עליהם בבית. חלקם התביישו בעצמם, על זה שבכלל טופלו פסיכיאטרית. חלקם חששו להודות בתופעות הלוואי. אחרים פשוט רצו לשים את כל הסיפור מאחוריהם. מעבר לשישה שבסופו של דבר התוודו, היו עוד שלושה לפחות, לפי המידע שהגיע אליי, שטופלו בכדורים במהלך השהייה בבית האח באותה עונה - ועד היום מסרבים לדבר לציטוט, לא בשמם וגם לא באנונימיות.

   

  9.3.2012
  9.3.2012

   

  × × ×

   

  למרות הקושי, היה פה גם הרבה מזל, מרכיב חשוב בכל תחקיר. למרבה הפלא, הייתה הקלטה ארוכה של השיחה בין מעיין שם טוב, בת זוגו של סער שיינפיין באותם ימים, והוריה לבין ד"ר רבינוביץ', שניסה להסביר להם מה עובר על סער בבית. התוצאה הייתה מסמך הפקה מדהים, לא פחות, שלא רק אימת את המידע שהיה ברשותי, אלא חשף עד כמה רחוק הלכה ההפקה כדי לנווט את העלילה מלמעלה.

   

  במהלך אמיץ, שיינפיין היה היחיד, בתחילה, שהסכים להיחשף בשמו. הוא הגיע בעונה זו למקום השני, אחרי שהפסיד לאלירז שדה. מתמודדים אחרים איתם שוחחנו ביקשו ששמם לא ייחשף. "סימסו במיליוני שקלים למועמדים מהונדסים‭,"‬ סיפר שיינפיין בזמנו. "אם זה היה תלוי בי לא הייתם רואים מה שראיתם. ראיתם אדם מסומם, מובל וכלוא. ראיתם אדם שמכר את הנשמה שלו לשטן, בובה מפורקת בדיכאון‭."‬‬‬‬‬

   

  בזכיינית קשת, ששידרה אז את ‘האח הגדול’, שיגרו לתגובה ביום הפרסום את המנחים ארז טל ואסי עזר, שטענו בעיקר כי מדובר במתמודד מתוסכל מהפסדו בעונה. אבל שיינפיין לא באמת היה לבד. העדויות שפורסמו בכתבה העלו תמונה מטרידה: רבינוביץ’ הלעיט את המתמודדים בכדורים וסיפק להם הכוונה כיצד להתנהג בבית. הפקת התוכנית, חברת ‘קופרמן הפקות’ ששכרה את שירותיו, ידעה כמעט את הכל. הזכיינית קשת - לא.

   

  רבים מהמרואיינים תיארו מהלך אירועים דומה - במהלך הפגישות שלהם נתן להם רבינוביץ’ כדורים בלי לפרט יותר מדי מהם, מה תופעות הלוואי שלהם, ומדוע הם מקבלים אותם, והסביר בקווים כלליים מאוד כי הכדורים יעזרו להם במשחק או ‘יעשו להם טוב’.

   

  "ראיתי את ד"ר רבינוביץ' שבוע לפני הכניסה שלנו לבית. הוא אמר לי שהוא מסמן אותי בחמישייה של הגמר”, סיפרה דיירת אחת. “‬בהמשך, בבית, הוא הציע לי כדור. שאלתי, 'מה הכדור הזה‭'?‬ הוא אמר לי: 'זה יעשה לך טוב. אם תקשיבי לי, את מגיעה לגמר‭.'‬ כששאלתי את יורם זק (העורך) על הכדור, הוא אמר לי: 'תקשיבי, הוא הפסיכיאטר, זה יעשה לך טוב‭."'‬‬‬‬‬‬‬

   

  בשני מקרים לפחות, סיפרו מתמודדים כי כניסתו לבית הותנתה בכך שייקח כדורים. "נפגשתי עם אילן לפני שנכנסתי לבית. הוא אמר לי: 'אם אתה רוצה להיכנס, אתה חייב לקחת כדורים”, סיפר אחר מהם בתחקיר. “הם ישלשו את הכוח שלך. אתה תהיה יותר רגוע‭.'‬ הקהל חושב שזה ריאליטי. חלק מהדיירים מסוממים, מנווטים".

   

  השני אמר: “פגשתי את רבינוביץ’ לפני הכניסה לבית. הוא התנה את הכניסה שלי בהסכמתי לקחת את התרופות. הוא אמר לי: ‘תיקח את זה, אני רוצה לראות שנכנס לך לגרון‭.’‬ כבר לפני הכניסה לבית סבלתי מתופעות לוואי. הייתי בדיכאונות. כל אחד קיבל תרופות עם הקופסה הכחולה הזו. הרגשתי כמו בבית משוגעים‭.”‬‬‬‬‬

   

  "הוא (רבינוביץ‭('‬ חירפן את כולנו”, סיכם דייר אחר. “אם היינו גברים, היינו תובעים את האמא שלו. הייתי אמור לקחת את הכדורים בערב. הייתי מכניס את הכדור לפה, הולך לכיור, ושם כאילו מים בפה כדי שלא יראו שאני לא לוקח, כמו אסיר‭."‬‬‬‬‬

   

  שיינפיין, שחשף את סיפורו בפנים גלויות, טען שהיה נתון ללחצים עזים מטעם אנשי התוכנית סביב התחקיר. פרקליטו, עו"ד רון טורקלטאוב, הסביר אז: "קופרמן הפקות ורבינוביץ' אחראים ישירים לנזקים שנגרמו לו. זאת, תוך שהם למעשה משתמשים בשיינפיין כבובה על חוט ושולטים ברצונו החופשי, כמו גם בהתנהגותו, באמצעות טיפול פסיכיאטרי רשלני וזדוני. הכל כדי להאדיר, להאביס ולהאכיל את חיית הרייטינג ולצורך עשיית הון".

   

  לבסוף האפקט של שיינפיין עבד, וגם המתמודדים ארז דה דרזנר ובנצי שני נחשפו בשמם ב’ידיעות אחרונות’. העדויות שלהם היו דומות להפליא. שני אף טען שגם במקרה שלו הותנתה כניסתו לבית בהסכמתו לקבל כדורים.

   

  גם שבע שנים אחרי, דה דרזנר זוכר היטב את מה שעבר עליו. "אני מסתכל על הפרשה כמשהו שהיה חייב לצאת לאור", הוא אומר. "בסופו של דבר היו עוד מתמודדים שנקלעו לסיטואציה הזו והיה חשוב מבחינתי שהעתיד ייראה טוב יותר. אני מאמין שכיום צוותי ההפקה בתוכניות ריאליטי יותר זהירים וקפדנים. שנלמדו הלקחים".

   

  מה היית עושה אחרת?

   

  "קשה לי לומר. לא נכון לי היום לשפוט את עצמי בראייה לאחור. אני כן שמח שהוצאתי את האמת כי בזמנו התלבטתי אם לעשות את זה. לשמחתי התגברתי על תופעות הלוואי של הכדורים בשנה שאחרי וחזרתי לעבודה מלאה. ראיתי קצת עולם מאז, אני מאמן כושר אישי, מעביר הרצאות ומאוד מאוהב בעבודה שלי. הייתי מספיק חזק נפשית להתמודד עם הכל והיום אני נמצא בנקודה הטובה ביותר בחיי".

   

  טיפים למתמודדי הריאליטי הבאים?

   

  "תבדקו היטב ולעומק את סעיפי החוזה ותוודאו שיש צוות הפקה שיכול לתת לכם מענה רפואי מלא במהלך התוכנית. בכל מקרה, תהיו מודעים שלהשתתפות שלכם תמיד יהיו השלכות על העתיד, בטח הקרוב. אין אפשרות אחרת. צריך גם להסתכל על זה מראש כחוויה ולא על איזו פסגת חלומות. בעונה שלי היו המון ליקויים ומבחינת המתמודדים העתידיים זה טוב, כי אני לא מאמין שיכולים לחזור על כאלה".

   

  ארז דה דרזנר. "שמח שהוצאתי את האמת" | צילום: יונתן בלום
  ארז דה דרזנר. "שמח שהוצאתי את האמת" | צילום: יונתן בלום

   

  × × ×

   

  הפרשה הכתה גלים והובילה לתוצאות של ממש. בעקבות הפרסומים הגיעו הצדדים - נציגי קשת, קופרמן הפקות ומתמודדי העבר - לדיון מיוחד ורעשני ביותר בוועדת החינוך של הכנסת, ומשם עבר תפוח האדמה הלוהט לרשות השנייה, למשרד הבריאות ולוועדת האתיקה של ההסתדרות הרפואית, שדנו בהשלכות. נוכח העדויות והממצאים, בדקו ברשות את התנהלות הזכיינים מול המשתתפים בתוכניות הריאליטי לאורך השנים ונקבעו לראשונה, באופן נדיר, הנחיות מחייבות משלב הליהוק ועד לסיום התוכנית.

   

  ההנחיות קבעו כי תקנון התוכנית יהווה חלק מהחוזה עם המשתתפים וכי כשירות המתמודדים תיבחן על ידי אנשי מקצוע, ולא רק על ידי אנשי הפקה. בנוסף, ההפקה נדרשת לספק למועמדים דף הסבר עם המתווה הכללי של האירועים והמשימות הצפויים בתוכנית. במהלך הצילומים הזכייניות יהיו חייבות לקיים מפגשים שוטפים של המשתתפים עם צוות מקצועי שיעריך את מצבם בזמן אמת. במקרה של טיפול רפואי, כל משתתף יהיה רשאי לבקש חוות דעת רפואית נוספת, בכל שלב משלבי ההפקה.

   

  נוכח הבעייתיות שנחשפה בפרשת הכדורים בהיבט הרפואי, קבעה הרשות השנייה כי ההפקה תלווה על ידי רופא שיהיה רשאי להורות על הפסקת השתתפותו של מתמודד והחלטתו תהיה סופית. תרופות יינתנו במקרה הצורך באריזתן המקורית לרבות העלון המצורף. התרופות ימומנו על ידי ההפקה. גם לאחר סיום התוכנית, הרופא המלווה יצטרך לבחון אם המשתתפים צריכים לקבל המשך טיפול, שימומן על ידי ההפקה, במידת הצורך. כיום ניתן לומר כי פרסום הפרשה שינה מהותית את הדרך שבה מלהקים מתמודדים לתוכניות ריאליטי, ואת רמת הרגישות שבה מטפלים בבעיות שלהם במהלך העונה.

   

  קשת, מצידה, נקטה צעד ראשון מסוגו כשייסדה קוד אתי שיושם בעונות המתקדמות של ‘האח הגדול’ כשעוד שודר אצלה, וכן בכל התוכניות האחרות שלה עד היום. מטרת הקוד האתי, בין היתר, הייתה לשמור על שלום המשתתפים בתוכניות הערוץ. הקוד שקשת יישמה אומץ גם על ידי הרשות השנייה, שמחייבת מאז את כל ערוצי הטלוויזיה לפעול לפיו. שום סנקציות מקצועיות לא הוטלו על ד”ר רבינוביץ’.

   

  והיה גם פיצוי. אחרי התביעות שהוגשו לבית המשפט, החליטו הצדדים ללכת לגישור. בפשרה, שפרטיה מעולם לא אושרו רשמית כי הצדדים התחייבו שלא להתייחס לתוצאותיה, נקבע כי שיינפיין, דה דרזנר ושני יקבלו יחד פיצוי המוערך ב־‭2־1.5‬ מיליון שקל, סכום שיא שכמוהו לא זכור בתולדות הטלוויזיה הישראלית.‬‬ את הסכום היו אמורים לשלם, יחד או לחוד, קופרמן הפקות וד"ר אילן רבינוביץ'. את החלק הגדול מהכסף קיבל הנפגע העיקרי מהפרשה, שיינפיין, ושאר הסכום התחלק בין שני המתמודדים האחרים. את הגישור ניהל עורך הדין עמוס גבריאלי.

   

  × × ×

   

  גם כיום שיינפיין מעדיף שלא להתייחס לסיפור. מבחינתו הפרשה עדיין טראומטית. פרקליטו, עו"ד טורקלטאוב, נזכר: "כשישב מולי לראשונה סער ומפיו יצאו המילים, 'נתנו לנו כדורים', פשוט לא האמנתי לו. לא האמנתי שמסממים את מתחרי הריאליטי רק כדי להעשיר את קופת חברות ההפקה וגופי השידור. הראיות לא איחרו להגיע ואיתן ההכרה כי כך אי־אפשר להמשיך. פרסום התחקיר שלכם, בצירוף האומץ האדיר של סער, הובילו למהפך בתוכניות הריאליטי ולהסדרה של דרכי הטיפול והליווי של המתחרים, כך שתופעות אומללות שעליהן התרענו לא יחזרו על עצמן".

   

  מה תוכל לומר לגבי מה שעברו המתמודדים שייצגת?

   

  "המתחרים עצמם, אלו שלחמו על השינוי, כבר לא ייהנו מהרחבת הפיקוח והרגולציה. הם נפגמו לעד, הוקרבו על ידי כולנו על מזבח בידור ההמונים. שום פיצוי לא יתקן את נפשם ולא ישקם את חייהם. אכן הרגולציה הורחבה, ומקרי קיצון כפי שהיו ככל הנראה לא יחזרו, אך המשימה עדיין לא הושלמה, מערכת בידור ההמונים עדיין מנצלת בציניות את רצונם של ההמונים בפרסום ומעסיקה אותם בתוכניות ריאליטי בתנאים המקבילים לתנאי עבדות. כל עוד לא יוסדר מעמדם המשפטי של משתתפי התוכניות והם יוכרו כעובדים - כמי שמועסקים על ידי המערכת וזכאים לזכויות כעובדים - לא תושלם המלאכה".

   

  ד"ר אילן רבינוביץ' אומר כי "היום, יותר מתמיד, אני מתייחס לעבודתי בחרדת קודש ולכל מטופל בחיל ורעדה, כאילו היה ילדי. אני מאמין בהיעדר קיצורי דרך, בחריצות ובריצת מרתון ולכן מאוד מעריך את עבודתך העיתונאית ויודע שתרמת לשינוי גדול ומבורך, ועל כך תודתי לך".

   

  איילה רשף הייתה בקשר אינטימי עם שיינפיין בעת שהותם בבית, קשר שגם הוא, לפי הטענות שהועלו אז, כוון על ידי ההפקה בסיוע ד"ר רבינוביץ'. כיום היא נשואה לטומי אלתגר, לשעבר מתמודד בהישרדות, ולהם שלושה ילדים. בשנים האחרונות היא דוברת הקרייה האקדמית אונו.

   

  "בדיעבד, להגיד שזה היה מעשה לא אחראי יהיה לשון המעטה", אומרת רשף, "בהפקה שיחקו בחיים של אנשים לטובת רייטינג, בלי שום מחשבה וראייה של אותם מתמודדים כבני אדם, כנפש רגישה. זה מאוד מצער, כי אלה אנשים שאנחנו אהבנו והערכנו ואלה אנשים שאנחנו עדיין מעריכים, אבל השתן עלה להם לראש והם חשבו שהם כל יכולים, בטח לפי האופן שבו ההפקה התנהלה. הרי הסיטואציה של הכדורים הייתה סינדרום אחד ממשהו כללי ויותר עמוק. יכול להיות שיש דברים שאנחנו עדיין לא יודעים עליהם".

   

  סער שיינפיין ואיילה רשף במהלך העונה
  סער שיינפיין ואיילה רשף במהלך העונה

   

  גם היום אפשר להגיד שאתם הכנסתם את עצמכם לסיטואציה הזו.

   

  "נכון, אבל זה לא היה חלק מהעסקה שכביכול חתמנו עליה אז. למזלי, לא קיבלתי כדורים ולא הייתי חלק מהסיטואציה באופן אישי. תוך כדי שהייתי בבית לא ידעתי שזה קורה. כשהפרשה התפוצצה כבר הייתי הרבה אחרי, גם ברמה המנטלית, וזה לא יצר אצלי איזושהי סערה פנימית. אבל כן יש לי אמפתיה לאנשים שזה פגע בהם ולא הייתי רוצה להתחלף איתם. מצד שני, אני אסייג ואומר שבסופו של דבר אי־אפשר כל הזמן להאשים אחרים, וכן, לבן אדם יש אחריות על עצמו. אז מה שהם עשו היה מזעזע בכל קנה מידה אפשרי, אבל החיים ממשיכים. מה שלא הורג, מחשל אותנו. הייתי רוצה להגיד שזה אולי יהיה לקח למתמודדי ריאליטי אחרים אבל זה לא ככה. הריאליטי תופס חלק משמעותי מהחיים שלנו והרבה מאוד צעירים חושבים שזו פסגת חלומות. בסוף זה מתפוצץ בפנים".

   

  את בקשר עם מישהו מהעונה?

   

  "לא בקשר, ולא הייתי בקשר, גם לא עם סער. זו תקופה שהשארתי מאחורה בכל מובן אפשרי. גם ברמת הקשרים, החברים. המכנה המשותף היה נכון לי לאותה סיטואציה בלבד".

   


  פרסום ראשון: 17.12.19 , 22:58