ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  7 ימים • 17.12.2019
  עושים עיתונות
  עיתון הוא גם "יומן המדינה", אבל תפקידו הוא קודם כל לחשוף את האמת, לשנות את המציאות, להוציא לאור את מה שמבקשים להסתיר. הגיליון שלפניכם מוקדש ל-80 שנות עבודה עיתונאית ב"עיתון של המדינה". לתחקירים המטלטלים, לסיפורים הבלתי נשכחים, לראיונות שנצרבו בזיכרון
  נטע ליבנה, עורך "ידיעות אחרונות"

  יש כתבות שלא נותנות מנוח, גם אחרי 20 שנה.

   

  כזו היא פרשת הקישון, הסרטן בקומנדו הימי. תחקיר "ידיעות אחרונות", שפורסם במאי 2000 על שער המוסף שאתם מחזיקים עכשיו בידיכם, חשף כיצד שלח צה"ל במשך שנים את המובחרים שבלוחמיו לצלול במימי הנחל המזוהם. אנשי הדממה קיבלו פקודה – וירדו לעומקה של מה שתתברר לימים כמלכודת מוות.

   

  רק בזכות תחקיר "ידיעות אחרונות", ייבש אור השמש את ביצת השקר הטובענית של השייטת בקישון. בזכותו, הוקמה ועדת חקירה בראשות נשיא בית המשפט העליון מאיר שמגר ז"ל. שנה אחרי הפרסום אימץ שמגר את מסקנות התחקיר במלואן, אילץ את צה"ל להכיר בצוללים שחלו בסרטן ולסעוד אותם עד יומם האחרון. ובעיקר: בעקבות הפרסום, נתן שמגר את ההוראה: לסגור את הקישון. הצלילות הופסקו, הזרמת הרעל המסרטן נעצרה.

   

  זה היה אחד התחקירים הגדולים, אם לא הגדול והחשוב שפורסם ב"ידיעות אחרונות" בשמונים שנותיו. כתבה של פעם בדור.

   

  עוצמתו הייתה בכך ששינה את מסלול חייהם של גיבוריו, לוחמי השייטת שחלו. בזכות התחקיר טופלו והוכרו רבים מהם. עבודה עיתונאית של שני תחקירנים אמיצים, שלא נרתעו מול לחצים ואיומים, הזיזו הרים ושינו את המציאות.

   

  יש שערים שמותירים אותך פעור פה.

   

  19 בדצמבר 1995. מדינה שלמה, המומה ופצועה, עוד מנסה לעכל את רצח ראש הממשלה ולהבין איך ממשיכים מכאן. הקונספירציות כבר מבעבעות, צעקות ה"סרק, סרק" עדיין מהדהדות בכיכר. ואז הגיע השער של "ידיעות אחרונות".

   

  זה היה תיעוד ראשון ובלעדי של רגעי הרצח כפי שצילם רוני קמפלר. האיש שעמד על הגג של גן העיר, כיוון את העדשה אל המדרגות - ולא ידע שהוא עתיד להיות היחיד שינציח את ההיסטוריה. בדיוק כמו זפרודר והמצלמה שלו ביום שישי בדאלאס טקסס, עשרים ושניים נובמבר שישים ושלוש.

   

  התמונה על השער הייתה מטושטשת – ובה בעת גם חדה מאי פעם. הנה, בבת אחת, מוטח המחדל העצום בפנינו. יצחק רבין, יגאל עמיר, טבעת האבטחה הרופפת שכשלה ברגע האמת – ורשף האקדח. פריים דומם שמספר את הסיפור כולו.

   

  "ידיעות אחרונות" חוגג 80. בשבועות האחרונים חזרנו מעל דפי העיתון אל השערים ההיסטוריים, אל האירועים הגדולים בארץ ובעולם, אל הכותרות הזכורות והתמונות האיקוניות.

   

  לצד היותו "יומן המדינה", לעיתון יש תפקיד חשוב בהרבה: לחשוף את האמת, לשנות את המציאות, להוציא לאור את מה שמבקשים להסתיר.

   

  הגיליון שלפניכם מוקדש כולו לעבודה המסורה של העיתונאים המצוינים שעבדו ועובדים ב"עיתון של המדינה". לתחקירים המטלטלים, לסיפורים הבלתי נשכחים, לראיונות שנצרבו בזיכרון.

   

  במוסף המיוחד שאנחנו גאים ונרגשים להגיש לכם היום, אנחנו חוזרים לגיבורי הכתבות הללו. לאזרחים שחייהם השתנו מהקצה אל הקצה.

   

  לצד תחקיר הקישון והתיעוד הבלעדי של רצח רבין, חזרנו, בין היתר, לפרסום הראשון של השיחות שנודעו לימים כ"הסכם אוסלו"; לכת המסוכנת של גואל רצון, שנחשפה לראשונה בעיתון זה; לתחקיר ששינה לתמיד את עולם תוכניות הריאליטי בישראל וחשף את הכדורים הפסיכיאטריים שחולקו למשתתפי "האח הגדול"; לסודות של המכון לרפואה משפטית; ל"אודישנים" המיניים שערך חנן גולדבלט לשחקניות צעירות ופרסומם כאן השליך אותו אל מאחורי הסורגים; ולמסמך המטלטל מתוככי מוצב הבופור, שהביא את קולותיהם של לוחמי גבעתי - אבל ניסח את סיפורו של דור שלם.

   

  קריאה נעימה

   


  פרסום ראשון: 17.12.19 , 23:39