שני 28 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שלו שלום
  חדשות • 15.01.2020
  מסתמן: אישום נגד ביטן - לפני הבחירות
  היועמ"ש מנדלבליט צפוי להודיע שיגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד ח"כ דוד ביטן בעבירות שוחד, כבר בחודש הקרוב
  טובה צימוקי

  פרסום ראשון: בתום חקירה מממושכת, צפוי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להודיע כי החליט להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד ח"כ דוד ביטן בעבירות שוחד. ההחלטה תתקבל כבר בחודש הקרוב, טרם הבחירות. האפשרות המסתמנת להגשת כתב האישום מגיעה זמן לא רב אחרי שביטן החליט לוותר על מינויו לשר החקלאות.

   

  בהודעת הוויתור של ח"כ ביטן על תיק החקלאות בשבוע שעבר הוא מתח ביקורת על נתניהו: "חבל שמינוי שהיה צריך להתבצע לפני שנתיים נדחה כל הזמן באמתלות שונות – עד שהגענו לנקודה שמעקרת אותו מתוכן", אמר. ויתורו על התיק מרמז על כך שייתכן וכבר היה מודע להחלטת היועץ המתקרבת ולטבעת המתהדקת סביבו.

   

  חקירתו של ביטן הסתיימה לפני כעשרה חודשים ביחידת להב 433 של המשטרה. הפרשה המכונה "תיק 1803" היא אחת מפרשיות השוחד המסועפות, המורכבות והגדולות שנחקרו בישראל אי פעם.

   

  על פי פרטי החקירה, שבה נגבו עדויות של למעלה מ‭300־‬ עדים ונחקרו כ־‭80‬ חשודים, קיבל ביטן במסגרת תפקידיו הציבוריים השונים, הן בתקופה שבה היה סגן ראש עיריית ראשון־לציון והן בתקופה שבה כיהן כח"כ, שוחד כספי וכן הבטחה לקבלת דירות. בתמורה, הפעיל ביטן את סמכותו, השפעתו ועוצמת קשריו על גורמים שונים. כך, הוביל לשינוי החלטות, מתן היתרים והפחתת תשלומי עירייה.

   

  משה יוסף, מי ששימש כ"בנקאי" של ביטן הסכים להעיד נגדו והוא העד המרכזי בתיק. כמוהו גם יזם הנדל"ן דרור גלזר. עוד המליצה המשטרה להעמיד לדין בתיק גם את דב צור, ראש העיר ראשון־לציון לשעבר וכן את ארנון גלעדי, המשנה לשעבר לראש העיר תל־אביב.

   

  התיק הועבר לפרקליטות מיסוי וכלכלה ובאמצע הקיץ המליצה פרקליטת המחוז דאז, ליאת בן־ארי, לאמץ את המלצת המשטרה. בעמדתה תומכים גורמים בכירים בפרקליטות המדינה שהעבירו את חוות דעתם ליועמ"ש. עם סיום החקירה עמדת המשטרה הייתה שהתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביסוס חשדות נגד עשרות מעורבים, ובהם ח"כ ביטן - שבעניינו התגבשה תשתית מספיקה ב־12 מהפרשיות, כמו כן נגד חברת "דניה סיבוס" והמנכ"ל רונן גינצבורג, יזמים וקבלנים שונים לביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים.