שני 28 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 15.01.2020
  ביחד או לחוד
  סיבוב הפרסה המפתיע של סמוטריץ' לעברם של בנט ושקד, ההתעקשות של פרץ והאיומים של נתניהו: רגע לפני סגירת הרשימות הלילה, הקרבות בתוך הימין מגיעים לשיאם • בימין החדש קוראים לפרץ להתנער מבן־גביר ולחבור אליהם: "ריצה איתו תגרום נזק לדורות" • פרץ סירב: "הם מרסקים את הציונות הדתית" • ובינתיים, ראש הממשלה עוקב בדאגה ומשגר ספק רמזים ספק איומים לעבר השרים בנט וסמוטריץ': אם לא תתאחדו עם פרץ — תפוטרו
  עמיחי אתאלי | כתבנו בכנסת

  נדמה היה שהכל כבר מוכן לחיבור (המחודש) בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי. אפילו רשימה משולבת לכנסת, ביחד עם חברי עוצמה יהודית, כבר החלה להתגבש. אלא שאז נפלה הפצצה: בצלאל סמוטריץ' זיגזג בדקה ה־90 והודיע אתמול בצהריים כי יחבור לימין החדש של בנט ושקד. את השלכות החיבור המטלטל הרגישו לא רק ברחבי הציונות הדתית, אלא עד לשכת ראש הממשלה, שם עוקבים בדריכות — ובחרדה — אחר המאמצים הקדחתניים להביא לחיבור בימין, רגע לפני סגירת הרשימות לכנסת ה־23 הלילה ב־22:00.

   

  גם ותיקי הימין מתקשים לזכור כזו מלודרמה. רק שלשום פירסמו בנט ושקד הודעה שבה הסבירו מדוע הם חייבים להתמודד בנפרד משאר המפלגות שמימין לליכוד. אך אתמול התברר כי ההצהרה החזיקה מעמד פחות מיממה. "זה יום גדול", אמר בנט. "איחדנו מחדש את הבית. הובלנו לאחדות גדולה בימין האידיאולוגי ובציונות הדתית". הוא הוסיף וקרא ליו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ לחבור אליהם, אך ללא איתמר בן־גביר ועוצמה יהודית. שותפתו, איילת שקד, הוסיפה: "בצלאל סמוטריץ' הוא שותף וחבר לדרך. החיבור עימו מאחד את כל זרמי הציונות הדתית והימין החילוני האידיאולוגי ויבטיח הקמת ממשלת ימין יציבה ובטוחה".

   

  הטון בין בנט ושקד לבין סמוטריץ' השתנה פלאים: האיבה שחצצה ביניהם במערכות הבחירות הקודמות הוחלפה אתמול באיחולים לבביים (על חילופי ההאשמות מהעבר בתוך הציונות הדתית — ראו מסגרת). סמוטריץ', שהסביר את המהלך בכך שהוא "מחשב מסלול מחדש", אמר לאחר האיחוד המפתיע כי "אנחנו עושים הכל כדי להגיע באחריות אמיתית לחיבורים שיביאו בשורה אמיתית ותקווה לבוחרי הציונות הדתית".

   

  בנט וסמוטריץ' אמנם שבו וקראו לפרץ להצטרף אליהם, אך למעשה הציבו לו אולטימטום. לאחר שבנט הבהיר כי "בשום אופן לא נרוץ עם בן־גביר, זה יצבע את הציונות הדתית בצבעים כהניסטיים ויגרום נזק לדורות", היה ברור כי עליו לבוא לאיחוד — אך ללא עוצמה יהודית.

   

  |
  |

   

  בבית היהודי, נכון לאמש, לא מוכנים לעשות זאת. "נחשף פרצופם האמיתי של סמוטריץ' ובנט — ריסוק הציונות הדתית", מסרו גורמים במפלגה. "נפתלי חוזר לטעות המרה של מועד א' ועכשיו הצטרף בצלאל לטעות החמורה... פתאום לא מעניין את בצלאל פריימריז פתוחים, התמודדות דמוקרטית או מיזוג מפלגות, אלא רק הכיסא החם בימין החדש".

   

  פרץ התעקש אמש כי "אין לי שום כוונה להפר את ההסכם עם בן־גביר", בעוד בן־גביר תקף בחריפות את בנט וסמוטריץ': "הימין החדש והאיחוד הלאומי מנסים למחוק את הציונות הדתית בחיבור מגוחך שכל כולו כיסאולוגיה".

   

  בבית היהודי לא רק שלא מוכנים, לפי שעה, להיפרד מבן־גביר, אלא שמחפשים כעת שחקני חיזוק חדשים לרשימתם המשותפת: לאחר שצורפה אמש למפלגה העיתונאית שרה ב"ק, נמשכים המגעים עם השר לשעבר אלי ישי ועם איש התקשורת שמעון ריקלין.

   

  מי שעשוי לשנות את התמונה במהלך היום הוא האיש שעוקב אחר הדרמה בימין בדאגה רבה מאחורי הקלעים: ראש הממשלה. עד כדי כך הוא חושש מאובדן קולות הימין — שעלול לפגוע קשות בבלוק שבראשותו — ובשיחות שקיים עם בנט בימים האחרונים הוא רמז על האפשרות לפטרו מתפקידו כשר הביטחון, אם לא יאחד שורות עם פרץ. גורמים המצויים בפרטי השיחות טוענים שגם אם לא היה "איום מפורש", נתניהו למעשה הבהיר לו כי בתרחישים מסוימים שבהם מפלגות הימין מתמודדות בשתי רשימות נפרדות עלול למצוא עצמו בנט מחוץ למשרד הביטחון. נתניהו עוד הבהיר לו כי במקרה שבו ינהל קמפיין נגד הליכוד, בעודו מכהן כשר ביטחון, זה עלול לגרום לחיכוכים ביניהם שעלולים להגיע לכדי פיטוריו של בנט. גם בסביבתו של שר התחבורה סמוטריץ' דיווחו על קבלת מסרים דומים.

   

  החשש מפיצול בימין היה ניכר גם בשורות הליכוד: דובר המפלגה פירסם אמש הודעה שבה האשים את בנט בפילוג: "השמאל התאחד - הם לא הולכים לאבד אף קול. עכשיו הימין חייב לעשות הכל כדי למנוע בזבוז קולות. מוטלת על בנט האחריות לגבש בלוק טכני כדי להציל את כל קולות הימין. בנט, גלה אחריות!"

   

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בינתיים, אין עדות כי בכוונתו לעשות זאת: בנט אמנם ניסה לגייס בימים האחרונים את יו"ר זהות, משה פייגלין, לימין החדש, אך זה העדיף שלא להצטרף. על אף שנכון לחצות, גם בנט וגם פרץ התבצרו בעמדותיהם, בכירים בימין אומרים שעד שייסגרו הרשימות הלילה — הכל עוד פתוח.