ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: קובי גדעון, לע"מ
  חדשות • 26.01.2020
  פגישות המאה
  מאז תחילת כהונתו מבטיח נשיא ארה"ב כי יציג את "דיל המאה" להשגת שלום בין ישראל לפלסטינים - היום זה סופסוף יקרה • בתחילה ייפגש עם הנשיא עם נתניהו • אחר כך עם גנץ - שימהר לחזור לישראל לקלחת הפוליטית של קרב החסינות • מחר ייפגש נתניהו שוב עם טראמפ • נתניהו, לפני צאתו: "נעשה היסטוריה"
  איתמר אייכנר | שליח "ידיעות אחרונות" לוושינגטון ואורלי אזולאי | כתבתנו בוושינגטון

  בין אם מדובר בהזדמנות מדינית היסטורית שנקרתה לפתחה של ישראל, ובין אם מדובר בתכסיס פוליטי - על דבר אחד אין מחלוקת: כשנשיא ארה"ב מזמין - אז מתייצבים. וכך, הנשיא טראמפ ייפגש היום, בנפרד, עם רה"מ בנימין נתניהו ועם מנהיג כחול לבן ח"כ בני גנץ.

   

  אמש, בעוד השניים עשו את דרכם לוושינגטון, הקרב שהחל להתפתח היה לא על מהות תוכנית השלום, על מרכיביה או ניסוחיה - אלא קרב על התודעה. משני הצדדים ניסו אנשיהם של נתניהו וגנץ לשלוט בלוח הזמנים: מי ייפגש ראשון עם טראמפ? מי יזכה לפוטו־אופ היוקרתי? מי ייזכה ליותר "דקות טראמפ" ומי יידחק למעמד סטטיסט?

   

  כשגנץ יצא מהארץ, לפי לוח הזמנים הוא היה אמור להיפגש היום בבית הלבן עם טראמפ, ואילו נתניהו היה צפוי להיוועד רק מחר עם טראמפ בחדר הסגלגל. אולם בעוד המטוסים באוויר, לבקשת אנשי נתניהו שונו התוכניות: גם נתניהו יבוא היום לבית הלבן - והוא אף יקדים את גנץ וייפגש עם הנשיא לפניו.

   

  זאת ועוד, לפי תמונת המצב אמש הפגישה עם גנץ מתוכננת להיערך ללא כיסוי תקשורתי, בניגוד לנתניהו שהכתבים המלווים אותו קיבלו הודעה כי הם מוזמנים עימו לבית הלבן. לפי לוח הזמנים שהסתמן אמש נתניהו ייפגש עם טראמפ היום ב־10:30 שעון וושינגטון (17:30 שעון ישראל). ב־12:30 (19:00 שעון ישראל) תיערך הפגישה עם גנץ, שיערוך אחר כך תדרוך לתקשורת.

   

  טיסה מסחרית רגילה. גנץ בתור בנתב"ג, אתמול
  טיסה מסחרית רגילה. גנץ בתור בנתב"ג, אתמול

   

   

  שני האישים יצאו לדרכם אתמול. גנץ המריא בטיסה מסחרית רגילה. ואילו נתניהו ופמלייתו המריאו בבואינג 777 חכור. גנץ צפוי לחזור ארצה מיד לאחר פגישתו, עמוק לתוך הקרב הפרלמנטרי על חסינות נתניהו.

   

  עדיין לא ברור אם לפגישתו השנייה של נתניהו עם טראמפ יוזמנו נציגים ערבים. לפי דיווחים, הממשל האמריקאי בחן אפשרות כזאת, אך בבית הלבן סירבו לומר אם לבסוף אכן הוזמנו מנהיגים ערבים.

   

  לפני צאתו לארה"ב אמר אתמול נתניהו: "לפני חמש שנים יצאתי לקונגרס בוושינגטון כי נאלצתי להתייצב מול תוכנית של נשיא אמריקאי כי האמנתי שהיא תסכן את האינטרסים של מדינת ישראל. היום אני יוצא כדי להתייצב לצד נשיא שמביא תוכנית שאני מאמין כי היא מקדמת את האינטרסים החיוניים שלנו. טראמפ ידיד ענק של ישראל ושוחחתי איתו אינספור פעמים על הביטחון והצדק שלנו. מחר אפגש איתו וביום שלישי ביחד איתו נעשה היסטוריה".

   

  לפי עיקרי התוכנית שנחשפו עד כה, יוכרז "זמן הכנה" של ארבע שנים שבו תחול הקפאת מצב על כל שטחי C כלומר ישראל תוכל לבנות בתוך יישובים קיימים אך לא להרחיבם. ישראל תוכל לספח בין 30 ל־40 אחוזים משטחי C. הפלסטינים יקבלו שליטה על כ־40 אחוז משטחי A ו־B, מה שיותיר כ־30 אחוז משטחי C במעמד לא ברור. לפי חלק מהדיווחים, בהמשך יתווסף חלק זה למדינה הפלסטינית, שתשתרע על 70% משטחי הגדה.

   

  טראמפ | צילום: AP
  טראמפ | צילום: AP

   

   

  בנוסף, ישראל נדרשת לפנות 60 מאחזים בלתי חוקיים. 15 התנחלויות יישארו כמובלעות במדינה הפלסטינית. ירושלים תישאר בריבונות ישראלית, והמקומות הקדושים יהיו תחת ניהול משותף עם הפלסטינים. בנוסף, המדינה הפלסטינית תידרש לקחת אחריות על רצועת עזה. לצורך המהלך כולו לפלסטינים מוצע מענק של 50 מיליארד דולר.

   

   

   


  פרסום ראשון: 26.01.20 , 23:50