רביעי 30 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: סבסטיאן שיינר
  חדשות • 28.01.2020
  מכתב המתנחלים לנתניהו
  עוד לפני הפרסום הצפוי של עסקת המאה שיגרו המתנחלים מכתב חריף לראש הממשלה • "לא נשלים עם מתן מנדט לרשות הפלסטינית לבנות על הגדרות של יישובינו", הם כתבו, "במצב זה ניאלץ להתנגד לתוכנית"
  אלישע בן קימון

  יממה לפני הפרסום הצפוי של תוכנית המאה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שיגרו אתמול ראשי היישובים ביהודה ושומרון מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הם קוראים לו שלא להסכים לתוכנית כפי שפרטיה פורסמו עד כה.

   

  ראש הממשלה נהנה עד כה משקט יחסי מצד המתנחלים, אולם כעת הם חוששים מפינוי של יישובים ומאחזים והקמת מדינה פלסטינית. את המכתב יזמו עשרות יו"רים ופעילים מרכזיים ביו"ש, בין היתר כאלה שעומדים בראש מאחזים ויישובים כמו עלי, עדי עד, מגרון, שבי שומרון, אדורה ואדם.

   

  "החלת הריבונות הישראלית על שטחי המולדת ביהודה ושומרון אחרי 53 שנות ציפייה, כמו גם קיבועם בקרקע של כלל היישובים ביו"ש, הם משמחים", כתבו ראשי היישובים. "אכן, היינו כחולמים - ברכותינו לך ולנשיא טראמפ. יחד עם זאת, לפי המתפרסם בתקשורת יש סכנות לא מבוטלות בתוכנית שאיתן לא נוכל להשלים בשום אופן: הפיכת יישובים וגושי יישובים למובלעות. על פי המפורסם, ישראל לא תחיל ריבונות אלא על היישובים הישראליים, לרבות רצועת ביטחון מינימלית סביבם. במצב דברים זה כל היישובים ביו"ש יהפכו למובלעות, ולזאת לא נוכל להשלים. לא נשלים עם מתן מנדט לרשות הפלסטינית לבנות על גדרות יישובינו תוך הפיכתם לטבעות חנק. לא נוכל בשום אופן לסבול מציאות בה ילדינו ומשפחותינו ייסעו בצירים מוקפים. אם ישראל תעשה זאת, הרי שהיא מפקירה בשתי ידיה את הביטחון שלנו".

   

  במכתב מאיימים ראשי היישובים כי יעמדו "כחומה בצורה נגד הרעיון להפוך 15 יישובים ל־15 מובלעות ישראליות. האם ישראל רוצה להתמודד עם 15 'נצרים'? כולנו יודעים מה עלה בגורל היישוב. לא נסכים למצב בו 15 קהילות יחלו את הספירה לאחור עד לפינוי". עוד כותבים נציגי היישובים כי "הסכמת ממשלת ישראל למדינה פלסטינית על כ־90% מהשטח שבין עפולה בצפון לבאר־שבע בדרום (למעט הבקעה), כך על פי הדיווחים, מהווה ויתור על חבלי מולדת עצומים, שטחים פתוחים בהם לא חי איש כיום. אסור לנו בשום מצב ובשום אופן להביע הסכמה עקרונית למדינה פלסטינית. מדינת פלסטין תהיה ריבונית לעשות שימוש בשטחים אלה ולפעול נגדנו כמו גם נגד תושבי השפלה ומישור החוף. כולנו נהפוך להיות עוטף פלסטין".

   

  בנוסף דורשים ראשי היישובים מראש הממשלה כי במסגרת ההסכם המדיני המתגבש יבוטל המנהל האזרחי ביו"ש והיישובים יפעלו מול משרדי הממשלה, כמו בכל חלקי הארץ. בסיום מכתבם מאיימים ראשי היישובים: "אם לא ייענו דרישותינו, ניאלץ להתנגד לתוכנית, בפרט כשמדובר בחיינו ובחיי ילדינו".