ראשון 12 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: גטי אימג'ס
  חדשות • 13.02.2020
  מחכים לחילוץ
  44 מקרי הידבקות חדשים התגלו אתמול בספינת ההסגר שמול חופי יפן • אתמול התקיים בישראל דיון חירום בנושא, ובו הכריז שר הבריאות כי נבדקת האפשרות להבאתם של הישראלים הנצורים • מחר בערב ימריא המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ליפן כדי לאמוד מקרוב את מצבם
  ליאור אוחנה, איתמר אייכנר, דניאל אדלסון ותמר טרבלסי חדד

  אחרי כמה ימים של מספר הידבקויות נמוך יחסית, אתמול שוב זינק מספר הנדבקים בספינת הקורונה שבחופי יפן. 44 בני אדם שעל סיפונה אובחנו כנשאים של הנגיף, מה שהעלה את מספר הנדבקים הכולל ל־219 איש מתוך 3,000 שבספינה. 15 הישראלים שנמצאים ב"דיימונד פרינסס" בריאים, ומקווים שישוחררו ממנה עוד לפני יום רביעי הבא, אז אמור ההסגר להסתיים, זאת למרות שהיפנים טרם הודיעו כיצד ינהגו.

   

  משרדי החוץ והבריאות קיימו אתמול הערכת מצב בהשתתפות הדיפלומטים הישראלים בסין וביפן. שר החוץ ישראל כץ הודיע שיבקש ממקבילו היפני קאטו להוריד את הישראלים מהספינה, ושר הבריאות יעקב ליצמן הודיע שבמידת הצורך הם יובאו לבידוד בארץ. במקביל, הכריז ליצמן כי פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, יטוס במוצאי השבת ליפן כדי לקדם את הבאתם ארצה.

   

  בדיון נמסר כי נבחנת הבאתם של הישראלים שבספינה, שעוגנת על חופי יוקוהמה, בטיסה ישירה מיפן לישראל. שגרירת ישראל ביפן, יפה בן ארי, שהשתתפה בדיון באמצעות שיחת ועידה, טענה כי הוצאת הישראלים תגרום לכך שהם יועברו לבידוד בתנאים ירודים יותר מאלו שבהם הם נמצאים כעת בחדריהם בספינה.

   

  בן ארי עידכנה כי נשקל פינוי מדורג כזה או אחר של קשישים מהסיפון, ברקע הביקורת הרבה שהושמעה, שלפיה ההישארות בספינה רק מגבירה את ההידבקויות.

   

  שמעון ושלווה בן דויד, שניים מהישראלים שבספינה
  שמעון ושלווה בן דויד, שניים מהישראלים שבספינה

   

   

  רחל ויצחק בן דויד, ישראלים שנמצאים בספינה ומקווים לרדת מסיפונה בקרוב, אמרו אתמול ל"ידיעות אחרונות" שלמרות ימי ההסגר הארוכים, הם שומרים על אופטימיות: "ביקשנו שידאגו לנו רק לטיסות ישירות לארץ כי אנחנו מאוד מבוגרים וכבר מרגישים חלשים. אבל אנחנו אופטימיים. הדבר הקשה ביותר הוא הגעגוע, למשפחה בעיקר".

   

  הזוג, בן ה־73, תיאר את שגרת יומם: "בבוקר עושים הליכה מסביב לאונייה וכל אחד חוזר לחדר, בלי להיפגש עם המשפחה. בשאר היום רואים טלוויזיה".

   

  שמעון בן דויד, אחיה של רחל שנמצא גם הוא בספינה, תיאר כיצד מוצאים מהסיפון החולים: "יש שרוול עם אמבולנסים. רואים אמבולנס נכנס לשרוול, מעמיס, יוצא החוצה, ואמבולנס שני נכנס ויוצא עם עוד אנשים. ככה שעות. אני סופר את האמבולנסים ורואה כמה הולכים לפנות וככה מעריך מי עוד נשאר על הספינה. יש ימים של 30 אמבולנסים ביום", אמר, והוסיף כי "בדרך כלל יש שומר שנמצא בחוץ לאורך כל המסדרון ואם מישהו יוצא הוא אומר לך לחזור לחדר. הצוות של האונייה כל הזמן עושה ריסוסים על הסיפון".

   

  בן דויד אמר כי למרות הקושי, הם משתדלים להחזיק מעמד: "אחרי הדיון בארץ הבנו שמתחילה להיות תזוזה ונרגענו. קיבלנו היום חבילה מהילדים עם עיתונים. שלחו לנו ספרים, טייסטר'ס צ'ויס, עוגיות וצ'יפס". הוא הוסיף כי הקונסוליה בטוקיו עידכנה אותם כיצד יתנהל הפינוי, אם יקרה בקרוב: "יכול להיות שהפינוי יתנהל לפי גילים, מי שירצה ייתנו לו להיות בהסגר בבית מלון סמוך לנמל עד שיהיו טיסות לארץ. אבל אז זה יהיה אדם בודד בחדר, לא כמו באונייה שנמצאים עם עוד אנשים ואין סיכוי שנרצה את זה".

   

  בדיון אתמול אישרה השגרירה בן ארי את דבריו: "האפשרות היא רק לזקנים עם מחלות רקע אחרות, וכאלה שהם אינם נשאים. ואם הם יירדו הם יועברו למקומות מרוחקים יותר, בתנאי בידוד של אדם בחדר עם שירותים ועם מזון יפני, באיכות אחרת מזו שמקבלים בספינה. ולכן האפשרות הזאת תינתן לבחירתם של הנוסעים - אלה שירצו לרדת במידה שהם עונים על התנאי של הגיל והמחלות".

   

  בסיום התדרוך בחמ"ל של משרד החוץ הבהיר השר כץ ש"ייעשו מרב המאמצים מול הרשויות ביפן על מנת להשיב את הישראלים ארצה, זאת תוך נקיטת כל אמצעי הזהירות הנדרשים כדי למנוע מן הנגיף לחדור לישראל". שר החוץ הביע הערכה לדיפלומטים הישראלים בסין, איחל "הצלחה לעם הסיני במאבק בנגיף", ואמר גם ש"הידידות בין ישראל וסין איתנה כבעבר".

   

  במקביל, הודיע השר ליצמן כי המשנה למנכ"ל המשרד, פרופ' איתמר גרוטו, יטוס ליפן כדי לסייע מקרוב לישראלים שנמצאים על הספינה. "אנו פועלים על פי הוראות ארגון הבריאות העולמי כדי לדאוג להם וגם למנוע הדבקה בנגיף לאחר הגעתם", נמסר מהמשרד.

   

  גרוטו מסר: "אנו רואים חשיבות רבה לצאת כגורם מקצועי ליפן, על מנת להבטיח את בריאותם של הישראלים ובמקביל לוודא כי מונעים את הסיכון לאוכלוסייה בישראל". גרוטו, שימריא כאמור במוצ"ש, הגיש בקשה לבקר את הישראלים על הספינה כדי לאמוד את מצבם, אך העריך שהיפנים ידחו את בקשתו.

   


  פרסום ראשון: 13.02.20 , 23:11