ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 22.02.2020
  ביקור נשיאותי מתוח באוסטרליה
  שלוש האחיות שבהן פגעה מלכה לייפר כעסו על כך שהנשיא ריבלין סירב לפגוש אותן • בפרלמנט האוסטרלי מאשימים: "ישראל, הידידה שלנו, מאכזבת אותנו" • בקהילה היהודית המומים: "איך האישה האיומה הזאת לא הוסגרה אחרי 12 שנים"
  איתמר אייכנר | עם פמליית הנשיא באוסטרליה

  אף על פי שאין לו כל שליטה על הקצב ועל הדרך שבה התיק הזה מתנהל, עיכוב הסגרתה של מלכה לייפר מעיב על ביקורו של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, באוסטרליה.

   

  כשכבר נראה היה שההסגרה קרובה, החליטה שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, חנה לומפ, לפתוח שוב את הבדיקה הפסיכיאטרית שעברה לייפר לרופאים פרטיים מטעם ההגנה. המשמעות: ההסגרה תידחה בהרבה זמן. "הייאוש בקהילה היהודית באוסטרליה עצום", הסביר גורם בכיר בשגרירות ישראל בקנברה, "למעשה, אני לא זוכר עוצמת תסכול כזאת".

   

  מה שמחריף את המשבר הוא מכתב ששלחו לנשיא ריבלין שלוש האחיות שחשפו את פרשת המנהלת הפדופילית – דסי ארליך, אלי סאפר וניקול מאייר, שכולן היו קורבנותיה. במכתב, שאותו פירסמו ברבים, הן טוענות כי ריבלין דחה את בקשתן להיפגש עימו במהלך ביקורו באוסטרליה. "אנו מאוכזבות מאוד מהחלטתך", כתבו האחיות, "12 שנה מאז שמלכה לייפר ברחה מאוסטרליה, תשע שנים לאחר שמסרנו את העדויות שלנו למשטרה, 63 שימועים בבתי משפט ועדיין לא הגענו למשפט ההסגרה. לא ביקשנו לדרוש ממך להתערב בתהליך המשפטי – רק שתשתמש בסמכות שלך להבטיח שהמקרה הזה יסתיים תוך זמן סביר".

   

  לקראת הביקור פנה לבית הנשיא השגריר באוסטרליה, מרק סופר, וביקש לדעת האם תהיה התייחסות לנושא. מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, כתב לו ש"הנשיא קיבל תדריך מקיף ונמסר לו כי ההליכים המשפטיים מתקדמים כמתוכנן".

   

  ריבלין כבר התייחס לסוגיה בראיון לעיתון היהודי הגדול באוסטרליה, "אוסטרליאן ג'ואיש ניוז", שבו הצהיר כי הוא "בטוח שישראל לא תאפשר למי שביצעו עבירות להתחמק מעונש".

   

  מדובר בפרשה שמערערת את היחסים בין המדינות. חבר הפרלמנט האוסטרלי ג'וש ברנס, שמגיע מאזור הבחירה שבו ממוקם בית הספר לבנות שאותו ניהלה לייפר, אמר ש"הידידות בין ישראל לאוסטרליה צריכה ללכת לשני הכיוונים. אוסטרליה היא ידידה של ישראל – אבל ברגע זה הידידה שלנו מאכזבת אותנו".

   

  גם בקהילה היהודית לא מבינים מדוע הפרשה לא הסתיימה עוד. איש העסקים סטנלי רות', מראשי הקהילה, אמר לנו: "אני חושב שזה מזעזע שהיא לא הוסגרה. זה לא אינטרס של ישראל ולא של אוסטרליה שלייפר תישאר בישראל. אני לא מבין איך האישה הנוראית הזאת עדיין שם".

   


  פרסום ראשון: 22.02.20 , 23:21