ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: REUTERS
  חדשות • 24.02.2020
  התקפה נגד הסדרה
  מטחים אל תוך הלילה: בזמן שישראל וחמאס במגעים להסדרה, הג'יהאד האיסלאמי עושה הכל לטרפד זאת • לאחר ששניים מאנשיו חוסלו כשניסו להטמין מטען על הגדר, התפתח קרב על גופותיהם — שבסיומו דחפור צה"לי גרר את אחת הגופות • שר הביטחון מיהר לקחת קרדיט, אך בצה"ל הבהירו: לא מדובר בנוהל חדש • התגובה לא איחרה לבוא: עשרות רקטות שוגרו, צה"ל תקף יעדי ג'יהאד בעזה • אמש: תקיפה חריגה של חיל האוויר בדמשק נגד מפעלי אמל"ח של הג'יהאד
  יוסי יהושוע

  ממשלת ישראל יצאה להשיג הסדרה רחבה עם חמאס ומוכנה הייתה לבצע שורה של הקלות מרחיקות לכת כמותן לא נראו בעזה מאז עלה לשלטון ארגון הטרור: היא התחייבה, כבר בזמן הקרוב, לפעולות נדיבות שכללו הרחבת אזור הדיג והכנסת עוד 12 מיליון דולר מקטאר לתושבי הרצועה. אבל משום מה, ישראל שכחה לסגור פרט קטן מול חמאס: לדרוש ממנו לאכוף את השקט על כלל הארגונים ובעיקר הג'יהאד האיסלאמי. התוצאה: מטחי האימה על יישובי הדרום אתמול.

   

  ההסלמה של 24 השעות האחרונות לא צצה לפתע: כבר ביום רביעי ניסו בג'יהאד לחבל בהסדרה עם חוליית צלפים באזור חאן־יונס. היא סוכלה בזכות מודיעין טוב והיערכות נכונה של אוגדת עזה שהציבה צלפי ימ"מ שפגעו בול במטרה. אך צה"ל נמנע מלגבות מחיר נוסף מעבר לכך. אתמול בבוקר שוב פעל הג'יהאד, הפעם כששניים מאנשיו ניסו מוקדם בבוקר להטמין מטען על גדר המערכת. מדובר בחוליה שכבר פעלה באותו אזור. שני המחבלים נהרגו ממכת אש של לוחמי סיירת חרוב מחטיבת כפיר.

   

  לאחר הרג המחבלים התפתח עימות נוסף, הפעם סביב גופותיהם. זהו אירוע שבניגוד לפרסומים איננו חדש — או קשור להנחיות של שר הביטחון נפתלי בנט, שהתגאה אתמול כי הנחה לאסוף גופות מחבלים. זמן קצר לאחר חיסול החוליה נכנס דחפור צה"לי לרצועה כדי להוציא את הגופות. פלסטינים השליכו לעברו אבנים בניסיון לטרפד את הפינוי, אך הכוח מנע מהפלסטינים להגיע לגופות — ולקח אחת מהן.

   

  בצה"ל מסבירים את ההחלטה בכך שיש לה "ערך מודיעיני" וטענו כי היא עשויה לשמש כקלף מיקוח עתידי מול חמאס. בצבא אף סבורים כי גם לצורת האיסוף מעוררת המחלוקת של הגופה — שהייתה תלויה על כף הדחפור ונגררה על ידו — הייתה הצדקה מלאה והיא נועדה להגן על הלוחמים מהאפשרות שהגופה ממולכדת. בצבא טוענים כי כך נהגו בתקריות דומות בגבול בשנה האחרונה, כולל באירוע בו הרגו לוחמי גולני 4 מחבלים שניסו לחדור לישראל באוגוסט. ברוב המקרים פינוי גופות מחבלים מתבצע בלילה, הפעם האירוע צולם במלואו וגרם לנזק תודעתי.

   

  הקרב על הגופות. הדחפור הצה"לי מפנה את הגופה | צילום: אי־פי
  הקרב על הגופות. הדחפור הצה"לי מפנה את הגופה | צילום: אי־פי

   

   

  זה גם כנראה מה שהוביל להסלמה. לאחר שבחמאס כינו את התקרית "פשע מכוער" והאשימו את ישראל ב"רצח מכוון של הצעיר והתעללות בגופתו", בג'יהאד החלו לשגר איומים לעבר ישראל שבעקבותיהם הגיעו המטחים: החל מ־17:30 ועד לשעות הלילה המאוחרות נורו מעזה מטחים חוזרים ונשנים לעבר אשקלון, שדרות ויישובי העוטף. כיפת ברזל יירטה עשרות מהשיגורים.

   

  בנט ניסה אתמול לקחת קרדיט על פינוי הגופות: אל מול הביקורת שהושמעה לפיה איסוף הגופה הינה פעולה "מבישה ומזעזעת" הפוגעת בתדמית ישראל בעולם, הוא צייץ "נמאס מהביקורת הצבועה של השמאל נגד 'חוסר ההומניות'", ובירך על המהלך: "כך צריך וכך נעשה. מול מחבלים נפעל בעוצמה". אמש הצטרף בנט לראש הממשלה בנימין נתניהו בהערכת מצב מיוחדת שקיימו בקריה עם הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן וצמרת צה"ל.

   

  אמש תקף חיל האוויר יעדי ג'יהאד ברצועה — וגם באופן חריג באזור דמשק. אך הדילמה הישראלית ברורה: מצד אחד צריך לפגוע בחמאס, הנושא באחריות בהיותו הריבון. מצד שני, ברור שהג'יהאד מוביל להסלמה — ולכן סביר להניח שהוא גם זה שייאלץ לשאת במחיר. נתניהו ובנט לא רוצים סבב לחימה נוסף שבוע לפני הבחירות. אבל לג'יהאד יש תוכניות אחרות: הוא מעוניין לגרור את ישראל לשם, בעל כורחה, בדיוק כפי שניסה לעשות לפני סבב הבחירות הקודם.

   

  בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי

   

  שר הביטחון בנט | צילום: אבי מועלם
  שר הביטחון בנט | צילום: אבי מועלם