ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  גנץ. צילום: יריב כץ
  חדשות • 26.02.2020
  "נתניהו רוצה חוק הימלטות ממשפט"
  המטרה של כחול לבן בסיבוב ג' הייתה להגדיל את הפער מהליכוד ולנסות להקים ממשלה עם אחת ממפלגות הבלוק של נתניהו • אבל חמישה ימים לפני ההליכה לקלפיות, השפעת הצלילה בסקרים והקרב האישי שמנהל נתניהו מול גנץ מורגשים היטב במטה המפלגה • "זה קרב צמוד, אבל הרבה יותר קשה ממה שחשבנו"
  יובל קרני | כתבנו לענייני מפלגות

  ככל שיום הבחירות מתקרב, תחושת הביטחון במטה כחול לבן מתחילה לפנות את מקומה למצוקה וחשש. בפעם הראשונה מאז תחילת מערכת הבחירות המפלגה המובילה מאבדת מנדטים ומתרחקת מהאפשרות של פתיחת פער גדול על הליכוד, שיאפשר לה להקים ממשלה יחד עם אחת ממפלגות הבלוק של נתניהו. 5 ימים ליום הבחירות נראה שסיכוייה של כחול לבן להיות המפלגה הגדולה ביותר בפעם השלישית הולכים וקטנים.

   

  גורמים במטה הבחירות של כחול לבן אישרו כי הסקרים בתקשורת משקפים את הסקרים הפנימיים של המפלגה. "זה קרב צמוד, אבל זה הרבה יותר קשה ממה שחשבנו", אמרו. גורמים אחרים מתארים תחושת משבר, בעיקר בגלל שהקמפיין הנגדי של נתניהו עבד מעבר למשוער. מספר 3 במפלגה, משה (בוגי) יעלון, אמר אתמול כי הקמפיין השקרי, לדבריו, של הליכוד הצליח לפגוע בכחול לבן. "זה לא הסקרים, אלה השקרים של ביבי", אמר יעלון. ההערכה היא כי פרשת הממד החמישי וההקלטות האסורות לפרסום בפרשת הרפז פגעו בבוחרי ימין רך שנטו להצביע לגנץ וכחול לבן. גורם במפלגה סיפר כי רונן צור, היועץ האסטרטגי האישי של גנץ, כבר אינו מעורב בהתנהלות של יו"ר המפלגה ואף הורחק מסביבתו הקרובה.

   

  בכנס “בשבע” שהתקיים אתמול אמר גנץ על נתניהו כי “הוא נמצא בתפקידו כבר 11 שנים ברצף. זה משחית כל אדם, ופתאום הוא שולף רפורמות ותוכניות ומתחייב להגשים אותן - מלגליזציה ועד סיפוח. אני לא מאמין לו, ומציע גם לכם לנהוג כך. הוא רוצה רק דבר אחד - את ‘חוק ההימלטות’ שיאפשר לו להימנע מהעמדה לדין בשוחד, מרמה והפרת אמונים”.

   

  על רקע האכזבה מהירידה בסקרים והביקורת הפוליטית על גנץ הוחלט במטה הבחירות של כחול לבן להתמקד בשני נושאים מרכזיים עד יום שני: בליץ בקרב תומכי המפלגה שייצאו להצביע, ו"שתיית מנדטים" ממפלגת העבודה. "הסקרים הם לא איתות אזהרה, הם סירנה", אמר מספר 2, ח"כ יאיר לפיד. "אם ביבי ינצח - נקבל ארבע שנים של אופוזיציה דועכת שתושתק באלימות בזמן שהדמוקרטיה הישראלית תחוסל. זו התוכנית. אין לביבי אחרת. מעולם לא הייתה. זה הזמן להתעורר".

   

  למרות ההחלטה שלא לירות בנגמ"ש ולפגוע במפלגת העבודה־גשר־מרצ, הוחלט בכחול לבן לנהל קמפיין נגד הצבעה למפלגת השמאל. ח"כ לפיד צייץ בטוויטר: "אם תיכננתם להצביע לעבודה־מרצ, תשאלו את עצמכם שאלה אחת – מה יישאר מהדמוקרטיה הישראלית אם ביבי ינצח אפילו במנדט אחד?". גורם בכחול לבן טען כי "בעבודה־גשר־מרצ גם ככה עוברים את אחוז החסימה, ולכן אם לא נהיה המפלגה הגדולה זה לא יעזור להם".