ראשון 09 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אלי מויאל ז"ל. צילום: עיריית שדרות
  חדשות • 26.02.2020
  האיש שנלחם למען שדרות
  שבוע וחצי אחרי שלקה בליבו, הלך אמש לעולמו אלי מויאל, ראש עיריית שדרות לשעבר • ח"כ עמיר פרץ, שהיה גם הוא ראש העיר בעבר, ספד לו: "הוביל את שדרות להישגים בתחומים רבים כאשר לנגד עיניו עמדו ילדי העיר בהם האמין" • הוא יובא למנוחות היום בשעה 16:00 בבית העלמין בשדרות
  מתן צורי

  אלי מויאל, ראש העיר שדרות בשנים 1998־2008 נפטר אתמול בבית החולים בילינסון, עשרה ימים אחרי שלקה בליבו. הוא הותיר אחריו בן אחד, עידן, שהיה באוסטרליה בזמן שאביו התמוטט וחזר במהרה לארץ. הלווייתו תתקיים היום בשעה 16:00 בבית העלמין בעירו.

   

  מויאל היה ראש העיר שדרות בשנים הראשונות שעברו על העיר, עם תחילת ירי הרקטות לעברה. לפני שבוע וחצי הוא פונה מביתו בשדרות לבית החולים ברזילי באשקלון לאחר שלא חש בטוב. כשהגיע לבית החולים איבד את ההכרה, ומאז אושפז. שלשום, לבקשת בני משפחתו, הועבר לבית החולים בילינסון בפתח־תקווה, שם נדם ליבו.

   

  מויאל נולד במרוקו בכפר קטן ליד מרקש. במהלך השנים הוא סיפר שלא ידוע בדיוק באיזו שנה נולד, וכי הטווח הוא 52’־55’. הוריו זכרו רק שבשנת 1957, בהיותו ככל הנראה בן חמש, עלה לישראל יחד עם הוריו ותשעת אחיו ואחיותיו, והם היו ממייסדי שדרות. כשהיה בן עשר נשלח לפנימייה בכפר הרא"ה וגדל בבית משפחת אומנה. לאחר מכן עבר ללמוד בבית הספר ליפשיץ בירושלים. פעמיים הוא הוקפץ כיתה וכשהיה בן 14 וחצי, עבר כמה מבחינות הבגרות והמשיך ללמוד בליפשיץ בסמינר למורים. בגיל 17 סיים את הסמינר ובשנה שנשארה לו עד הגיוס לצה"ל חזר לשדרות, והיה מחנך של כיתה ו' בבית הספר המקומי. כעבור שנה התגייס לצה"ל והחל בקורס טיס, אך נשר ממנו לאחר ארבעה חודשים. לאחר מכן שירת ביחידה שנקראה "קשתות".

   

  לאחר השחרור מהצבא החל ללמוד משפטים באוניברסיטה העברית. בזמן הלימודים עשה הפסקה של שנתיים, שבמהלכן שהה בארצות־הברית. לאחר מכן סיים את לימודיו בירושלים והתמחה במשרד עורכי דין בעיר. בגיל 34 החל בזוגיות עם אוסטרלית והביא לעולם את בנו היחיד, עידן. השניים נפרדו והאם שבה לאוסטרליה, אבל עידן נשאר לחיות בארץ עם אביו. ב־1998 התמודד מויאל מול דוד בוסקילה בבחירות המקומיות לראשות עיריית שדרות וניצח. הוא כיהן כראש עיר עד שנת 2008. הוא עמד בראשות העיר בתקופה הכי קשה של שדרות כשהחל ירי הרקטות ולא חסך בביקורת על הממשלה. אחת הרקטות הראשונות שהתפוצצה בעיר הייתה בשטח פתוח ליד ביתו. "היינו צריכים למחוק את חמאס ביום הראשון שהם ירו רקטה", הוא אמר במהלך השנים.

   

  קרוב משפחה סיפר אמש על הרגעים האחרונים: "אלי היה אהוב ונערץ על ידי כולנו. ידענו שזה היום האחרון כי כבר משעות הצהריים הרופאים אמרו לנו שיש הידרדרות. כל בני המשפחה הגיעו לבית החולים כדי להיפרד ממנו. אנחנו בהלם מוחלט, הכל קרה מהר מדי. קיבלנו חיבוק גדול מכל תושבי שדרות והסביבה וזה עזר לנו לעבור את הימים האחרונים".

   

  אישים רבים ספדו אתמול למויאל. ראש העיר הנוכחי, אלון דוידי, אמר לאחר הישמע הבשורה: "אלי מויאל תרם רבות לעיר שדרות, היה דמות משמעותית לתושבים והיווה אוזן קשבת לכולם. מותו הכה אותנו בתדהמה ואת תושבי העיר כולה. בשעה קשה זו אני, חבריי למועצת העיר, כלל עובדי העירייה וגמלאיה ותושבי שדרות שולחים תנחומים למשפחת מויאל היקרה".

   

  יו״ר העבודה־גשר־מרצ עמיר פרץ, תושב העיר שכיהן בעבר כראש המועצה, אמר אמש: “כואב מאוד את לכתו של חברי אלי מויאל, האיש שעלה לארץ כילד לשדרות, וחזר אליה בבגרותו כשהעביר אליה את משרד עורכי הדין המצליח שהקים, ולאחר מכן נבחר לראשות העיר והוביל אותה להישגים בתחומים רבים כאשר לנגד עיניו עמדו ילדי שדרות בהם האמין, ונתן לכולם הזדמנות לחתור למצוינות. אלי היה איש של אמירת האמת באופן גלוי ללא חשש, ועם הזמן הפך לאחד הדוברים הרהוטים בנושאים ביטחוניים וחברתיים".

   

  ראש המועצה האזורית מרחבים ויו"'ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג', אמר: "אלי מויאל היה קולה הברור והצלול של העיר שדרות. מנהיגה של העיר בימים הקשים ביותר שלה, ונבחר ציבור שלא היסס לצאת למאבקים ציבוריים כדי לקדם אותה. ראש עיר למופת. כך נזכור אותו תמיד".

   

  גם יו”ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ספד לו אמש ואמר: "הצטערתי לשמוע על פטירתו בטרם עת. הכרתי את אלי באופן אישי. אדם מיוחד במינו, איש אמת, שנלחם כמו אריה למען שדרות, למען חברה צודקת ולמען כל עם ישראל. אני שולח את תנחומיי למשפחת מויאל ולכל תושבי שדרות בערב קשה זה".