ראשון 09 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 26.02.2020
  מפת המבודדים
  כחלק מהניסיון של משרד הבריאות למנוע את התפשטות הקורונה בישראל, 1,600 אזרחים נאלצו לחזור משורה של יעדים היישר לבידוד ביתי • כעת נחשף איפה בדיוק הם נמצאים ברחבי הארץ • הערים המובילות במספרי המבודדים: תל־אביב, חיפה וירושלים • המדינה שממנה חזרו הכי הרבה ישראלים להסגר: תאילנד • במטרה לקדם חיסון לנגיף: דגימה שלו נלקחה מאחד מנוסעי "ספינת הקורונה" והועברה למכון למחקר ביולוגי בישראל
  תמר טרבלסי חדד

  בזמן שברחבי העולם מנסים לבלום את התפשטות הקורונה, בישראל נמצאים נכון להיום שני חולים בנגיף ‑ שפונו מספינת התענוגות "נסיכת היהלום" ונמצאים במתחם המבודד בתל השומר. אבל הווירוס משפיע לא רק עליהם, אלא גם על 1,600 ישראלים אחרים שנמצאים בבידוד ביתי.

   

  כלל המבודדים שבו מהמדינות שמשרד הבריאות חייב את החוזרים מהן להיכנס להסגר בבית, וכעת נחשפת הפריסה המדויקת שלהם ברחבי הארץ. מהנתונים עולה כי העיר שבה מספר השוהים הגבוה ביותר בבידוד ביתי היא תל־אביב, עם 102 כאלה. אחריה ברשימה: חיפה (97), ירושלים (77) וראשון־לציון (62). המחוז המוביל במספר השוהים בבידוד הוא מחוז מרכז, עם 454 ישראלים. עוד עולה מנתוני משרד הבריאות כי הכי הרבה מבודדים חזרו מתאילנד ‑ 841 אזרחים (הפילוח המלא: בגרף שמימין).

   

  המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו השוהה בבידוד ביתי בהתאם להוראות משרד הבריאות מאז שחזר מיפן, אמר: "אנו במשרד הבריאות שמחים על שיתוף הפעולה של האוכלוסייה המדווחת ומזמינים את מי שלא דיווח על בידוד בית לעשות זאת באתר משרד הבריאות. בנימה אישית, אני מרגיש שיש לי שותפים רבים לבידוד הביתי, ואני לא לבד. כולנו מקווים לעבור את זה בשלום ומבלי לפתח סימני מחלה, ושנוכל לחזור במהרה לשגרה".

   

  במשרד הבריאות מדגישים כי כל מי שהיה בדרום־קוריאה, יפן, סין, הונג־קונג, מקאו, סינגפור ותאילנד ב־14 הימים האחרונים, חייב להיות בבידוד ביתי עד שיחלפו 14 ימים ממועד עזיבתו את אחת המדינות הללו. בנוסף, כל מי שהיה במגע עם הצליינים הדרום־קוריאנים שנדבקו מחויב לבידוד ביתי עד שיחלפו 14 ימים ממועד המגע האחרון איתם. במקרה שמתפתחים תסמינים של חום מעל 38 מעלות, שיעול או קוצר נשימה, יש לפנות מיד למוקד 101 של מד"א ‑ ולא להגיע לקופת חולים או למיון. במידת הצורך יגיע פרמדיק לבדיקות מעבדה בבתים ולהמשך טיפול על פי החלטת רופא. כל מי שחזר מטייוואן, איטליה ואוסטרליה בשבועיים האחרונים ומפתח את התסמינים הללו, צריך לגשת להיבדק. גם במקרה כזה יש לפנות למוקד מד"א.

   

  |
  |

   

   

  נגיף הקורונה, שנלקח מאחד מנוסעי "ספינת הקורונה" השוהים בבית החולים שיבא בתל השומר, הועבר לקידום חיסון ותרופה במכון למחקר ביולוגי בישראל, כך הודיע אתמול משרד הבריאות.

   

  רחל ביטון, ששהתה על ספינת "הדיימונד פרינסס" ונדבקה בקורונה על הסיפון, החלימה מהנגיף ושוחררה אתמול מבית החולים ביפן שבו הייתה מאושפזת. כשתגיע לישראל תילקח ממנה בדיקה נוספת בנתב"ג, והיא תשוחרר לביתה ולא לבידוד. לא היו לה סימפטומים, היא לא קיבלה טיפול רפואי והושארה להשגחה, עד שתוצאות הבדיקות שעברה איפשרו את שחרורה מבית החולים. שלושה מנוסעי הספינה עדיין מאושפזים בבית חולים ביפן: הם אינם מקבלים טיפול רפואי, אך תשובות הבדיקות שלהם נשארו חיוביות. לפי גרוטו, 11 מפוני הספינה השוהים בבידוד במתחם המיוחד בבית החולים שיבא לא יוכלו להצביע בבחירות לכנסת ‑ משום שלא ניתן להוציא אותם מהבידוד. האזרחים השוהים בבידוד ביתי יוכלו לממש את זכותם להצביע.

   

  כ־15 משפחות של צוותים רפואיים המתגוררות במגורי שיבא, הסמוכים למתחם הבידוד של נוסעי הספינה, עזבו אותו מחשש להידבקות. אחרים טענו למטרד סביבתי שיצרו עבודות ההקמה של המתחם. הנהלת בית החולים נענתה לבקשה, ודאגה להם למגורים במקום חלופי. לאחר חמישה ימים מרבית המשפחות שבו למתחם, אך לא כולן. תושבים משכונת קריית קריניצי הסמוכה למתחם התלוננו על כך כי בעוד המשפחות הללו פונו כדי לא לסכנן, הם עצמם נותרו חשופים.

   

  מבית החולים נמסר כי על מנת לאפשר לתושבים המתגוררים בסמוך למתחם להמשיך בשגרת חייהם, הוצעו להם מגורים זמניים ‑ אך מרבית המשפחות בחרו להישאר בביתם. לטענת בית החולים אין כל סכנה או חשש להידבקות מחוץ למתחם המבודד.

   

  צילום: אוראל כהן
  צילום: אוראל כהן

   

   

  225 תלמידי בתי הספר "דגן" בחיפה ו"אלון" בעפולה יחזרו ללימודים ביום חמישי אחרי שנאלצו לשהות בבידוד ביתי, בעקבות החשיפה לצליינים הקוראינים שחלו בנגיף. 30 תלמידי בית הספר "טוביהו" בבאר־שבע יחזרו לשגרה ביום שישי.

   

  משרד החינוך הנחה את מנהלי בתי הספר כי תלמידים ואנשי צוות שהשלימו את יתרת 14 הימים הבידוד הביתי ולא סובלים מתסמינים, יכולים לשוב למוסד החינוכי ללא צורך באישור רפואי.

   

  למנהלים הומלץ לקיים שיח מקדים עם המורים לקראת חזרת התלמידים לבית הספר. הם התבקשו לברר מי מהתלמידים לא הגיע לבית הספר, ולברר מה סיבת ההיעדרות. המורים הונחו לאפשר לתלמידים לשתף בחוויה שעברו, ולתת תשומת לב לתלמידים חרדים במיוחד.

   

  משרד החינוך החליט כי סבב החורף של מסעות התלמידים לפולין יבוטל, בשל החשש מהידבקות תלמידים בקורונה. המשמעות היא שכל המסעות שתוכננו להתקיים עד סוף חודש מארס לא ייערכו. במשרד בודקים כעת חלופות, ויצטרכו למצוא פתרון לאור הנזק הכספי שייגרם לתלמידים.