שבת 30 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  צילום: AFP
  חדשות • 27.02.2020
  באוויר וביבשה
  איך מזהים תסמינים של קורונה? • מי נדרש לעבור בדיקה רפואית? • מי צריך לשהות בבידוד בית? • לאילו מדינות מומלץ לא לנסוע? • והאם ניתן לקבל פיצוי על טיסות שבוטלו? • התפשטות הקורונה: כל השאלות הבוערות
  תמר טרבלסי חדד ונוית זומר

  עד כמה נגיף הקורונה מסוכן לבריאות?

   

  חומרת הפגיעה בבני אדם משתנה: ממחלה קלה המלווה בהצטננות ועד פגיעה קשה בריאות, תסמונת נשימתית וכידוע גם מוות. נתונים שפורסמו בסין, מוקד ההתפרצות, מצביעים על כך שברוב המקרים מדובר במחלה קלה. הנגיף פוגע בעיקר באנשים מבוגרים ובחולים במחלות כרוניות. מחלת השפעת, לעומת זאת, פוגעת בכל שכבות האוכלוסייה ובני אדם חסינים אליה יותר.

   

  מה הם תסמיני הקורונה?

   

  התסמינים דומים לאלה של שפעת: חום, שיעול וקוצר נשימה. לא ניתן להבדיל בבדיקה ראשונית בין הדבקה בנגיף למחלות נשימתיות אחרות.

   

  האם כבר קיים חיסון נגד נגיף הקורונה?

   

  עדיין לא. מומחים במדינות שונות בעולם מנסים לפתח חיסון שיהיה יעיל בתקופה הקרובה.

   

  לאילו מדינות הוצאה אזהרת מסע?

   

  על פי המלצות משרד הבריאות ומשרד החוץ יש להימנע מנסיעה לסין, דרום־קוריאה, יפן ואיטליה. מומלץ לשקול את נחיצות הנסיעות להונג־קונג, מקאו, טייוואן, יפן, תאילנד, סינגפור ואוסטרליה. בעקבות התפשטות הנגיף באירופה, עדיף בכל מקרה להימנע ככל האפשר מנסיעות לחו"ל.

   

  מי צריך להיבדק?

   

  כל מי שהיה בטייוואן או באוסטרליה ב־14 הימים האחרונים ומפתח תסמינים כמו חום, שיעול או קוצר נשימה. יש לפנות למוקד 101 של מד"א - ולא להגיע לקופת החולים או לחדר המיון בבית החולים. במידת הצורך יגיע פרמדיק לבדיקות מעבדה בבתים.

   

  כיצד צריך לפעול מי שטס לחו"ל והיה במגע עם אדם שאובחן מאוחר יותר כחולה בקורונה?

   

  יש להיכנס לבידוד בית של 14 ימים ולדווח למשרד הבריאות.

   

  מי נדרש לשהות בבידוד בית?

   

  כל מי ששהה בשבועיים האחרונים באיטליה, דרום־קוריאה, יפן, סין, הונג־קונג, מקאו, סינגפור ותאילנד. בידוד בית הוא בן 14 ימים. במקרה שבו מתפתחים תסמינים כמו חום גבוה, שיעול או קוצר נשימה יש לפנות מיד למוקד 101 של מד"א - ולא להגיע לקופת החולים או למיון בבית החולים.

   

  מהי מטרת בידוד הבית?

   

  מטרת בידוד הבית היא עצירת ההדבקה ומניעת ההפצה של הקורונה בישראל. הבידוד, כאמור, הוא בן 14 ימים. על פי החוק, יש לדווח למשרד הבריאות על כניסה לבידוד בית באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני "קול הבריאות" במספר 5400*.

   

  כיצד מתבצע בידוד בית?

   

  אין לצאת מהבית. יש לשהות בחדר נפרד, מאוורר היטב, עם דלת סגורה. יציאה מהחדר תהיה רק לצורך פעולות הכרחיות ולזמן קצר ככל הניתן, תוך כיסוי הפה והאף במסכה. אם יש מספר מבודדים באותו בית, הם יכולים לשהות יחד באותו חדר. אם כל בני המשפחה נדרשים לבידוד, אין מגבלות מיוחדות בתוך הבית.

   

  אילו טיסות של אל על מבוטלות?

   

  טיסות ליעדים באיטליה: ונציה, נאפולי, מילאנו ורומא. כולל טיסות של חברת הבת סאן דור.

   

  מתי הביטול נכנס לתוקף?

   

  הטיסות לאיטליה מבוטלות החל מהיום ועד ה־14 במארס.

   

  האם הטיסות לבנגקוק ממשיכות כסדרן?

   

  הקו לבנגקוק מושהה החל מיום שני ועד ה־27 במארס. הטיסה האחרונה לבירת תאילנד: ביום ראשון. מבנגקוק לנתב"ג: ביום שלישי.

   

  עד מתי מושהות הטיסות לבייג'ינג ולהונג־קונג?

   

  אל על האריכה את המועד לחידוש הטיסות ליעדים אלו ל־2 במאי.

   

  האם ניתן לקבל החזר כספי בגין ביטול טיסות לאיטליה?

   

  נוסעים המחזיקים בכרטיסים לטיסות שמבוטלות יוכלו לקבל את כספם חזרה. נוסעים שמעוניינים בטיסה חלופית ליעד אחר יפנו למוקד השירות של אל על או לסוכן הנסיעות.

   


  פרסום ראשון: 27.02.20 , 23:36