ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 29.02.2020
  בין מילים למציאות
  טלי ניר

  דווקא המיאוס הציבורי מהבחירות השלישיות הביא את הפוליטיקאים לשיא של הבטחות להשקעות חברתיות חסרות תקדים.

   

  מבחירות לבחירות, בניסיון למשוך את הבוחרים, הרחיבו המפלגות את הבטחותיהן, עד שלאחרונה אפילו ראש הממשלה נתניהו, שנמנע ממצע מפורט עד עתה, יצא יחד עם ניר ברקת בשורה של הבטחות מפורטות בתחום החברתי־כלכלי. אז מה הם מבטיחים? עד כמה ההבטחות שונות זו מזו? ומה מכל זה יקרה בממשלה הבאה?

   

  משבר הדיור היה הסוגיה החברתית היחידה שכל המפלגות מבטיחות שיטפלו בה, ולכל אחת פתרונות שונים משלה. בליכוד מבטיחים לשחרר אדמות מדינה מרשות המקרקעין, להפחית מסים על קניית דירות ולסבסד משכנתאות. הפתרון של ימינה הוא בניית מאות אלפי דירות בשומרון ומדיניות מיסוי שתתמרץ בנייה. בש"ס מבטיחים לחזור לשיקום שכונות, ואילו ביהדות התורה מדברים על בניית מאות אלפי דירות למגזר החרדי. בישראל ביתנו מדברים על דווקא על רפורמה בדיור לזוגות צעירים. בכחול לבן מבטיחים לבנות למעלה מ־50 אלף דירות בשנה, ולהשקיע בפתרונות דיור ציבורי ושכירות ממשלתית. ההבטחות של העבודה־גשר־מרצ והרשימה המשותפת בתחום זה דומות למדי.

   

  התחומים החברתיים הבאים שזוכים להבטחות מרוב מכריע של מפלגות הם משבר מערכת הבריאות והגיל הרך.

   

  בדרך להבראת מערכת בריאות מבטיחות גם הליכוד וגם כחול לבן להוסיף מאות מיטות בשנה לבתי החולים ולהקים שני בתי חולים חדשים. כחול לבן, יהדות התורה, הימין החדש, העבודה־גשר־מרצ והרשימה המשותפת - מבטיחות כולן, בנוסף, מימון של מיליארדי שקלים למערכת הבריאות. ישראל ביתנו מעדיפה להבטיח תוכנית אסטרטגית לשיקום המערכת. ש"ס היא היחידה שלא התייחסה לנושא.

   

  הפעוטות מגילי לידה עד שלוש זוכים להבטחות כי הטיפול בהם יעבור למשרד החינוך מהליכוד, מכחול לבן וממפלגות נוספות. ש"ס, ישראל ביתנו, העבודה־גשר־מרצ, ימינה והרשימה המשותפת מבטיחות חינוך חינם מגיל לידה. יהדות התורה היא היחידה שלא התייחסה לנושא.

   

  המפלגות הגדולות, כחול לבן והליכוד, מאוחדות בהבטחותיהן גם לגבי השקעה בפריפריה ‑ הן בחינוך והן בפיתוח תעסוקה שם, הוזלת מחירי מזון וסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים. את הגדלת קצבת הזקנה וקצבת הנכות מבטיחות כחול לבן, ישראל ביתנו, העבודה־גשר־מרצ והרשימה המשותפת. הבטחות להעלות את שכר המינימום וצעדים נוספים שמטרתם הפחתת שיעורי העוני מגיעות מכחול לבן, מש"ס, מהעבודה־גשר־מרצ ומהרשימה המשותפת.

   

  בסך הכל, מאוד ברור שההבטחות החברתיות מתכתבות באופן ישיר עם סך האינטרסים של קהל הבוחרים של כל מפלגה ומפלגה. מה מכל זה יתממש אחרי הבחירות? זה כבר תלוי מאוד ביחסי הכוח הפוליטיים, במי שירכיבו את הממשלה הבאה, ובמידת מחויבותם לממש את ההבטחות שנתנו לבוחרים.

   

  מה שבטוח שיש לנו שורה של הבטחות, ציטוטים וצילומי וידיאו כדי לחזור ולבדוק עם נבחרינו - עוד שנה, שנתיים ושלוש - מה מכל מה שהם מבטיחים הם זכרו לעשות אחרי שנבחרו. הלוואי שמתוך שלוש מערכות בחירות ורצון למשוך את הבוחרים להצבעה, ייצאו הפוליטיקאים לפחות עם תחושת מחויבות גבוהה יותר לפעול לתיקונים החברתיים שכה נדרשים לחברה הישראלית במאה ה־21.

   

  הכותבת היא מנכ"לית עמותת 121 ‑ מנוע לשינוי חברתי

   


  פרסום ראשון: 29.02.20 , 22:38