ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: פיני סילוק
  7 ימים • 04.03.2020
  השמועות על רומן עם גנץ? "רכילות מרושעת". פרשת הרב המקליט? "הוא לא ראוי להיקרא רב". והניסיון להעביר אותה לליכוד? "מנסים לרחרח - אבל אני לא עורקת. לעולם לא"
  השבוע הפכה הח"כית החרדית מכחול לבן עומר ינקלביץ' לחשודה המיידית בעריקה לליכוד. זה קרה אחרי ששמה עלה בקלטת הרב והיועץ כמי שאמרה על גנץ "אפס מאופס". בראיון בלעדי היא מבהירה שאין לה כוונה לערוק, מספרת איך בימין מנסים ללחוץ עליה ומגלה מה עשתה כשצעקו לבנות שלה, "אמא שלכן שמאלנית"
  אמירה לם | צילום: פיני סילוק

  אחרי שנה של קמפיין מתיש, ביום שלישי בערב הבינה עומר ינקלביץ' שהמפלגה שלה הפסידה בבחירות – וזה אפילו לא היה הערב הכי גרוע שלה באותו שבוע. כמה ימים קודם פורסמה בחדשות קשת הקלטת הלוהטת של התקופה האחרונה: ישראל בכר, יועץ הסקרים הבכיר של כחול לבן, נשמע שם מתייעץ עם הרב גיא חבורה שהקליט אותו בסתר יורד על גנץ ומצטט כביכול את ינקלביץ' שאומרת על מנהיג מפלגתה: "הוא טיפש ואפס מאופס, אסור שיהיה ראש ממשלה". הקלטת הייתה "פיגוע" כואב עבור כחול לבן. בכר הודח מתפקידו, ינקלביץ' הכחישה שאמרה את הדברים ונשארה, יחד עם הכתם שיצרה עבורה אותה קלטת.

   

   

  "יצאתי עם הבת שלי להופעה שלה בבית הספר. הנחתי את הטלפון בתחילת ההופעה לצידי על רטט, וממש התכוונתי להתנתק לשעתיים ולהיות מרוכזת בבת שלי שמופיעה על הבמה. אבל הטלפון לא הפסיק לרטוט. הודעות, שיחות שלא נענו, וכשזה מגיע בקצב כזה את מתחילה לחשוש שקרה משהו. התלבטתי אם לכבות, אבל רגע לפני הצצתי בווטסאפ וראיתי חגיגת הודעות שהתחילו לזרום בנוגע לכתבה שפורסמה. הייתי בהלם מוחלט, הבנתי מה המצב, וישר התחלתי לנסח הכחשה גורפת. אם יש משהו שמסמל את שיא הכיעור והשפל בפוליטיקה בארץ, הסיפור הזה הוא ללא ספק מתמודד בכיר בקטגוריה".

   

  מה חשבת?

   

  "הייתי בהלם. כאב לי שנאמרו בשמי דברים כביכול על בני גנץ. קיבלתי בדיעבד הסברים שהציטוטים בשמי היו בעניין ספציפי ולא באופן כללי. ועדיין, אלו מילים שלא אמרתי מעולם. בוודאי שכרמטכ"ל לשעבר הוא לא זקוק לציונים ממני על יכולותיו המנהיגותיות".

   

  עם בנותיה בהשבעה לכנסת. "בבית אנחנו פחות מתעסקים בפוליטיקה וברכילויות" | צילום: אלכס קולומויסקי
  עם בנותיה בהשבעה לכנסת. "בבית אנחנו פחות מתעסקים בפוליטיקה וברכילויות" | צילום: אלכס קולומויסקי

   

  אני מניחה שאת וגנץ דיברתם על זה אחרי התפוצצות הפרשה.

   

  "התקיימה שיחת הבהרה והכחשתי באופן גורף את הדברים שצוטטו כביכול בשמי. אני מבינה שבמציאות הנוכחית את מצפה לקבל הקלטה של השיחה שלי עם גנץ. מכל מקום, השיחה הזו הייתה שיחה פנימית וכך היא תישאר".

   

  את מכירה את הרב גיא חבורה? התייעצת איתו בעבר?

   

  "הייתי אצלו פעם אחת לפני תקופה ארוכה לביקור קצר. מכרה לקחה אותי איתה אליו. לא התרשמתי ולא חזרתי אליו יותר. בדיעבד מתברר שהסיסמוגרפים שלי זיהו נכון".

   

  הרב המקליט גיא חבורה לצד רה"מ בנימין נתניהו צילום: באדיבות כיכר השבת
  הרב המקליט גיא חבורה לצד רה"מ בנימין נתניהו צילום: באדיבות כיכר השבת

   

  סביר שרב יקליט אדם שבא להתייעץ איתו?

   

  "אותו 'רב' שמקליט ומפרסם שיחה פרטית של אדם שהגיע להתייעץ איתו לא ראוי להיקרא רב. הוא מוציא שם רע לכל הרבנים, ובטח לא מייצג את הרבנים, כמו שרופא שמועל באמון לא מייצג את הרופאים. בעולם החרדי מתביישים מאוד ומוקיעים את אותו 'רב'. אלו מעשים שלא ייעשו בשום חברה מתוקנת. הוא עשה חילול שם שמיים ונזק אדיר לעולם הדתי ולרבנים".

   

  להערכתך הרב חבורה מקליט את כל מי שבא להתייעץ איתו?

   

  "שמעתי כל מיני גרסאות בעניין. הבנתי שטמנו לו פח מתוכנן היטב. אני מניחה שמי שצריך יטפל בכך. בכל מקרה, זה לא משנה את הדבר החמור שנעשה, כאשר אדם המכנה עצמו רב, טומן פח לאדם שבא להתייעץ איתו".

   

  היועץ הבכיר ישראל בכר. "תימרנו אותו למשפטים שרצו לשמוע ממנו" | צילום: שאול גולן
  היועץ הבכיר ישראל בכר. "תימרנו אותו למשפטים שרצו לשמוע ממנו" | צילום: שאול גולן

   

  אומרים שפרסום השיחה של בכר עם הרב היה "פיגוע" קשה לכחול לבן.

   

  "ההצגה של האירוע הזה כ'פיגוע' זו הצגה של אנשים שיש להם אינטרס להציג את זה ככה. אנחנו נבדוק את זה בהמשך. אני לא יודעת להגיד לך. מה שאני יכולה להגיד זה שתימרנו אותו ומשכו אותו בלשון, אני מעולם לא אמרתי דברים כאלה על גנץ".

   

  אז כל מה שיוחס לך בהקלטה מהתחלה ועד הסוף זו המצאה של בכר?

   

  "לא אמרתי דברים כאלה מפני שאינני סבורה כך. פשוט".

   

  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס

   

  אמרו לי שאת היית זו שהמלצת לבכר ללכת לרב חבורה.

   

  "חד־משמעית לא. לא ידעתי שהוא היה אצל הרב הזה, עד לאותו רגע שישבתי בבית הספר עם הבת שלי וקיבלתי את ההודעה".

   

  יכול להיות שבאמת בשלב מסוים "התהפכת" על גנץ? התאכזבת ממנו?

   

  "שום אכזבה. להפך".

   

  את ובכר נחשבים מקורבים, איך יכול להיות שהוא ייחס לך אמירה פוגענית כזו נגד גנץ?

   

  "הסבירו לי שהוא נמשך בלשונו במשך שעות של שיחות, עד שתימרנו אותו למשפטים שרצו לשמוע ממנו. לא יודעת מה היה שם בדיוק, ואולי ביום מן הימים ייחשף איך הכינו מלכודת ובישלו פה מצג לצורך בחירות. כל תרבות ההקלטות בזויה ונוראית. היא מדרדרת את הקודים האנושיים הבסיסיים של הגינות לעברי פי פחת. אני מתביישת שזה קורה בפוליטיקה שלנו".

   

   

  × × ×

   

  מצג או לא מצג, הידיעה על ההקלטה הגיעה לידיעתו של ראש הממשלה שידע, כפי שפירסמה אילנה דיין, על הכוונה לפרסם את דברי היועץ הבכיר שעבד איתו במשך שנים בעבר. אבל הסיפור הזה עורר שדים חדשים שקשורים בינקלביץ'. השבוע נרמז כי אצל הרב יש עוד חומרים שעלו בשיחה וקשורים בינקלביץ' ושעלולים לגרום לה למבוכה.

   

  על סמך זה סיפרו השבוע בכירים בכחול לבן שגורמים בליכוד איימו שיפיצו את תוכני הקלטות הנוגעים לחייה האישיים - מהקלטת השיחה על ידי הרב - אם היא לא תצטרף לליכוד. "אחרי אירוע ההקלטה", אומר בכיר בכחול לבן, "לא היה ספק שגנץ לא יכול שלא לפטר את בכר. אבל איתה השיקולים היו מורכבים יותר. מנגד, זה חיזק חשש שרוחש כבר הרבה זמן על האפשרות שהיא תערוק לליכוד. סביר להניח שזה לא יקרה, כי גם היא יודעת שתוחלת החיים הפוליטית שלה תהיה אז מאוד קצרה".

   

  האיום כי ינקלביץ' תערוק לליכוד כבר עלה בעבר, אך השבוע, כשהתברר שהמדגמים מעניקים לגוש הימין 59 מנדטים, הוא תפס תאוצה מחדש. שני עריקים - ויש לו ממשלה.

   

  זה התחיל כמה ימים לפני הבחירות, המשיך עם סמס שנשלח להמונים עם המסר "חשש בכחול לבן: ח"כ ינקלביץ' תערוק לימין", וממש התפוצץ באולפנים עם פרסום מדגמי הבחירות והצורך של הליכוד בעריקים. מהרגע הראשון נתפסה ינקלביץ' על ידי רבים בכחול לבן כנטע זר, השבוע היא הפכה לחשודה.

   

  "באופן חד־משמעי אני לא עורקת", אומרת ינקלביץ'. "מעולם, מעולם, לא עלה בדעתי לעשות דבר כזה, אני לא אעשה דבר כזה. אני נאמנה למפלגה, אני לא עורקת בשום שלב, אפילו לא הייתה לי שמץ של מחשבה לעשות כזה דבר, גם לא בעבר. עמדתי בלחצים בפעם הראשונה, ומאז לא פנו אליי יותר כי הבינו שאין כאן למי לפנות, שאין בכוונתי בשום צורה שלא תהיה לערוק. חד־משמעית, גם אם יהיו לחצים אנחנו חזקים. מאז הלחצים מהסיבוב הראשון מבינים שם שאני לא אופציה לעריקה. זה לא ישתנה גם בהמשך. ישנם כל מיני מתווכחים מטעם עצמם שמנסים לשלוח הודעות ולרחרח, אני אפילו לא טורחת להשיב להם".

   

  את מי השמועה על עריקה שלך משרתת?

   

  "אני לא יודעת את מי היא משרתת, אבל ההחלטה שלי ברורה".

   

  קיבלת הנחיות מה לעשות אם יפנו אלייך?

   

  "אני לא צריכה לקבל הנחיות. אני בשום פנים ואופן לא אערוק".

   

  תגידי, למה החשד הזה דבק בך?

   

  "אני מניחה שבגלל שבאתי מהציבור החרדי, אז בימין רואים אותי כשייכת אליהם. מכל מקום, זה כבר עמד במבחנים הקשים ביותר. הנאמנות שלי למפלגה שהעניקה לי מקום בכנסת לא מוטלת בספק ולא פנויה למו"מ. לעולם לא אגנוב מנדט, זה מעשה שלא ייעשה. בשום רגע, גם ברגעי הלחץ הגדולים ביותר שהופעלו עליי, לא העליתי בדעתי לשנייה אחת לעשות זאת. זו לא אפשרות בכלל ברשימת הערכים שלי. כיום גם בימין מבינים זאת, מאז מערכת הבחירות הראשונה לא פנו אליי יותר".

   

  מערכת הלחצים שהופעלה על ינקלביץ' אחרי סבב הבחירות הראשון ב־2019 הייתה גדולה. היא עצמה נמנעת מלספר על החוויה כדי שלא לפגוע ברבנים שפנו אליה אז, אבל בכיר בכחול לבן שהיה איתה באחד הרגעים הדרמטיים מספק הצצה לאיך שזה נראה. "בסיבוב הראשון ניסו לקחת אותה לליכוד. יום אחד עומר קראה לי אליה לחדר בהיסטריה. עמדו שמה רבנים ועמדה שם היועצת של ביבי לענייני חרדים ואיימה עליה. ראיתי מה עשו לה, אם היא עמדה בלחץ הזה היא תעמוד בכל לחץ".

   

  מה עשו לה? איך לחצו עליה?

   

  "אמרו לה, 'הרב קנייבסקי בטלפון, הוא רוצה אותך עכשיו, דברי איתו, את הולכת להרוס את מדינת ישראל'. דברים נוראים. אני עמדתי בחוץ, הייתי בהלם. יש לי ביקורת על הרבה דברים בקשר לעומר ינקלביץ', אבל מפה להפוך אותה לבוגדת? בנקודת הזמן ההיא היא לא נשברה. היא ישבה עם דמעות בעיניים והייתה במצוקה גדולה, אבל אם היא לא ערקה אז, היא לא תערוק גם עכשיו. לא צריך לזלזל בנאמנות שלה לגנץ ולמפלגה".

   

  "הכוונות שמייחסים לה, שתערוק למפלגה כזו או אחרת”, אומר יועץ אסטרטגי שעבד עם כחול לבן, “פירושן סיום דרכה הציבורית, לא רק בפוליטיקה. וזו אישה שיש לה להבנתי מחשבות ארוכות טווח לגבי עצמה, ובאופן כללי אני חושב שכשמתכננים שמישהו יערוק, לא רומזים לגביו. עצם זה שהליכוד רמז לגביה שהיא תערוק, נתפס בעיניי כצעד לעורר חשדנות ומתח פנימי בכחול לבן. לעומת זאת, בעניין של ישראל בכר, היו במפלגה אנשים שכבר הרבה זמן טענו שהוא פועל נגד כחול לבן ונגד האינטרסים שלה ושהזיק לה במתכוון".

   

  סיפור ההדלפה של השיחה של בכר עם הרב חבורה, הזכיר סיפור הדלפה אחר שבו הייתה מעורבת ינקלביץ' ב־2019, כשנחשדה כמי שמדליפה מידע מדיונים פנימיים במפלגה. בתקשורת פורסם כי ינקלביץ' עברה בדיקת פוליגרף וכשלה בה. היא מכחישה. "מעולם לא הדלפתי מתוך דיוני המפלגה, לא נחשדתי בכך, וגם לא עברתי שום בדיקת פוליגרף בעניין הדלפה מדיוני המפלגה. בחלק מאותם דיונים שבהם הואשמתי בתקשורת שהדלפתי, כלל לא נכחתי ולא הייתי מודעת לקיומם, כך שהאשמות הללו מגוחכות לגמרי.

   

  היה אירוע אחר, אחרי הבחירות הראשונות, שיצא צילום מסך מקבוצת הווטסאפ של הח"כים. זה יצא ממכשיר הטלפון שלי אבל על ידי גורם שלישי. הודעתי על זה ליו"ר המפלגה מיוזמתי, לקחתי על זה את האחריות והפקתי לקחים. היה מי שלקח את זה, עיוות ובנה מיצג שלם כדי לפגוע בי, למרות שהוא ידע היטב שזה לא נכון".

   

   

  × × ×

   

  כבר יותר משנה מאז שהצטרפה למפלגתו של בני גנץ, ונדמה שהכל דבק בה. בכיר בכחול לבן אמר השבוע שאם המשחק הפוליטי התנהל הפעם בכלל מחוץ למגרש, עם כללים חדשים, אז ינקלביץ' הייתה גם הכדור שנבעט שם מאחד לשני וגם אחד ממתווי חוקי המשחק החדשים. היא הייתה בעין הסערה.

   

  "במערכת הבחירות הזו הכלים נשברו מחדש כל יום ולעיתים מדי שעה” אומרת ינקלביץ’. “רמיזות אישיות מכוערות וידיעות שקריות הפכו לשגרה. זה הפך לסתם ריטואל של מציצת דם, כמו נרקומן שמכור לסם ולא מסוגל להפסיק.

   

  יש משהו עצוב בידיעה שכך מתנהלת המערכת הפוליטית והתקשורתית. תרבות ההכאה בסתר היא נוראית. ארור מכה רעהו בסתר. אני מתביישת קודם כל כאזרחית ישראלית. רוב העיסוק בבחירות היה בהכפשות, רכילויות זולות והקלטות. בכל פעם זה פגע במישהו אחר, ובתורי כשזה פגע בי זה בהחלט כאב. כשאנשים מפיצים שמועות, הם לא חושבים לרגע על משמעות מעשיהם. אמנם בחרתי בדרך מאתגרת ומורכבת כשליחת ציבור, אבל גם לי יש משפחה, חמישה ילדים והורים שחווים את כל זה, וזה בהחלט לא קל".

   

  והשנה האחרונה לוותה בשמועות רבות בנוגע לינקלביץ'. בראש מצעד השמועות – רומן עם יו"ר המפלגה, בני גנץ. בכתבה לפני כמה חודשים נאמר שגנץ ניהל עמה "קשר אישי קרוב". רעייתו של גנץ הגישה אזהרה לפני תביעה לרם כרמי בוזגלו, על ציוץ בטוויטר שרמז לרומן בין השניים. ובמקביל, בטורי הרכילות נכתב שינקלביץ' התגרשה, ובמקום אחר פורסמה תמונה שלה עם בכר בפינת העישון בכנסת.

   

  מה חשבת על השמועות לגבי רומן בינך לבין גנץ?

   

  "זו רכילות מרושעת. אני ובני גנץ עובדים יחד, המשפחות מיודדות, יש לנו יחסי עבודה ויחסי חברות".

   

  גם עם רויטל גנץ?

   

  "בוודאי. יחסי הערכה, יחסי עבודה ויחסי חברות".

   

  איך את מסבירה את זה שכל כך הרבה דברים דבקו בך בזמן כל כך קצר?

   

  "אני חושבת שהטבע האנושי של בני האדם גורם לאנשים לייצר לעצמם מטרות כאלה ואחרות. אולי הדימוי שלי הוא של אישה פגיעה. אני לא אגיד לך שכל השמועות האלה נעימות, להיות מסומנת מטרה זאת לא תחושה נעימה, אני נפגעת כל פעם מחדש. יש לי לעיתים לילות לבנים, אבל למדתי להתמודד עם זה. לדעתי, מהבחינה הזו, למה שעושים לי יש השפעת רוחב, ומתוך המקום הזה זה מאוד כואב לי, עוד יותר מעצם העניין ששמים אותי כמטרה.

   

  הגעתי למקום הזה מתוך הכרה שאני יכולה להביא איתי משהו אחר ולייצר שינוי חברתי, ובסוף אני מוצאת את עצמי מתעסקת בכל הטפל הזה. שמישהי שהגיעה מסביבת מיעוטים, מישהי שעשתה באופן יחסי תקדים - ובמקום לתמוך, במקום לתת גב, פוגעים ומחלישים. ההתעסקות הזאת פוגעת, ויש לה השלכת רוחב על כל מיני נשים מוחלשות, כמו למשל דרוזיות או חרדיות שרוצות לפרוץ קדימה. זה מאוד כואב לי, עוד יותר מעצם העניין ששמים אותי כמטרה. הנשים רואות את מה שאני אומרת ומפנימות את זה".

   

  איך מסבירים לילדים שמועות על אמא?

   

  "ברור שיש פה רגעים מורכבים ולא נעימים. מצד שני, גידלנו ב"ה ילדים בריאים בעלי חוסן נפשי, והם מתמודדים עם הסיטואציה בתבונה רבה. הבנות לעיתים חוזרות הביתה אחרי שכינו את אמא שלהן שמאלנית, אתרי הרכילות גורמים לנו לשבת לשיחות נפש, הייתי מעדיפה סיבות טובות מאלו, אבל אלו החיים. אנחנו משתדלים ללמד את הילדים להיות חזקים, להבין מה המטרה ולהתמקד בה. לדוגמה, יעל הבת שלי היא השינשינית החרדית הראשונה מטעם הסוכנות שיוצאת בשנה הבאה לשנת שירות בארה"ב, ואנחנו גאים בה. כן, יהיה לה מורכב ומאתגר אבל היא רואה בזה שליחות חברתית חשובה עבור עם ישראל".

   

  איך בעלך ירון מגיב לכל השמועות?

   

  "אני מקבלת תמיכה גם מבעלי, גם מההורים שלי, גם מהילדים. אנחנו באמת עוברים לפעמים רגעים לא קלים, אבל הוא פשוט לא מתעסק עם הרכילות, ואנחנו משתדלים לא להכניס את זה הביתה, אלא להשאיר את זה בחוץ. בבית אנחנו פחות מתעסקים בפוליטיקה וברכילויות, ומשתדלים לייצר חיים נורמליים. הייתי רוצה שהשיח יהיה על זה שאני חלק מתהליך חשוב בחברה הישראלית, ולא על רכילויות בזויות".

   

  ובלי להיות פולשנית מדי, האם זה נכון שאת בהליכי גירושים?

   

  "קראתי כל מיני ידיעות שקריות הנוגעות לחיי הפרטיים. מכל מקום, אני מעדיפה לשמור את חיי הפרטיים מחוץ לתחום".

   

  ינקלביץ' בת ה־41 הגיעה לכחול לבן מתוך המיליה החרדי בבית־שמש. היא אם לחמישה ילדים ועורכת דין במקצועה, מתגוררת בשכונת רמה א', שכונה בעלת אופי אמריקאי, חרדי־ממלכתי. בעלה ירון יועץ משכנתאות ומתווך נדל"ן. לפני הצטרפותה לפוליטיקה עסקה בפעילות חברתית, הקימה את עמותת "מיזם – אמנות ואמונה", המיועדת לסיוע והעצמת אמנים חרדים, וכמו כן עסקה במיזמי סיוע משפטי לנשים חרדיות. היא וגנץ נפגשו על רקע הפעילות שלה בעמותות.

   

  "פגשתי אותו לפני כשנתיים וחצי במפגש של קבוצת מנהיגות נשים חרדיות בהשתתפותו. לאחר מכן הזמנתי אותו, כמו בכירים אחרים, לנאום באירוע אמנות למען הקהילה שערכתי כתרומה למשפחות במצוקה. הוא ניאות להגיע והוסיף לסייע בהתנדבות לפעילויות החברתיות שיזמתי במסגרת העמותה. משם נוצר הקשר. בהמשך הוא ביקש ממני להיות שותפה בצוות המצומצם שהכין את הקרקע לריצתו בבחירות ובניית מפלגת חוסן לישראל. זה היה תהליך ארוך שהציבור נחשף אליו רק בהכרזה על הקמת המפלגה, אבל עבודת ההכנה הייתה תקופה ממושכת מאוד קודם לכן".

   

  בכחול לבן היא נתפסת כאשת סודו של גנץ. יועץ אסטרטגי ידוע השווה השבוע את הקרבה שלה לגנץ לקרבה של מירי רגב לנתניהו: "היא אדם הנמצא במעגל האמון הקרוב, ונוצרת כאן קרבה פוליטית ציבורית, ולפעמים אוהבים לייחס לזה הקשרים קונספירטיביים אחרים".

   

  העובדה שהיא אישה יפה, לא מורידה את מפלס הסקסיזם שמצטרף לקונספירציות הללו שמוצאן בכנסת - מקום מאוד שוביניסטי. "למרות הקִדמה, עוד לא הצלחנו לצאת מהמקום המכוער שבו קידום אישה, משכילה ובעלת רקורד מקצועי ככל שתהיה, ייתקל ברמיזות מגונות על אודות נסיבות קידומה. מקווה שיום אחד תיעלם הלגיטימציה לשיח הנלוז הזה".

   

  את מרגישה שאת משלמת בפוליטיקה מחיר על המראה שלך?

   

  "לא יודעת ולא עוסקת במראה החיצוני שלי. אבל מאוד מצער שאישה שהגיעה מחברה של מיעוטים ופרצה דרך, משלמת מחירים כאלו. זה יגרום רתיעה לנשים שיבואו אחרי בגלל המחירים הללו. במקום להעצים ולחזק אישה שעברה כברת דרך מורכבת שכזו, דווקא מנסים להחלישה. מצער שבעתיים שלעיתים זה נעשה בידי נשים".

   

   

  × × ×

   

  ינקלביץ' נולדה בתל־אביב בשנת 1978 למשפחה חילונית. אמה הייתה אחות פסיכיאטרית, אביה היה שחקן תיאטרון יידישאי. היא הייתה בת חמש כשהוריה עברו תהליך של חזרה בתשובה. "גרנו במרכז תל־אביב. גדלתי בטריטוריה של בן־יהודה־דיזנגוף. היינו חלק מהבוהמה. את כל תהליך החזרה בתשובה אני זוכרת כחוויה יפה, ההורים שלי עברו תהליך רוחני. אבל אני חייבת לומר שזה שאבא היה צריך לחתוך בתוך תהליך החזרה בתשובה את הקריירה שלו כשחקן, על זה חבל לי, כי מה שהוא ידע לעשות זה לשחק. עד היום בערבי שבת אצלנו סביב השולחן הוא משחק.

   

  בזמנו, לפני 40 שנה, לא הייתה בכלל אופציה לחזור בתשובה ולהישאר שחקן. הוא עזב את המשחק והלך ללמוד תורה, ומהחוויה הזאת היה לי ברור שאני הולכת ללמוד משפטים, שזה לא או אמונה ביהדות או חיי מקצוע. זאת הסיבה שהעזתי לצאת ללמוד משפטים. גם עם הילדים שלי, אני מכוונת אותם שיוכלו לבחור כל בחירה מקצועית. אפשר לעשות את זה, תוך שמירה על האמונה שלך. מאוד היה חשוב לי בבחירת המקצוע שלי, לצאת מהדימוי של 'דוסית מחמד'. היו מזמינים אותי לכל מיני אירועים כדוסית מחמד, והיום אני אומרת, 'תזמינו אותי כעורכת דין, תזמינו אותי כחברת כנסת, לא כדוסית מחמד שלכם'".

   

  היא התחנכה במוסדות חרדיים. מאוחר יותר למדה הוראת אנגלית באוניברסיטת קיימברידג', עבדה שנים כמחנכת והצטרפה ללימודי משפטים בהפרדה מגדרית במכללה האקדמית אונו, ובהמשך בבר־אילן. הפרדה מגדרית בחינוך הגבוה הפכה להיות נושא שהיא נאבקה עליו בהמשך וראתה בו דלת יציאה כמעט בלעדית של נשים חרדיות לעולם האקדמיה. רפי פרלשטיין, יועץ תקשורת חרדי, ומי שהיה הדובר של ינקלביץ' במשך שנים, מספר כי "לפני ארבע־חמש שנים, כאשר עלה לדיון בארץ הנושא של אקדמיה בהפרדה מגדרית, היא פרצה לתודעה של כלי התקשורת. ההפרדה האקדמית הייתה תחילת מסלול ההמראה שלה. היא התראיינה בכלי תקשורת חילוניים וייצגה את העמדה החרדית. היא הייתה רהוטה ונחרצת וכלי התקשורת חיזרו אחריה". אחת הדוגמאות לעמדותיה של ינקלביץ', שהפכו אותה לדוברת מבוקשת, היא ההבדל לתפיסתה בין הפרדה להדרה.

   

  "הדרת נשים היא דבר מגונה שאני נלחמת בו שנים” היא מסבירה. “מצד שני, אסור לנו להתבלבל ולאפשר למאבקים זרים לגרום לנו לחשוב שהם קשורים כביכול להדרת נשים. הפרדה היא אינה הדרה.

   

  המלחמה נגד הלימודים בהפרדה במגזר החרדי איננה מאבק בהדרת נשים. היא פוגעת קודם כל בנשים, מונעת מהן להתקדם, לרכוש השכלה אקדמית ולפתח קריירה. אלו שנלחמות באופציה לנשים חרדיות ללמוד בהפרדה, אינן נלחמות בהדרת נשים, אלא נלחמות בדת בכסות שווא של ליברליות ודאגה כביכול לנשים. הן מייצרות נזק ללגיטימציה הדרושה למלחמה בהדרת הנשים האמיתית".

   

  בסיום לימודי המשפטים שימשה ינקלביץ' עוזרת משפטית לשופט רם וינוגרד בבית משפט השלום בירושלים, ולאחר מכן בבית המשפט המחוזי. בתקופה הזו נכרכה בה שערורייה בשל דיווחי נוכחות כוזבים כשהייתה עוזרת משפטית. הסיפור הזה אילץ אותה לעזוב, עם סיום החקירה, את התפקיד הבא שלה, כראש המטה של מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי.

   

  "זו דוגמה לדבר שנופח מעל ומעבר לכל פרופורציה. הייתי משפטנית מצטיינת ומוערכת במשך למעלה מעשור בשירות הציבורי. האירוע המדובר היה טעות בתום לב, שנעשתה באישור הגורם הממונה עליי. הנציבות עצמה בחרה לסגור זאת בהליך פנימי, במסגרתו פרשתי בהסכמה מהשירות הציבורי לתקופה קצובה. בתקופה זו פתחתי עמותה ציבורית והתמקדתי בפעילות התנדבותית למען הציבור".

   

  בתקופה הקצרה שכיהנה בכנסת ינקלביץ' ישבה בוועדת החינוך והתמקדה בנושאי מצוינות בגיל הרך, הסדרת חינוך חינם מגיל הלידה עד גיל שלוש, אבחון לילדים דיסלקטים, וטיפול בחסרים במערכת החינוך המיוחד. במקביל פעלה בקמפיין המתמשך של כחול לבן בשנה האחרונה.

   

  אגב, איך הציבור החרדי מקבל את העובדה שאת יושבת עם שנוא נפשם לפיד?

   

  "ברור שבציבור החרדי היחס כלפי יאיר טעון. אני מאמינה שלאחר מערכת הבחירות האחרונה זה ירד קצת. התגובות כלפיי ברחוב החרדי מגוונות. לעיתים קשות מאוד, אבל בדרך כלל רוב התגובות מעודדות או סתם סקרניות. התגובות המעודדות הן בעיקר מצד אנשים שרואים תקווה ביכולת לגשר על פערים, לנהל שיח ואפילו שותפות עם מי שבעיניהם נתפס כאויב. אני כרגע נמצאת בחזית התהליך ולכן משלמת מחירים כבדים, אבל מניחה שמי שתבוא אחריי, דרכה כבר תהא קלה יותר, וזהו שכרי".

   

  זה נכון שיאיר לפיד הסיר אותך בזמנו מקבוצת הווטסאפ של כחול לבן?

   

  "מה? ההמצאה הזו טרייה ממש ועוד לא הספקתי להתעדכן בה. יאיר לפיד מעולם לא הסיר אותי מאף קבוצת ווטסאפ. זו המצאה שאני שומעת הרגע בפעם הראשונה. היא דוגמה לכל השקרים שמופצים סביבי. ואגב, היחסים בינינו מעולים. ייאמר לזכותו של יאיר שבכל פעם שיש רגע קשה הוא תמיד מחזק, תומך ואומר מילה טובה. אנחנו משוחחים מעת לעת. אי־אפשר לטשטש את העובדה שיש בינינו פערים, אבל היחסים בינינו מצוינים ואנחנו יודעים לדבר, ולעיתים גם להסכים שאיננו מסכימים".

   

  מה עמדתך בנושא ההדתה בחינוך?

   

  "יש הבדל בין הדתה לבין מעט תוכן יהודי בסיסי לתלמידי החינוך היהודי במדינת היהודים. אני נגד להכריח תלמידים חילונים להתפלל. מצד שני, ראיתי פעם כותב טור ידוע ומוערך שהלין על ההדתה, כי בקייטנה של בתו השמיעו את השיר 'מתנות קטנות' של רמי קלינשטיין. יש לי הרגשה שגם השיח הזה סובל מקצת הקצנה וחוסר פרופורציה".

   

  יש לך עמדה לגבי טיפולי המרה?

   

  "הנושא הזה הוא נושא רפואי מקצועי, לא נושא פוליטי. אינני בעלת מקצוע בתחום. אבל מאחר שבעלי המקצוע אומרים שזה דבר לא יעיל ואף פוגע קשות במטופלים, ברור שצריך לקבל את דעתם המקצועית ולהתנגד לכך".

   

  ומה עמדתך על תחבורה ציבורית בשבת?

   

  “עמדת המפלגה היא בעד תחבורה בשבת בערים שירצו, אבל בצורה מצומצמת ומוגבלת, תוך הקפדה שלא להרוס את אופיו של יום השבת. חייב להיות דגש על כך שזה לא יהפוך למשהו המוני. החשש שלי הוא ממצב שהתחבורה תהיה קטליזטור לפתיחת מסחר כללית ועבודה נרחבת בשבת, ולא רק בתי קפה ותרבות. זה מצב שלילי מבחינה חברתית, שהרי מי יעבוד במסחר בשבת? רק מעוטי היכולת שנאלצים להשלים הכנסה בשבת. כך נגרום חלילה למצב שיום מנוחה יהיה פריבילגיה רק לעשירים, שזה עוול חברתי נורא”.

   

  מה דעתך על החומר שנחשף בהקלטות של נתן אשל, על הדרך שבה מפלגה מתמרנת את הבוחרים שלה?

   

  "כשהגעתי לפוליטיקה הבטחתי לעצמי לעסוק בטוב, להתמקד בעשייה חיובית ולא בפעילות שלילית. בתקופה הקצרה שאני בפוליטיקה שילמתי מחירים אישיים לא פשוטים משיח השנאה הזה. אני מייחלת ליום שבו הפוליטיקה שלנו תתחרה במי טוב יותר, ולא בתחרות סביב הרוע".

   

  כמשפטנית, מה דעתך על ההחלטה לפתוח בחקירה בפרשת “הממד החמישי”?

   

  “גנץ כבר התייחס לזה. אני חושבת שזה עוד ספין של מערכת הבחירות”.

   

  ומה תגידי על ההפסד שלכם בבחירות?

   

  "ליל הבחירות היה ערב קשה, אבל עם כל המורכבות של הערב הזה, אנחנו מלאי תקווה. אנחנו נחושים, אנחנו מאוחדים ואנחנו נערכים להמשך הדרך. העובדה היא שמפלגה שקמה לפני שנה, הינה השנייה בגודלה במדינה, ומבחינת הליכוד יכולה לכהן בראשות הממשלה ברוטציה, הינה הישג כביר ובלתי נתפס לכחול לבן ולערכים שהמפלגה מייצגת . אף אחד לא האמין קודם לכן שזה אפשרי".

   

  את עושה חשבון נפש? שואלת את עצמך מה בעצם קרה כאן? היועץ רונן צור טוען שהייתה חבלה מכוונת בקמפיין שלכם.

   

  "זה לא מתפקידי לעשות את זה, אני לא מנויה על הצוות האסטרטגי".

   

  ובכל זאת, מה התשובות שנתת לעצמך ברגע שנראו התוצאות על הלוח?

   

  "האמת שלא ציפיתי לתוצאות האלה".

   

  מה למדת על הפוליטיקה בשנה הזאת?

   

  "העולם הפוליטי אמור להיות מודל לציבור, אבל בפועל גיליתי עולם ציני ואכזרי".

   

  ומה הדבר שהפתיע אותך לרעה יותר מכל בפוליטיקה?

   

  "מה לא?” ×

   


  פרסום ראשון: 04.03.20 , 19:58