חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אלכס קולומויסקי
  חדשות • 04.03.2020
  לא כל כך מהר
  כשנותרו רק עוד אלפים בודדים של קולות שטרם נספרו, אפשר כבר לקבוע: השמחה של נתניהו והליכוד הייתה מוקדמת - והפלונטר הפוליטי לא הולך לשום מקום • גוש הימין־חרדים שחגג ניצחון בליל הבחירות התייצב אמש על 58 מנדטים, אל מול 55 של גוש המרכז־שמאל והרשימה המשותפת ו־7 המנדטים של ליברמן • בסיומו של יום הספירה, הגיעה גם העקיצה מכיוונו של גנץ: "מישהו פה חגג מוקדם מדי" • אם הצדדים ימשיכו להתבצר בעמדותיהם - ישראל בדרך לבחירות רביעיות
  אמיר אלון

  לרגע אחד הצטלבו אתמול דרכיהן של שתי הסוגיות שמטרידות בימים אלו את תושבי מדינת ישראל – כאשר חברי ועדת הבחירות המרכזית השתתפו בספירת 4,076 הקולות מ"קלפיות הקורונה" שבהן הצביעו התושבים השוהים בבידוד. בסופה של הספירה ניתן היה לומר שלא נמצא עדיין פתרון – לא לקורונה, ולא לפלונטר הפוליטי.

   

  מספירת 99.9 אחוז מהקולות בבחירות לכנסת ה־23, שכוללת כמעט את כל המעטפות הכפולות, עולה כי גוש הימין־חרדים זוכה ל־58 מנדטים - שניים פחות ממה שנחזה במדגמי הטלוויזיה בליל הבחירות, ושלושה פחות מהנדרש לרוב בכנסת והקמת קואליציה. הליכוד התייצב על 36 מנדטים, ש"ס ירדה ל־9 מנדטים, יהדות התורה נותרה עם 7 מנדטים, וימינה מסתפקת ב־6 מנדטים. מנגד, גוש השמאל־מרכז והרשימה המשותפת עומד על 55 מנדטים, לאחר שכחול לבן טיפסה ל־33 מנדטים, הרשימה המשותפת נותרה עם 15 מנדטים, והעבודה־גשר־מרצ התייצבה על 7 מנדטים. ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן תמשיך לשמש כגוש של איש אחד, לשון מאזניים, עם 7 מנדטים. את יום הספירה הדרמטי הזה, על שלל השינויים שחלו לאורכו במפת המנדטים, סיכם יו"ר כחול לבן בני גנץ בציוץ בטוויטר לאחר 22:00. "מישהו פה חגג מוקדם מדי", הוא כתב - ייתכן שגם כרמז לחגיגות של כחול לבן עצמם בליל הבחירות של מועד א' באפריל 2019.

   

  התוצאות הללו כוללות את כל הקלפיות הרגילות, מלבד 20 שייבדקו שוב ביום ראשון עקב חשד לטעויות שככל הנראה לא נובעות מזיופים מכוונים. סך כל הקולות בקלפיות הללו עומד על כ־10,000, כלומר בין שליש לרבע מנדט, ולכן הסיכוי שיחול שינוי במפת המנדטים בעקבות הספירה הזו הוא קלוש. בנוסף, בימים הקרובים יחל מבצע "טוהר הבחירות", שבו ועדת הבחירות המרכזית תבדוק שוב אלפי קלפיות כדי לוודא שלא חלו טעויות בספירה. חלק מהקלפיות ייבדקו באופן מדגמי ביוזמת ועדת הבחירות, וחלק בעקבות בקשות ספציפיות שיתקבלו ממפלגות או מגורמים אחרים שיצביעו על חשד לשגיאות או זיוף. הסיכוי שמבצע זה ישנה את חלוקת המנדטים אינו גבוה, אך הוא קיים, כאשר המפלגות הקרובות ביותר למנדט נוסף הן הליכוד וש"ס, ולכן הן אלו שצפויות לדרוש בדיקות נוספות בקלפיות שבהן השיגו מספר קולות נמוך משציפו. בכל מקרה, הספירה צפויה להסתיים ביום שני בערב, ואז יפורסמו התוצאות לקראת הגשתן הרשמית לנשיא למחרת. במהלך השבועיים שלאחר מכן, עד ה־24 במארס, ניתן יהיה להגיש ערעור על התוצאות לבית המשפט המחוזי בירושלים.

   

  תוצאות האמת
  תוצאות האמת

   


  פרסום ראשון: 04.03.20 , 23:55