שלישי 07 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שלום רנד, רשות הכינרת
  חדשות • 09.03.2020
  סוכות המצילים בכנרת עושות אחורה־פנה
  אחרי שהאי שסימל את התייבשות האגם נעלם מתחת למים - עוד סימן המעיד על עליית המפלס • עמדות ההצלה, שהוזזו בשנים האחרונות קדימה בעקבות נסיגת המים, מבצעות פניית פרסה • לכנרת מלאה חסרים עוד 75 ס"מ בלבד
  ישראל מושקוביץ

  עוד סימן משמח המצביע על כך שהכנרת הולכת ומתמלאת: סוכות המצילים שנמצאות על החופים "עוברות דירה". בעקבות עליית המפלס התחילו אתמול להזיז אותן לאחור.

   

  הסמל הבולט ביותר של התייבשות הימה בשנים האחרונות היה האי שצץ במימיה, ומדי שנה הלך וגדל כתוצאה משקיעת המים. בחורף שעבר השתפר המצב, ובחורף הנוכחי התרחש המהפך: האי נעלם כולו מתחת לפני המים - מראה שהרנין את הלבבות.

   

  אתמול נוסף עוד סימן המסמל את השינוי המשמח שעובר האגם: איגוד ערים כנרת החל להזיז לאחור את 13 סוכות המצילים שנמצאות בחופים המוכרזים סביב האגם.

   

  "בשנים האחרונות נאלצנו לשנע את סוכות ההצלה לכיוון קו המים בגלל ירידת המפלס. בחלק מהמקרים הזזנו את הסוכות למרחק של 60 מטרים פנימה לתוך המים", מספרת דנה בכר, מנהלת אגף מינהלת הכנרת ברשות הכנרת.

   

  הסוכות הוזזו קדימה כדי שהמצילים יהיו קרובים למים ויוכלו לפקח בצורה יעילה על תנועת המתרחצים. עכשיו, נוכח עליית מפלס המים, מזיזים את הסוכות שוב, אבל הפעם בכיוון הנגדי - אחורנית. זאת משום שהמים מתחילים להציף אותן.

   

  עונת הרחצה תתחיל ב־1 באפריל, ולקראתה מתבצעות עבודות נוספות פרט להזזת עמדות ההצלה: טיפול בצמחייה הסבוכה שנמצאת במים וסילוק צמחייה מיותרת שעלולה לסכן מתרחצים, סילוק הסחף האורגני שמצטבר בחופים וכן שיפוץ מבנים. משרד הפנים הקציב לטובת העבודות סכום של 1.5 מיליון שקלים.

   

  ומה קורה עם המפלס? כתוצאה מהגשמים הרבים שירדו במהלך החורף נוספו לאגם מתחילת נובמבר 2.25 מ' מים. כדי להגיע לכנרת מלאה דרושים עוד 75 ס"מ. המומחים מתקשים להעריך בשלב זה האם הגל החורפי שצפוי בסוף השבוע, והפשרת השלגים באביב, יגרמו לכך שהאגם יתמלא לגמרי.

   

  כך או כך, יו"ר איגוד ערים כנרת עידן גרינבאום אמר שהשנה מצפים למספר שיא של 2.2 מיליון מבקרים באגם.

   


  פרסום ראשון: 09.03.20 , 23:06