yed300250
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 12.03.2020
  קרא להם פנימה, גנץ
  דויד גרוסמן

  הדברים האלה נכתבים בעיצומה של הדרמה הלילית סביב הקמת ממשלת החירום. בתוך החרדה הגוברת בשל מגפת הקורונה, מהבהבת פה נקודת אור. מרשימה הנחישות של גנץ ברגעים האלה לכלול בממשלה את הרשימה המשותפת. הנחישות הזאת, החדשה, מעידה על דרך מחשבה – ופעולה – שלא ראינו כמותן עשרות שנים כלפי המגזר הערבי בישראל.

   

  "את הערבים בישראל יש לשפוט על פי מה שהם עלולים לעשות ולא על פי מה שהם עשו", אמר דוד בן גוריון בראשית שנות החמישים, ובכך ניסח את עמדת היסוד של המדינה כלפי המיעוט הערבי. שבעים שנה חלפו מאז, והרוב היהודי עדיין ממשיך להפליל בתודעתו את בני המיעוט הערבי, 'עד שתוכח חפותם'. שבעים שנה עברו מאז. שבעים שנה הן בהחלט עינוי דין.

   

  כמעט 20% מהאורגניזם של מדינת ישראל נמצאים במצב של השעיה. של מימוש חלקי בלבד. זה אינו מצב שנוצר מעצמו: יש בישראל מי שמעוניין מאוד שככה ירגיש המיעוט הגדול הזה: תמיד לא רצוי ולא שייך, תמיד על סף גירוש, הגליה, פליטוּת. בדיוק מהמקום הזה באה האמירה של נתניהו על הערבים שנוהרים לקלפיות. מכאן הגיע 'חוק הלאום' שנועד לגרום לכך שהאזרחים הערבים יהיו עוד יותר מודרים, עוד יותר מושפלים. עוד יותר 'על תנאי'. מכאן צמח גם הסעיף השערורייתי לגבי עתידם של ערביי ישראל, ב'תכנית המאה' של טראמפ (ונתניהו).

   

  אבל כעת, בעקבות מערכות הבחירות האחרונות, נוצר מצב חדש: הערבים מסרבים להימחק ולהיעלם. הנפקדים חזרו לנכוח. הניסיונות להותיר אותם כנועים ופאסיביים כשלו. הם כאן, מוכנים לעשות את המהלך, שנמנע מהם - ושגם הם עצמם נמנעו ממנו במשך 72 שנה - להיכנס לא רק לשדה הפוליטי אלא אל ההוויה הישראלית כולה, בכל ממדיה.

   

  גם אם ייכשל הלילה המהלך לשתפם בשלטון, עדיין אנו עדים לשלב חדש: זה רגע של הזדמנות אדירה לאזרחי ישראל הערבים. כעת הם בעצם מפסיקים לפעול כמו 'תנועת מחאה' (ולא יותר מכך), ועשויים להיות שותפים שווי־זכויות בעיצוב המציאות של חייהם ובקביעת עתידם וגורלם. שלב חדש ומואץ בתהליך הישראליזציה של ה'מגזר' עשוי להיפתח כעת, והוא יביא לו זכויות רבות, וגם חובות, ואחריות אזרחית ופוליטית שתאתגר בלי הרף גם את הרוב היהודי, וגם את מעמדם המורכב של אזרחי ישראל הערבים.

   

  זה גם רגע המבחן הגדול של בני גנץ. נקווה שיעמוד בו על אף הלחצים האדירים שיופעלו עליו בשעות הבאות.

   

  טוב שאתה מזהה את חשיבותו הגורלית של מצב העניינים הלילה, גנץ. טוב שאתה קורא לערביי ישראל להיכנס פנימה, לתוך הבית הישראלי. אל תעצור כאן: קרא להם בלב שלם להיות אזרחים שווי זכויות וחובות בבית הלאומי של העם היהודי. שיתופם בממשלת החירום הוא הכרה בכך שמול האיום הקיומי נעשה פתאום ברור להפליא עד כמה גורלם וגורל הרוב היהודי קשורים ותלויים זה בזה. הצעד שלך הערב, נכון לשעה זו של לפני חצות, הוא מעשה אמיץ, ויש בו סיכוי להתחלת תהליך של תיקון וריפוי. בידיך לשבור את תקרת הזכוכית שבולמת את החברה הערבית מלהיות מנוע־צמיחה אדיר בכל תחומי החיים. יש סיכוי שתגלה לפתע שגם תקרת הזכוכית שמונעת מישראל לעלות מדרגה כמדינה, כחֶברה, כדמוקרטיה - גם היא תנופץ, סוף סוף.

   

  בפניך, גנץ, נפתחת כעת דרך לנסח מחדש - ברוח שוויונית באמת, אנטי־גזענית, מכבדת - את החוזה בין שני חלקי האוכלוסייה. בידיך הכוח לצקת תוכן ממשי להכרזות השיתוף והשוויון של מגילת העצמאות.

   

  יש ב'משותפת' אנשים שדעותיהם מעבירות בי חלחלה. גם דעותיהם של ישראלים רבים הן סיוט בעיני הערבים בישראל. אבל המשך המצב הקיים, שכולו חשדנות ועוינות, עלול לדרדר את שני הצדדים להקצנה ולהתפרצות אלימה. אולי דווקא השיתוף, הצורך להתפשר ולהתגמש, ליצור בריתות מפתיעות, וגם עצם ההקשבה ממקום חדש לסיפורו של הצד האחר, לסבל שלו, לצדק שלו, יוכלו להתחיל דינמיקה חדשה?

   

  בני גנץ, עמדתך במשא ומתן הלילה תסמן את דרכך ואת החזון שלך. אמנם מדובר פה רק על ממשלה זמנית, אבל הכרעה שלך להתייחס לערבים הישראלים כאל חלק בלתי נפרד מישראל מאותתת כי אכן נפתח לישראל עתיד טוב יותר אחרי שנים של קיפאון וקיבעון, וכי אתה אינך הדהוד של נתניהו אלא מנהיג מסוג אחר לגמרי. המנהיג שישראל משוועת לו.

   


  פרסום ראשון: 12.03.20 , 23:30
  yed660100