שבת 30 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 15.03.2020
  עוקבים אחרי החולים
  ישראל מאמצת את המודל הטייוואני • בצעד חסר תקדים שאושר ע”י מנדלבליט, המדינה תפעיל אמצעים טכנולוגיים כדי לעקוב אחרי אזרחים שנדבקו • המטרה: לבדוק מי שהה בקרבתם ולמנוע בידוד מאסיבי
  איתמר אייכנר וטובה צימוקי

   

  צעד דרמטי במאבק בהתפשטות הקורונה: ראש הממשלה נתניהו הכריז אמש על הכוונה לבצע מעקב באמצעים דיגיטליים אחרי חולים בקורונה, במטרה לבדוק בקרבת מי הם היו.

   

  באמצעות הכלי הזה יוכלו להיכנס לבידוד רק מי שהיו בקרבתו של החולה ‑ ותימנע הכנסה מאסיבית של אנשים לבידוד. בשימוש באותם אמצעים טכנולוגיים טמונה פגיעה בפרטיותם של אזרחים, ולכן נתניהו היה צריך לבקש את הסכמתו של משרד המשפטים למהלך. זו הפעם הראשונה שישראל תבצע איכון סלולרי של אזרחים שלא למטרות פח"ע.

   

  לאור המצב החריג אישר באופן אישי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לשב"כ לשתף פעולה עם גורמי הבריאות במעקב אחר החולים. התערבותו נדרשה מאחר שהשב"כ אינו מוסמך לעקוב אחרי אזרחים ישראלים שלא בקשר למעורבותם בחשד למעשי טרור. השב"כ הסכים לצעד הנדיר בתנאי שהמעקב יהיה תחת פיקוח משפטי רציף והעניין יובא לאישור הממשלה והכנסת.

   

  ישראל מאמצת בכך צעד שנקטה טייוואן, מדינה שבלמה בהצלחה מרובה את התפשטות הקורונה באמצעות הכנסת טכנולוגיית המעקב והאיכון. הטייוואנים לא הסתפקו רק באיכון ומעקב סלולרי: מחשש למצב שאזרחים ישאירו את הטלפון הנייד שלהם בבית ויצאו החוצה ‑ וכך ניתן לחשוב שלא הפרו את הבידוד ‑ הם מתקשרים לאדם החשוד כחולה בקורונה אחת לכמה שעות כדי לוודא בדיוק היכן הוא. עוד נודע כי המוסד נידב מיד את זרוע הסייבר המפותחת שלו על מנת לייצר למשרד הבריאות תוכנות מיוחדות עבור האיכון והמעקב.

   

  נתניהו אמר אתמול: "נמנעתי עד היום כראש ממשלה מלהפעיל את האמצעים האלה בציבור האזרחי, אבל אין ברירה. אנו נאבקים במלחמה שמחייבת לנקוט אמצעים מיוחדים. לכן ביקשתי הסכמה של משרד המשפטים. זה ייתן לנו כלי מאוד אפקטיבי".

   

   

  מהשב"כ נמסר: "בהמשך לפניית ראש הממשלה ומשרד הבריאות, נבחנת עם כלל הגורמים הנוגעים בדבר האפשרות להסתייע ביכולות טכנולוגיות של שירות הביטחון הכללי, במסגרת המאמץ הלאומי למניעת התפשטות מגפת הקורונה. יודגש כי בכל מקרה אין הכוונה לעשות שימוש ביכולות האמורות לצורך אכיפה או ניטור של הנחיות בידוד".