ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: AP
  חדשות • 24.03.2020
  מדינה בעוצר
  הקרב נגד הנגיף עולה מדרגה: הממשלה צפויה לאשר היום החמרה דרמטית של הגבלות התנועה בישראל • הסוף לים ולפארק: יציאה תותר רק לעבודה, להצטיידות - ולהתאווררות במרחק 30־50 מטרים מהבית בלבד • משרד הבריאות דרש סגר מלא, המנכ"ל משה בר סימן טוב התריע: "אם לא נפעל נגיע למצב של איטליה" • באוצר הזהירו מהתמוטטות המשק, ונתניהו הכריע: סגר עם הקלות - למשך שבעה ימים
  איתמר אייכנר

  כמעט מדי יום נאלצים האזרחים להסתגל להוראות חדשות במסגרת המאבק בנגיף הקורונה, אך ההנחיות שהממשלה צפויה לאשר היום מסמנות שינוי חסר תקדים בשגרת החיים בישראל: אמש הסתמן כי המדינה תיכנס לסגר כמעט מוחלט.

   

  בתום דיון דרמטי שנמשך שבע שעות, הנחה אמש ראש הממשלה להגביר באופן דרמטי את האכיפה על הגבלות התנועה. נתניהו הורה להכין נוסח החלטה להגבלות שימנעו יציאה מהבתים למעט לעבודה, להצטיידות במזון, בתרופות ובמוצרים חיוניים ולמקרים חריגים נוספים. ההחלטה תהיה בתוקף לשבעה ימים מרגע אישורה.

   

  סעיף מרכזי בהנחיות המסתמנות נוגע ליציאה מהבית לצורכי פעילות ספורטיבית או התאווררות. עד כה, מלבד ההמלצה הברורה להישאר בבתים ככל הניתן, לא נאכף איסור יציאה וישראלים רבים המשיכו להסתובב בפארקים ובמרחבים ציבוריים. כעת כל זה צפוי להשתנות: על פי ההוראות, אנשים יורשו רק לצאת להתאוורר, לצאת לפעילות ספורטיבית ולהוציא את הכלב בסביבה הקרובה לביתם - ככל הנראה 30 עד 50 מטרים. המשטרה, כך נראה, תקבל סמכויות לאכוף את ההנחיות - וייתכן שאזרחים יידרשו להציג לשוטרים תעודות כדי להוכיח שהם אינם מפירים את המגבלות.

   

  סעיף נוסף שישפיע על חייהם של רבים נוגע לתחבורה ציבורית: על פי ההנחיות - היא תושבת כליל. זאת במטרה למנוע את הקרבה הבלתי נמנעת בין הנוסעים באוטובוסים וברכבות. על פי ההוראות, החנויות צפויות להיסגר, פרט לשירותים חיוניים כמו סופרמרקטים ובתי מרקחת. הבנקים ימשיכו לפעול, וניתן יהיה להמשיך להזמין אוכל ממסעדות במשלוחים.

   

  |
  |

   

   

  הדרישה המקורית של משרד הבריאות הייתה לסגר מלא למשך שבוע. מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, הזהיר בדיון: "אם לא נעשה כלום, נגיע למצב של איטליה". בכירי המשרד התריעו מקריסה של מערכת הבריאות אם מספר המונשמים יעלה דרמטית, ואמרו כי על פי החישובים בתוך מספר שבועות נגיע למאות מונשמים.

   

  השרים שהשתתפו בדיון התנגדו בתוקף לסגר והתריעו מקריסת המשק, ובסופו של דבר הוחלט על סגר עם הקלות. במהלך הדיון הוזמנו להביע את דעתם גם פרופ' זאב רוטשטיין, פרופ' שוקי שמר ופרופ' גבי ברבש, שלא היו תמימי דעים בנוגע לצורך בסגר מלא. שר הבריאות יעקב ליצמן חלק באופן כללי על עמדת משרדו וטען שאין צורך להחמיר את ההגבלות. שרים שנכחו בדיון סיפרו כי ליצמן אמר: "לא ייתכן שניתן יהיה להוציא את הכלב לטיול מהבית, אך המקוואות ייסגרו". ליצמן מסר בתגובה: "מדובר בחצאי אמירות ואי־דיוקים בולטים, שר הבריאות בתמימות דעים עם כל בכירי משרד הבריאות".

   

  "אין כוונה למנוע מאנשים לנסוע ברכב", טען אמש שר בכיר. "כל מטרת המהלך היא להעביר מסר לציבור: זה מסוכן - תישארו בבתים". השר ציין כי למעשה בדיון עמדתו של משרד הבריאות ניצחה, והוחלט בפועל על סגר של 80 אחוז.

   

  כתבנו אמיר אלון מוסיף: אף ששקל לדחות את שעון הקיץ, שר הפנים אריה דרעי אימץ אתמול את המלצת אנשי המקצוע השונים, והודיע כי שעון הקיץ יחל ביום שישי הקרוב לפנות בוקר. גורמי המקצוע קבעו בצורה חד־משמעית כי אי־אפשר לדחות את שעון הקיץ, מאחר שנדרשת היערכות טכנולוגית של כמה חודשים מראש.