ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אבי מועלם
  חדשות • 25.03.2020
  משחקי אחדות
  למרות הזעם בכחול לבן על התעלמות אדלשטיין מהחלטת בג”ץ, ראש הממשלה נתניהו ויו”ר כחול לבן גנץ שוחחו אמש • צוותי המו”מ ייפגשו היום, לאחר שנועדו גם אתמול • בכחול לבן שוקלים הקפאת מצב לכמה חודשים
  יובל קרני ומורן אזולאי

  קרובים רחוקים: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו”ר כחול לבן בני גנץ שוחחו אתמול לאחר נאומו של נשיא המדינה, והנחו את צוותי המו”מ לחזור לשולחן הדיונים. הבוקר צפוי המו”מ להתחדש באופן רשמי. כל זאת בצל הזעם בכחול לבן על התנהלותו של יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין והתעלמותו מהחלטת בג”ץ, והכעס בליכוד על הפעלת וועדות הכנסת ללא הסכמתם.

   

  נשיא המדינה נשא אמש נאום לאומה, ובו קרא לשני הניצים הפוליטיים להתכנס ולהקים בהקדם ממשלת אחדות שתטפל במשבר הקורונה. נראה שהשיחה השפיעה על השניים, וזמן קצר אחריה עם אכן שוחחו על אפשרות של הקמת ממשלת חירום לאומית. היום כבר ייפגשו צוותי המו”מ, והיממות הקרובות צפויות להיות מכריעות.

   

  אתמול בבוקר זעמו בכחול לבן על יו"ר הכנסת שהחליט להתפטר במקום לקיים את החלטת בג”ץ, וטענו כי החליט לנטוש את הממלכתיות לטובת שיקולים פוליטיים קטנים המשרתים את נתניהו. "המופע של בכירי הליכוד נגד מערכת המשפט וביזיון בית המשפט על ידי יו"ר כנסת לא מאפשרים לנו ללכת איתם יחד", אמרו בכירים במפלגה.

   

  לפני השיחה בין נתניהו לגנץ אמש, אמרו גורמים בליכוד כי הסיכויים לממשלת אחדות הולכים ונעשים קטנים מיום ליום. תחושה דומה הייתה גם אצל גורמים בכחול לבן. זאת משום שההתנהלות של הליכוד, ובמיוחד זו של אדלשטיין שסירב לקיים פסק דין של בג"ץ ולהעלות את ההצבעה למנות יו"ר כנסת אחר, גורמת למפלגתו של גנץ לחוש שהליכוד מחריב את הדמוקרטיה הישראלית.

   

  צילום: אלכס קולומויסקי
  צילום: אלכס קולומויסקי

   

   

  הביקורת בכחול לבן הופנתה לא רק כלפי אדלשטיין אלא גם כלפי נתניהו, שלא הביע עמדה לאחר שאדלשטיין הבהיר כי אין בכוונתו לקיים את פסיקת בג"ץ, ומעבר לכך העביר מסר לפיו הוא מגבה את כל מעשיו של היו"ר המתפטר.

   

  המתווה אותו בוחנים כעת בכחול לבן הוא הקפאת המערכת הפוליטית לכמה חודשים. "צריך לתת לממשלה לנהל את משבר הקורונה ולכנסת לפקח עליה", אמר בכיר בכחול לבן. במפלגה בדקו האם ניתן מבחינה משפטית לבצע שינוי חקיקה כדי להוציא לפועל את המתווה היצירתי והחריג.

   

  במסגרת המתווה, נתניהו יישאר ראש הממשלה בממשלת מעבר לעוד כמה חודשים, וכחול לבן לא תשב תחתיו. הכוונה היא כי המתווה יהיה בהסכמת שתי המפלגות.

   

  לפני ההתחממות ביחסים, איימו אתמול בליכוד כי הדהירה של כחול לבן להחלפת אדלשטיין מקטינה משמעותית את הסיכויים להגיע לממשלה משותפת. בנוסף, אומרים בליכוד, נתניהו צפוי לפסול על הסף כל הצעה שתגיע ובמסגרתה תוקם ממשלה לזמן מוגבל שבמהלכה כחול לבן ממשיכים לשלוט בכנסת. "זה מצב לא בריא ולא מקובל עלינו", אומרים בליכוד.

   

  אתמול בבוקר, דקות אחרי הודעת ההתפטרות של אדלשטיין, קרא יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, לנתניהו להפסיק את כל השיחות סביב האחדות וטען כי כחול לבן הם "חבורת אנרכיסטים" שאינם מעוניינים באחדות. לאורך היום התבקשו חברי הכנסת ושרי הליכוד לבטל את כל הראיונות עד להודעה חדשה ולא להתבטא בתקשורת בנושאים שעל סדר היום.

   


  פרסום ראשון: 25.03.20 , 23:48