ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: טל שחר
  חדשות • 26.03.2020
  5 מתים, 34 מונשמים
  ככל שעוברים הימים מספר הנדבקים מזנק – והעומס על בתי החולים גובר • אתמול דווח על עלייה של 439 חולי קורונה בישראל, 39 מהם במצב קשה • במשרד הבריאות נערכים להרחבת הטיפול בבתי המלון: "פתיחה של מלונות נוספים – תהליך מהיר" • בינתיים מובאים למנוחות קורבנות הנגיף, בטקסים מצומצמים ועצובים: "הראינו לאמא את ההלוויה של אבא, האיש שהיה לצידה כמעט כל חייה, דרך הווידיאו בווטסאפ"
  אדיר ינקו, מאיר תורג'מן, יעל פרידסון ואלישע בן־קימון

  מספר חולי הקורונה בישראל ממשיך לטפס – וגם מניין המתים עלה לחמישה: 2,369 ישראלים נדבקו עד כה בנגיף, מתוכם 39 במצב קשה.

   

  לצד הירידה הקלה במספר הנדבקים החדשים ביממה האחרונה (439 לעומת 488) חלה עלייה במספר החולים הקשים: 39 לעומת 34 ביום שלישי. נתון נוסף שמסמן מגמה מדאיגה הוא המשך העלייה העקבית במספר החולים המונשמים. בתחילת החודש היה לאורך

   

  הימים הראשונים חולה מונשם אחד בלבד, ואילו אתמול מספר החולים המונשמים בבתי החולים בישראל עמד על 34. בסך הכל היו מאושפזים אתמול 392 חולים בכל בתי החולים בישראל, לצד 1,058 חולים ששהו בטיפול ביתי ו־281 בטיפול בית מלון.

   

  משה הורנשטיין ז"ל
  משה הורנשטיין ז"ל

   

   

  במשרד הבריאות נערכים בימים אלו להרחבת הטיפול בחולים בבתי המלון. "כלל המלונות כיום ריקים ויכולים בתהליך מהיר מאוד לשמש אותנו לקליטה של חולים", אמרה אתמול ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה בנושא אשפוז ומלוניות, בשיחה עם כתבים. "כרגע יש חמישה מלונות פתוחים. פתיחת מלונות נוספים היא תהליך מהיר בעזרת פיקוד העורף".

   

  משה הלל, בן 76 מיהוד, נפטר אתמול לפנות בוקר בבית החולים שיבא בתל־השומר. "אם ראש הממשלה שלנו רוצה להציל את חייהם של האנשים – צריך מיד להטיל סגר", אמרה בכאב בתו של משה, איריס אברהם, אחרי ההלוויה עצובה שנערכה לו – בהשתתפות 12 אנשים בלבד וללא אמה, תמר בת ה־74, שחלתה בקורונה ונמצאת בבידוד בבית החולים.

   

  "הרופאה התקשרה אליי בשעה 2:30 לפנות בוקר", היא שיחזרה, "אמרה לי 'אבא שלך נפטר', ולא הרשו לנו להגיע להיפרד ממנו. הכי עצוב שלא נפרדנו מאבא, הוא נפטר בודד". הלל, אבא לארבעה ילדים, הותיר אחריו גם 12 נכדים וארבעה נינים.

   

  "הראינו לאמא את ההלוויה של אבא, האיש שהיה לצידה כמעט כל חייה, דרך הווידיאו בווטסאפ", אומרת איריס. "הכי קשה זה שאמא יושבת שבעה לבד בבידוד על אבא. גם אנחנו, כל אחד מהאחים, יושב שבעה לבד, בבית. אסור להתכנס".

   

  משה הלל ז"ל
  משה הלל ז"ל

   

   

  ביום ראשון מצבו הידרדר קשות, והוא הועבר לטיפול נמרץ והונשם. "כבר שבועיים שאבא שלי לא מרגיש טוב", מסבירה איריס. "מתקשרים למד"א, מתחננים שיגיעו לבדוק אותו, גם הרופא מבקש. אף אחד לא עוזר. נתנו לו בקופת חולים אנטיביוטיקה, עשו לו צילום ריאות שיצא בסדר. לא התייחסו בכלל לאפשרות שחלה בקורונה, אפילו כשביקשנו. עד שהגיעו לבדוק אותו סוף־סוף עבר הרבה זמן". ראש עיריית יהוד־מונסון, יעלה מקליס, נפרדה מהלל כשאמרה: "תושבי יהוד־מונסון כואבים את מותו. בתו איריס היא עובדת העירייה שלנו. בנוסף אנו מאחלים לאמא של איריס החלמה מהירה".

   

  אתמול נפטר מקורונה גם תושב פתח־תקווה, בן 87 שסבל ממחלות רקע, בבית החולים מעייני הישועה. תושבת בת־ים, מלכה קבע, חולת קורונה 445 שנפטרה, הובאה למנוחות שלשום בלילה. רופאי טיפול נמרץ בבית החולים וולפסון קבעו את מותה שלשום בשעות הצהריים וסמוך לשעה 22:00 היא הובאה למנוחות בבית העלמין בחולון בליווי מצומצם של בני משפחה.

   

  קבע עבדה 27 שנים ככוח עזר בבית החולים וולפסון, ובאוגוסט האחרון פרשה לגמלאות. "אמא חיה בוולפסון ומתה בוולפסון, המקום שמאוד אהבה ושהיה כל חייה", אמרה בתה דורית. "היא תיכננה לחזור להתנדב ולסייע בבית החולים כשתבריא מהמחלה". ראש עיריית בת־ים, צביקה ברוט, סייע לבני המשפחה להשיג חלקת קבר בבית העלמין בחולון.

   

  משה אורנשטיין בן ה־87, שנדבק בבית הדיור המוגן “מגדל נופים” מעובדת סוציאלית שביקרה במקום, מת שלשום בבית החולים מעייני הישועה. הוא היה ניצול שואה שעלה לארץ מרומניה ב־1947 והותיר אחריו שתי בנות, שבעה נכדים וארבעה נינים. לדברי בתו אורית אורנשטיין הוא סבל מתסמינים נשימתיים בשבוע וחצי האחרונים ‑ אך טופל עם אנטיביוטיקה בגלל דלקת ריאות. "למרות שב־10 במארס אובחנה העובדת הסוציאלית כחולת קורונה והוא סבל מתסמינים נשימתיים, רק ב־21 במארס נלקחה ממנו בדיקת קורונה", היא אומרת. "אבא שלי היה צלול, הוא סבל ממחלות רקע אבל הוא לא מת ממחלות הרקע אלא מקורונה". אורית נמצאת בבידוד מכיוון שטיפלה באביה לפני שנכנס לבידוד, ומחכה לתשובה האם נדבקה. היא כואבת את העובדה שאביה מת מבלי שניתנה לה אפשרות להיפרד ממנו: "נמנעה מאיתנו האפשרות לבקר ולראות מה קורה. ביקשתי שייתנו לי חליפת מיגון כדי להיכנס ולהיפרד ממנו, זה לא התאפשר. עצוב לי שהוא מת לבד, בלי יד מנחמת".

   

  מלכה קבע ז"ל
  מלכה קבע ז"ל

   

   

  אורנשטיין וחולה נוסף מהמחלקה הסיעודית פונו ביום ראשון לבית החולים. נערכו בדיקות לצוות ודיירי המחלקה הסיעודית, וככל הנראה התגלו עוד מספר חולים בקורונה. רק היום ייערכו בדיקות לשאר הדיירים במתחם.

   

  שר הביטחון נפתלי בנט קיים אתמול תדרוך לתקשורת על המצב שבו אמר: "תוך עשרה ימים נראה קצב משמעותי של חולים קשים שזקוקים להנשמה. גל ענק של נדבקים ימוטט ויקריס את מערכת הבריאות, כמו באיטליה. אם נבצע 50־100 אלף בדיקות ביום נוכל להכניס את הנושא תחת שליטה".