רביעי 30 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שלו שלום
  חדשות • 26.03.2020
  סוגרים את המדינה
  ישראל נכנסה אמש לשלב חדש, מדאיג וחסר תקדים בתולדותיה: בניסיון לבלום את מגפת הקורונה הוכרז על שורת תקנות חדשות וסנקציות מחמירות שמשמעותן, למעשה, הטלת סגר חלקי על המדינה • במוקד: איסור יציאה מהבית למרחק של יותר מ־100 מטרים • העונשים: במשטרה מבטיחים "אכיפה סובלנית", אך מאיימים בקנסות של עד 5,000 שקלים ובחצי שנת מאסר על תנאי • שאלות ותשובות
  איתמר אייכנר, גד ליאור, מאיר תורג'מן ואיתן גליקמן

  בסיום דיון לילי דרמטי וטלפוני שנמשך שש שעות, לבסוף הגיעה ההחלטה הגורלית ב־3 לפנות בוקר: הממשלה אישרה את כניסתן לתוקף של הגבלות חסרות תקדים שנועדו להשאיר את רוב הציבור סגור בביתו בניסיון לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. במוקד התקנות החדשות האיסור לצאת מהבית, אלא למרחק של 100 מטרים ולזמן קצר בלבד. מה מותר במסגרת זו? מה אסור? מה העונשים? ומה סיכויי ההצלחה? הנה משמעויות ההגבלות החדשות.

   

  האם מדובר בסגר מלא?

   

  עדיין לא. התקנות מהוות החמרה משמעותית נוספת — אך עדיין חלקית — כדי לצמצם את תנועת האזרחים במטרה לבלום את התפשטות הקורונה, שממשיכה לגבות קורבנות בישראל. ראש הממשלה אמר שאם גם ההגבלות האלו לא יביאו לבלימת המגפה, ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להטיל "הסגר מלא" (על דבריו — ראו מסגרת).

   

  האם יש חריגות?

   

  ודאי. מלבד יציאה מהבית למטרת עבודה חיונית, מותר לצאת לרכישת מזון, תרופות ואופטיקה ולקבלת טיפול רפואי (או ליווי מישהו לטיפול). כמו כן מותר לצאת לבתי משפט להליך משפטי, והח"כים רשאים להגיע לכנסת.

   

  האם יש תוכנית להגביל את היציאה לסופרמרקטים?

   

  לא בשלב זה, אך בישיבת הממשלה היו שרים שזעמו על כך כי יש מי שמבקרים כמעט מדי יום בסופרמרקט וביקשו להגביל את היציאות לפעם־פעמיים בשבוע. "כל היום הולכים לשם וזאת סכנה", אמר דרעי. השרה גילה גמליאל השיבה: "אולי לך זה מספיק, אבל יש אנשים שעכשיו זה ערב חג והם מחליפים את כל הבית לפסח ולא יספיק להם פעם או פעמיים בשבוע".

   

  מה עם תפילה בבית כנסת, כנסייה או מסגד?

   

  אסור להגיע לבתי התפילה יותר. עם זאת, מותר לקיים תפילה בחוץ בשטח פתוח של עד 10 אנשים תוך שמירת מרחק של 2 מטרים. הותר גם להשתתף בהלוויות, בחתונות ובבריתות — במתכונת מצומצמת — וטבילה במקווה של נשים בלבד. שר הבריאות ליצמן איים להצביע נגד התקנות אם ייסגרו בתי הכנסת, אבל אז נתניהו התערב: "אין שום ברירה, שיעור הנדבקים בבתי הכנסת הוא הגבוה ביותר".

   

  מה העונשים הצפויים על הפרת התקנות?

   

  תלוי. במשטרה מעדיפים "הסברה על פני ענישה" ומתכננים לנקוט במדיניות סובלנית, לפחות בימים הראשונים, ולהזהיר אנשים לחזור לביתם על מנת להרתיעם מלהסתובב בחוץ.

   

  ואם זה לא יעבוד?

   

  יש בידיהם שלל כלים משפטיים להעניש: החל ממתן קנס של 500 שקלים למי שיפר את ההסגר (יצא מהבית בניגוד להנחיות, יגיע לעסק אסור או לבית תפילה), ועד לקנס של 5,000 שקלים למי שיפתח עסק אסור, יפר חובת בידוד, יתקהל, או יפעיל תחבורה ציבורית. במקרים קיצוניים — למשל, הפרה בוטה וחוזרת של הצווים — קיימת גם אפשרות מעצר והטלת עונש של חצי שנת מאסר על תנאי (ראו מסגרת).

   

  איך יאכפו את התקנות?

   

  אלפי שוטרים ופקחים בתגבור של מאות חיילי צה"ל יפטרלו בין ריכוזי האוכלוסייה ויטילו "מחסומים נושמים" בכניסה לערים ובצמתים מרכזיים על מנת להגביל את התנועה. במשטרה מבהירים כי כל אזרח מחויב להסתובב עם תעודה מזהה ונערכים לצלם כל אינטראקציה בין שוטרים ופקחים לבין האזרחים.

   

  האם מותר להפגין?

   

  שר התקשורת דודי אמסלם דרש לאסור על קיום הפגנות, אך עקב התנגדות השרים אמר לו נתניהו "דודי, רד מזה" והוחלט להתיר הפגנות תוך שמירה על מרחק בין המפגינים.

   

  האם התחבורה הציבורית עדיין פועלת?

   

  בקושי. רק רבע מקווי האוטובוס ימשיכו לפעול כדי לאפשר לציבור להצטייד במזון ובתרופות, ותנועת הרכבות תופסק. שירותי מוניות יתאפשרו עדיין עבור נוסעים בודדים בלבד (או מלווים לצורך רפואי), כאשר חובה על הנוסעים לשבת מאחור כשחלונות הרכב פתוחים.

   

  מה עם מסעדות?

   

  הן יוכלו לפעול רק למתן שירות משלוחים — נאסר עליהן יותר למכור מזון במקום (כלומר "טייק־אוויי"). בדיון הציעה השרה ציפי חוטובלי, שנמצאת בבידוד, להשאיר את דוכני הפלאפל פתוחים בטענה שלפני פסח דתיים רבים אינם מבשלים וכי "אין שם תורים", אך נתניהו סירב והציע שמספר דוכנים יתאגדו ויוציאו שירות משלוחים.

   

  משלוחים עדיין יש?

   

  כן. כל משלוחי מזון, עיתונים, מוצרי חשמל ויתר השירותים החיוניים לתחזוקת הבית (למשל, תקשורת וצנרת) מותרים. כמו כן מותרת מכירה מקוונת/טלפונית לכל סוגי המוצרים תוך הקפדה שהמשלוח יונח מחוץ לפתח הבית.

   

  האם לפחות ניתן לעשות ספורט?

   

  כן, אבל ברדיוס 100 מטרים מהבית. ההחלטה הזו התקבלה תוך ויכוח סוער בממשלה: בעוד שהשרים גמליאל, רגב, חוטובלי וארדן דרשו להגדיל את המרחק המותר ל־500 מטר בטענה כי "אנשים צריכים לעשות ספורט", השר דרעי התנגד: "על סגירת בתי הכנסת דיברתם רק דקה. אסרתם על מניין בבתי הכנסת, אז אתם מתעקשים על ריצות". בשלב זה התערב רה"מ: "כמו בסיירת מטכ"ל - שהאנשים יעשו ריצה בשטח בנוי".

   

  כיצד צפויות התקנות החדשות להשפיע על המשק?

   

  ההגבלות מאפשרות אמנם למקומות עבודה חיוניים להמשיך לפעול, אך אין ספק כי הן יחמירו את המצב הכלכלי: נכון לאמש נודע כי 85% מהעסקים בישראל כבר פיטרו עובדים או הוציאו עובדים לחל"ת.