ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שרון צור
  חדשות • 12.04.2020
  עיר ביטוח
  בעוד הנגיף נוגע בכל עיר בישראל הצליחה בית־שאן להביס אותו עוד בפתח • מתחילת המשבר לא נמנה בה אפילו חולה או נשא אחד, זאת אף שעשרות מתושביה עובדים בבית חולים • ראש העירייה מסביר: "התחלנו באכיפה הרבה לפני שמשרד הבריאות הורה, והתושבים משתפים פעולה"
  ישראל מושקוביץ

  20 אלף תושבים מונה בית־שאן. בעוד יישובים קטנים ממנה, בארץ וכנראה גם בעולם, סופרים את הנדבקים בקורונה ואולי גם את החולים והמתים, הצליחה העיר הזאת, לפחות עד אמש, להישאר נקייה מהנגיף. הוא אפילו לא הצליח להיכנס בשעריה.

   

  הפקחית העירונית ליז בן־נעים, שעוצרת לקנות משהו בפיצוחי רויאל, חנות לממכר מזון שהחוק מתיר לה לפעול, מנסה להסביר את התופעה: "התושבים פשוט ממושמעים כאן, ומי שמפר את ההנחיות מקבל קנס. זאת עיר קטנה יחסית, אז אם אפילו אדם אחד היה נדבק כולם היו באים איתו במגע וכולם היו נאלצים להיכנס לבידוד".

   

  לתושב העיר יהודה בטאש יש הסבר משלו: "העיר מאוד קטנה, וכמעט ולא מגיעים לכאן אנשים מבחוץ. גם לא לבקר וגם לא לעבוד. לכן אין כאן הדבקה". בעל החנות אלעד עסור מתערב בשיחה: "פשוט שמרנו על עצמנו. כאן זה גן עדן".

   

  נראה כי מי שמספק את ההסברים המלומדים ביותר הוא ראש העירייה ז'קי לוי: "זה יותר מזל, אבל גם הרבה משמעת. כבר בתחילת מארס דרשנו מכל מי שחזר מחו"ל להיכנס לבידוד, כולל עובדי העירייה שלהם המשכנו לשלם שכר בתקופה שבה בודדנו אותם, וכל זאת כדי שלא יבואו במגע עם הציבור הרחב. הפיקוח שלנו אוכף את הבידוד בצורה נמרצת, וחוץ מזה נקטנו צעדי התגוננות רבים עוד לפני שמשרד הבריאות דרש זאת. למשל, סגרנו גני משחקים ומועדוני קשישים. התושבים כועסים, בני משפחה לא הורשו להגיע לחגוג איתם את הסדר, אבל בריאות תושבי העיר חשובה לי יותר מהכל. ויש לנו גם מזל. עשרות מתושבינו עובדים בבית חולים העמק בעפולה, ולמרות זאת המחלה לא הגיעה אלינו, תודה לאל". לוי גם מציין שעוד לפני חובת השימוש במסכות, מרבית תושבי העיר כבר עטו מסכות על פניהם.

   

  לוי, בנו של השר לשעבר דוד לוי מהליכוד, תושב העיר גם הוא, מספר כי השנה, לראשונה, יחגגו אמו ואביו את המימונה לבד. זאת בעוד בשנים כתיקונן הם מארחים עשרות בני משפחה וחברים. "למען בריאותם, ההורים שלי יהיו השנה בחג לבד".

   


  פרסום ראשון: 12.04.20 , 23:51