yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: שי פרנקו
  7 לילות • 04.05.2020
  התנחלות אלקנה
  אחרי מספיק תפקידים קטנים, יעל אלקנה עשתה את זה בגדול בסדרה 'קיבוצניקים', והיא לא תיתן לשום מגפה לקלקל לה. עכשיו היא מספרת על התקופה הפרועה של השקרים בעקבות גירושי הוריה, על ההתפרצות למשרד של יורם לוינשטיין שלא רצה לקבל אותה ללימודים, על דחיית החתונה שלה ושל בן זוגה השחקן, ואיך חיים עם הקנאה כשכל אחד מהם מתנשק עם מישהו אחר על הבמה
  איתי סגל

  שני דברים טובים קרו בזכות 'קיבוצניקים', הדרמה על חבורת צעירים לא צעירים שחוזרת לאחוות ילדותם: הרומן של ליהי קורנובסקי ורועי ניק; ויעל אלקנה. הראשון הפך לזוג פוטוגני גם במציאות. השנייה היא המרעננת הרשמית של התקופה. האיט־גירל שהמלהקים הוסיפו לחיוג המקוצר. אחרי שלוש שנים של סיבובי פרסה - בין סדרות נוער, מחזות זמר ותפקידים קטנטנים - נראה שאלקנה סוף־סוף עלתה על דרך המלך. אם 'קיבוצניקים' הייתה החימום, נראה שהפרויקט הבא שלה, 'הטבח', דרמה של yes עם גורי אלפי, רותם סלע וגל תורן, שהתחילה להצטלם לפני הקורונה ותמשיך כשיהיה אפשר, כבר תהפוך את אלקנה להתנחלות לוהטת במיוחד.

   

  אבל הימים מוזרים, וכמו רבים, גם אלקנה מאמינה בסימנים. בשבוע שעבר כמעט התנפצה עליה מנורה. למחרת התנפצה לידה צלחת, ואז עפה לכיוונה סכין. "פתאום שמתי לב שדברים נופלים עליי מלמעלה", היא מחייכת. "את לא יכולה שלא לשאול את עצמך מה זה אומר".

   

  נו, מה?

   

  "האינסטינקט שלי היה שהעולם הולך ליפול לנו על הראש. הקורונה הזאת שמה לי מראה מול הפנים. מצד אחד, תחושה חזקה שאני צריכה לעשות מה שאני אוהבת, ומצד שני: מה יקרה אם זה ייגמר. זה יהיה עצוב מאוד אם ההקפאה התרבותית תימשך עוד הרבה זמן, אבל אני יודעת שמצאתי את הייעוד שלי. ואם אצטרך לחזור למלצר, אני אעשה את זה".

   

  ולא יהיה מביך אם אחד הלקוחות יזהה אותך מהטלוויזיה?

   

  "ממש לא. אבל אני ארחם עליהם. אני מלצרית איומה. תמיד הייתה לי בעיה לזכור מה אנשים הזמינו, אז המצאתי מנות ושיכנעתי אותם שהם כן הזמינו את זה. אולי עדיף שלא אחזור למלצר".

   

   

  × × ×

   

  אין צורך לדאוג. אלקנה מצוידת בכל המצרכים הנדרשים כדי להישאר בביזנס גם אחרי שהקורונה תתחפף: יופי מחוספס, סקס־אפיל וקוּליות של מי שיודעת מה היא שווה אבל תיתן לאחרים לגלות את זה בעצמם.

   

  יש לא מעט מן המשותף בינה לבין רז שדה, הקיבוצניקית שהיא מגלמת ב'קיבוצניקים' (עכשיו ב־HOT VOD) - אקסית מיתולוגית, אינטליגנטית, סרקסטית, טיזרית: שתיהן יעדיפו לעבור טיפול שורש לפני שיסכימו לאוורר את הרגשות שלהן בפומבי. "דניאל סבג ששיחק איתי ב'קיבוצניקים' ומכיר את הסיפור שלי, אמר לי: 'את היית רז'. וזה נכון. שנים הייתי חסומה רגשית. לא אמרתי מה אני מרגישה. הייתי שומרת על הכל עד שזה היה מתפוצץ בדלקות ופריחות על כל הגוף. אף אחד לא הבין ממה זה. לקח לי זמן להבין שמה שקורה לי פיזית הוא ביטוי למה שקורה לי נפשית".

   

  היא בת 27, ועברה כמעט אותו מספר דירות בחייה. עד כיתה א' נדדה משפחתה בין 14 מקומות, כמעט תמיד בגלל העבודות של הוריה, שניהם מוזיקאים, עד שהחליטה להשתקע בשכונת מעוז אביב שבצפון תל־אביב. "בכיתה ג', אמא שלי אמרה שהיא רוצה לעבור לכרכור ואמרתי לה בדמעות: די, אין לי חברים בשום מקום, אני רוצה להישאר כאן. זאת הייתה הפעם הראשונה בחיי שעמדתי על שלי, והיא הקשיבה לי. אני לא חושבת שהדבר הזה גרם לי חרדת נטישה או קשיים חברתיים, אבל אולי זה מסביר למה החברות הכי טובות שלי הן מהיסודי. כנראה באמת נאחזתי במשהו".

   

  האחיזה הזאת השתחררה עם גירושי הוריה. עברו 15 שנים מאז, ואלקנה עדיין מדברת על התקופה הזאת בגרון חנוק. "אולי חוויתי משבר כל כך גדול מפני שהפרידה שלהם הפתיעה אותי מאוד. הם נראו לי הזוג הכי מושלם בעולם. גם כשהם נפרדו, הם ישבו על הספה, החזיקו ידיים ואמרו לאחותי הקטנה ולי: 'אנחנו מאוד אוהבים אתכן, נהיה כאן בשבילכן תמיד, אבל אנחנו נפרדים'. שלושה חודשים אחרי זה התחיל הבלגן".

   

  סערת הרגשות שחוללו גירושי הוריה הביאה את אלקנה לזנוח את תפקיד מיס־פרפקט שגילמה במסירות עד אז. "סירבתי להפגין חולשה. ההורים שלי מתגרשים? סבבה. אבא שלי עובר לעבוד בחו"ל? בקטנה. אמא שלי איבדה את העסק שלה? לא נורא. שידרתי עסקים כרגיל, אבל משהו השתנה אצלי באופן קיצוני. ראיתי את ההורים האהובים שלי מתפרקים. הרגשתי שאין לי כילדה את הפריבילגיה לומר: גם לי קשה. זה גרם לי למשוך תשומת לב. נהייתי ילדה סוררת. הרבה אנשים קרובים אליי לא יודעים עד כמה קיצונית התקופה הזאת הייתה - אבל אני יכולה להגיד לך שעשיתי דברים לא חוקיים. הסתרתי המון סודות. התחברתי לאנשים מפוקפקים, ונשאבתי למקומות שיכולתי לאבד בהם את הראש ולברוח לעולם אחר".

   

  וזה עזר?

   

  "קיבלתי את תשומת הלב שהייתי זקוקה לה מההורים שלי, אבל היו לזה גם השלכות פחות נעימות, כי זה התפוצץ לכולם בפרצוף. לשמחתי, היו מסביבי אנשים טובים שעזרו לי לצאת מהמקומות האפלים האלה. בחוויה שלי כילדה, תפסתי את עצמי כשקרנית פתולוגית. הרבה ממה שעבר עליי הסתרתי. אני כנראה סוחבת איתי משהו מהקושי הזה".

   

  זה הזמן לחפש פסיכולוג טוב.

   

  "יגיע היום שאהיה מוכנה להתמודד עם זה. אני כן יכולה לומר שאני מנהלת עם עצמי דיאלוג כן בעניין. אני כבר לא מדחיקה".

   

   

  × × ×

   

  את תקופת הצבא שלה היא מתארת כחוויה מרפאת. היא שירתה כמד"סניקית, אחרי שלא התקבלה ללהקה צבאית, ובין כל שיעורי האנטומיה והפיזיולוגיה נגלה בפניה עולם חדש. "בתקופת התיכון הרגשתי שאין לי הרבה מה להציע. הייתי מוכשרת בלשיר ולרקוד במחזות זמר, אבל הרגשתי שזה לא מספיק אינטלקטואלי. וכשהתגייסתי לצבא, פתאום נהיו לי שאיפות. גיליתי בעצמי דברים ואהבתי את זה".

   

  למעשה, אלקנה התאהבה בלימודי האנטומיה עד כדי כך, שחשבה לזנוח את חלום המשחק ולהתחיל ללמוד רפואה. אבל אז הגיעה הצעה למלגה במסגרת לימודי מחזות זמר, ואלקנה הבינה שעם כל הכבוד לרפואה, יש גם מחלות חשוכות מרפא. אחרי שנה של שירים ותלבושות מוגזמות, החליטה להירשם ללימודי משחק בסטודיו של יורם לוינשטיין. היא עברה את כל השלבים, אבל בסוף אמרו לה לנסות שוב בשנה הבאה. "החלטתי שאני נלחמת על זה. נכנסתי לסטודיו וביקשתי לפגוש את יורם לוינשטיין. אמרו לי, הוא עסוק. אמרתי, אני לא זזה מפה עד שהוא יקבל אותי. בסוף נכנסתי לחדר שלו והתחלתי לבכות ולצרוח: 'אתה לא יודע מה אתה מפספס. אני אהיה שחקנית מצוינת'. הוא היה בשוק, אבל נתן לי להתחיל את השנה".

   

  מאיפה התעוזה?

   

  "לא יודעת. אני לא חושבת שהוא ראה בי 'משוגעת' שנכנסה לו למשרד. הוא ראה פוטנציאל".

   

  היא למדה בכיתה עם כמה מהשמות הכי מבוקשים היום בתעשייה (ליהי קורנובסקי, ניב סולטן, לידור אדרי וגל פופולר), אבל הייתה עסוקה בעיקר באדם אחד: תומר מכלוף. בוגר הסטודיו ושחקן מבטיח בזכות עצמו. "ברגע שאתה נכנס לבית ספר למשחק אומרים לך: 'הדבר האחרון שמותר לכם לעשות כאן זה לפתח זוגיות'. זה לא עזר. בסוף שנה א' כבר התאהבתי".

   

  זה קרה כשהשניים שיחקו יחד ב'הנשים האבודות מטרויה', מחזה רווי יצרים וסקס. בתרגיל הזה מכלוף לוהק לתפקיד המלך מנלאוס, אלקנה לאשתו הלנה, היפה בנשים, והקהל שהגיע לצפות בהצגה קיבל רומן שמתהווה על אמת. "היינו יחד ימים ולילות ומאוד מושקעים במחזה. בכלל לא חשבתי שזה בכיוון רומנטי. תבין, בשנה א' תפסתי אותו כ'ערס מבת־ים', ואני נראיתי לו המטומטמת מצפון תל־אביב. תוך כדי החזרות, תומר הביא לי שירים שכתב להלנה בתור מנלאוס. לאט־לאט אלה הפכו לשירים מתומר ליעל. זה היה הדבר הכי רומנטי ועדין. לא שהבנתי שהוא עושה עליי מוב. בסוף ההצגה האחרונה, מאחורי הקלעים, הוא נישק אותי. הייתי בהלם מזה. הוא היה בהלם מזה שאני בהלם. ואז יצאנו מההלם והמשכנו להתנשק. היינו אמורים להתחתן בחודש הבא, אבל דחינו בגלל הקורונה. לא בא לנו שהחתונה תהיה בצל המגפה. אני מתכוונת להתחתן פעם אחת בחיים, ובא לי שזאת תהיה מסיבת אהבה ענקית ושכולם ייגעו אחד בשני".

   

  עכשיו מתבקש שאשאל על הקושי של שתי דיוות בבית אחד. הסטטיסטיקה נגדכם.

   

  "זה לא הסיפור שלנו. הצלחה שלי היא ההצלחה שלו, ולהפך. תומר שחקן נפלא ומקבל הרבה תפקידים. הוא משחק בתיאטרון וזה מרגש אותי כל פעם מחדש כאילו זה אני, וזה הדדי. אנחנו לא נתקלים בקשיים מהסוג הזה. זה לא פגש אותנו עד היום, ואני מקווה שגם לא יפגוש".

   

  הכרתם תוך כדי עבודה אינטימית על מחזה רומנטי. כשאת מתנשקת עם רועי ניק ב'קיבוצניקים', אני מניח שתומר יודע מניסיון שלפעמים נשיקה על הבמה היא לא רק נשיקה.

   

  "להגיד לך שהדבר הזה לא מפריע בכלל, זה שקר. זה לא נעים, בטח לא לגבר כמו תומר, שהוא עדין ומקבל, אבל גם מחוספס. מלא טסטוסטרון. זה לא נעים שמישהו אחר נוגע בחברה שלך, אשתך לעתיד, כשכל המדינה רואה. אז זה כן יכול להציק לו, אבל הוא כל כך אוהב את אמנות המשחק, שיותר חשוב לו לעבוד איתי על הסצנות שייראו אמינות, מאשר להגיד לי: תנסי כמה שפחות לגעת או להתנשק. הוא יודע לשים את זה בצד, גם כשהוא אומר שזה מפריע לו. גם לי זה יפריע לראות אותו עם מישהי אחרת. בבית הספר הוא עשה הרבה סצנות סקס עם פרטנריות אחרות. אני לא יכולה להגיד שזה עבר לידי".

   

  אחרי היסטוריה משפחתית כמו שלך, לא היית אמורה לרצות להתחתן.

   

  "שנים חייתי ואהבתי את התדמית של פרפר חופשי. אהבה חופשית. מי שבא ברוך הבא. אף אחד לא יקבל באמת את הלב שלי. את תומר הכרתי בשלב שממש לא רציתי להתחייב לקשר. לקח לי זמן עד שהצלחתי לומר: הוא האחד שלי. בפעם הראשונה מישהו הצליח לגרום לי להיות כנה עם עצמי. הוא לא אפשר לי לזייף. תהיי אמיתית, תגידי מה את מרגישה, גם אם את מקנאה. אלה רגשות שלא הודיתי שקיימים בי עד שלא פגשתי אותו".

   

  מה הכי קשה בלהיות בן הזוג שלך?

   

  "להצליח לפייס אותי כשאני עצבנית, או אם נעלבתי. הפיוז שלי קופץ מיד. ג'ננה קשה. יש לי בעיה של שליטה בעצבים. זה לא קורה הרבה, אבל בוא נגיד שעפו כאן כוסות וצלחות. אתה רואה את החור בתמונה שליד הפסנתר? זה מכוס ששברתי. אני זוכרת את עצמי ככה גם כילדה אחרי גירושי ההורים שלי. אבל להגיע לרמות גבוהות כאלה של עצבים, זה משהו שהרשיתי לעצמי רק מול שלושה אנשים: אמא שלי, תומר ויורם לוינשטיין. אני גם לא יכולה לקנות סטים חדשים של כלים כל הזמן, אז עברנו לחד־פעמי. חברה שלי אמרה לי פעם שאני מגיעה למצבים האלה כי אני מעמידה את האנשים שאני הכי אוהבת במבחנים".

   

  בסדר, אבל למה להעיף עליהם צלחות?

   

  "כי הם ממשיכים להתווכח איתי. פשוט תפסיקו. תגידו סליחה, תודה, את צודקת. לא כזה מסובך".

   

  7nights@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 04.05.20 , 22:45
  yed660100